Ministr Motejl zasáhl v případu soudce Horkého

  16:56aktualizováno  16:56
Ministr spravedlnosti Otakar Motejl dočasně zprostil funkce soudce Městského soudu v Praze Jiřího Horkého. Definitivní rozhodnutí však padne na podzim před kárným senátem Vrchního soudu v Praze.
Horký se podle svých nadřízených dopustil hned tří deliktů: nevhodně se choval ke své kolegyni, zavinil průtahy jednoho trestního řízení a falšoval protokol z neveřejného zasedání svého senátu.

"Jsem rád, že se v této věci bude konat regulérní soudní řízení a rozhodování o tom, zda se doktor Horký provinil proti zákonům či pravidlům soudcovského chování, není na jedné osobě," řekl ministr. 

Soudce přijde o místo jen výjimečně

Kárné senáty, které rozhodují o provinění soudců, zasedaly za posledních osm let téměř stodevadesátkrát.

Nejpřísnější trest - odvolání z funkce, které může navrhnout pouze ministr spravedlnosti - stihl pouze osm soudců, většina ostatních vyvázla s napomenutím, důtkou či dočasným snížením platu, čtrnáctkrát zazněl zprošťující verdikt.

Několik desítek soudců (přesné číslo statistiky neuvádějí) nečekalo na konec kárného řízení a na svou funkci rezignovali sami.

Horký však tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil. O detailech obvinění však hovořit nechce, protože dosud neviděl text návrhu. "Všechno se dozvídám z novin nebo nějakou neoficiální cestou. Samozřejmě tuším, o co se mělo jednat. Jsem připraven se bránit a sháním pomalu důkazy pro jednání u kárného senátu," řekl soudce.

Zatímco druhé a třetí provinění odmítá, první bod návrhu - verbální napadení kolegyně - nijak nezpochybňuje. "Toto nepopírám a také toho dnes lituji. Ale tenkrát mi opravdu ujely nervy," řekl.

Podle neoficiálních informací si Horký nepadl do oka s jinou soudkyní, s níž sdílel kancelář. Oba se vzájemně pomlouvali (kolegyně například tvrdila, že Horkého často navštěvují různé pochybné osoby). Vše vyvrcholilo, když se Horký v jedné z kanceláří stal svědkem podobné debaty a když místnost v silném rozrušení opouštěl, pronesl na adresu kolegyně velmi vulgární slovo.

Jiří Horký půjde před kárný senát Vrchního soudu v Praze už podruhé. Před třemi lety jej chtěla sesadit z funkce Motejlova předchůdkyně Vlasta Parkanová za to, že opomněl prodloužit vazbu pro Ivana Roubala, který byl v té době souzen pro několik vražd. Horký se hájil tím, že lhůtu nepromeškal a že Roubala pustil z vazby úmyslně, protože nebyly důvody jej za mřížemi dále držet.

Kárný senát tehdy Horkého potrestal krátkodobým snížením platu a vedení městského soudu také zařídilo, že od té doby nedostal Horkého senát k projednávání žádnou mediálně sledovanou kauzu. Předtím to bylo spíše naopak: kromě Roubala soudil Horký například podnikatele Ivana Jonáka, obžalovaného ze zosnování vraždy své manželky. Spisy obou obžalovaných několikrát putovaly k vrchnímu soudu, který obvykle zrušil Horkého osvobozující rozsudky, až nakonec v kauzách rozhodl sám a Roubala a Jonáka poslal na dlouhá léta do vězení.

Horkému tak zůstala na stole jediná známá kauza týkající se restitučních podvodů, z nichž byla obviněna Marta Chadimová. Právě to může Horkého zachránit před okamžitým postavením mimo službu: kdyby se tak stalo, případ by automaticky zdědil jiný soudce a ten by musel začít úplně znovu. Konec osm let trvajícího procesu by tak byl v nedohlednu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz