Lékový ústav pozastavil zakázky za 327 milionů. Kvůli pochybnostem, tvrdí

  14:38aktualizováno  15:36
Ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv se někdo pokusil neoprávněně vyvést nejméně 160 milionů korun. Takové podezření vyslovil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a jím dosazený šéf ústavu Zdeněk Blahuta. S novým vedením skončila příprava zakázek za 47 milionů korun, další připravované tendry za 280 milionů ústav prověřuje.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Existují podezření, že na základě narovnání softwarových částí zakázky na dodávku a provoz datových center se chystalo vyvedení financí v objemu řádově 160 milionů korun," uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.

Peníze podle něj měly být vyvedeny "mimo režim veřejné zakázky prostřednictvím mediace určitým dodávajícím subjektem". Jakým, to ani po dotazu novinářů ředitel neuvedl.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dodal, že měl "velmi vážné indicie týkající se plánovaného vyvádění prostředků v oblasti projektů IT ze SÚKL". Právě to bylo jedním z důvodů, proč 10. února odvolal dosavadního šéfa SÚKL Pavla Březovského a vedením úřadu pověřil Blahutu.

SÚKL chtěl do letošního dubna vybrat dodavatele dvou nových datových center, která by zpracovávala v podstatě veškerou agendu ústavu. Do jeho kompetencí spadá například evidence trhu s léky. Zakázka byla vypsaná loni v červenci a týkala se dodání jak softwaru, tak hardwaru.

Podezření na vyvedení 160 milionů zatím neprovází trestní oznámení, které ministerstvo může podat, stejně jako to učinilo například v kauze elektronických knížek IZIP. Němeček v pondělí nevyloučil, že trestní oznámení úřad v budoucnu podá. "Vyčkáme na výsledky hloubkové kontroly. Pokud jejím výsledkem bude podezření, že došlo ke spáchání trestného činu, budu postupovat dle svých povinností," uvedl ministr.

Nový ředitel SÚKL stačil za dva týdny zrušit plánované zakázky za celkem 47 milionů korun, další tendry za 280 milionů korun pozastavil. Taková čísla prezentoval na pondělní tiskové konferenci s tím, že letos měl SÚKL na zakázky vyčleněno 358 milionů korun. "Pozastavené zakázky přezkoumáme. Ty, které budou v pořádku, budeme realizovat," uvedl Blahuta.

Kromě zakázek, které se týkají informačních technologií, patří mezi problematickými také ty, které se týkají hospodářské správy ústavu nebo servisních činností. Ministr také dříve mluvil o zakázce na marketing v hodnotě 20 milionů korun. Problematické tendry zatím ministerstvo ani ústav konkretizovat nechce.

S výměnou vedení SÚKL Němeček do ústavu poslal také kontrolory ministerstva zdravotnictví. Kontrola zatím není u konce. Nový ředitel pak zadal vnitřní audit o hospodaření a nakládání s majetkem. Jeho výsledky by měl znát za několik týdnů.

Nového ředitele Němeček pověřil, aby pozastavil veškeré aktivity, které by "mohly směřovat k neoprávněnému vyvedení prostředků". To se podle ministra také stalo. "Pan ředitel Blahuta veškeré podezřelé záležitosti zastavil a budou se prošetřovat," uvedl Němeček.

Březovský své odvolání už dříve komentovat nechtěl. Jeden z bývalých manažerů ústavu iDNES.cz pod podmínkou anonymity řekl, že se dílčími závěry ministerstva a nového vedení ústavu nesouhlasí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Připomínka okupace: lidé před budovou KSČM položili rakev, došli na Hrad

V Praze se vzpomíná na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Rakev se jmény obětí protestů roku 1969 a květinami položili ve středu v podvečer účastníci pietního pochodu...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Advantage Consulting, s.r.o.
METROLOG V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz