Favoritem na nového ministra kultury je ostravský divadelní režisér Krejčí

  15:15aktualizováno  15:15
Šéf ČSSD Jan Hamáček zatím nemá jasno ani v tom, zda prezident Miloš Zeman přijme nedobrovolnou demisi ministra kultury Antonína Staňka. Navíc je teď na zahraniční cestě. Přesto už Hamáček má seznam možných kandidátů na ministerský post a minimálně podle informací z jeho okolí i svého favorita.

Měl by jím být ostravský divadelní režisér a šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, v záloze pak je náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. V Krejčího prospěch hovoří, že je zástupcem silného Moravskoslezského kraje, v ČSSD už vykonával pozici stínového ministra kultury a ve straně tuší, že by mohl najít společnou řeč s lidmi, které si znepřátelil odcházející Staněk.

Fotogalerie

„To asi víte víc než já. Nikdo se mnou nejedná, nic neleží na stole,“ řekl jen na dotaz MF DNES Krejčí. Podobně úsečný byl Hamáček. „Nezlobte se, ale zatím to komentovat nebudu. Až budu mít jméno ministra, tak ho představím,“ sdělil.

Příliš sdílný nechtěl být Krejčí, ani když měl hodnotit končícího Staňka. „Odcházejícího ministra komentovat nechci,“ poznamenal. Podle informací MF DNES z ostravské ČSSD však Krejčí od začátku považuje způsob, jakým nechal Staněk odvolat ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a šéfa olomouckého Muzea umění Michala Soukupa za zcela nevhodný.

Radši politika než umělce

Hamáček o svém výběru nechce zatím moc mluvit proto, že má obavy, jak se k plánované výměně postaví prezident Miloš Zeman. A také proto, že ji zatím nestihl důkladněji projednat ve straně.

„S Janem Hamáčkem se budu bavit v pondělí, kdy se vrací ze zahraniční služební cesty,“ tvrdí druhý muž ČSSD Roman Onderka.

Kdo nahradí ministra Staňka? Babiš čeká, jaká jména ČSSD přinese

Také o něm někteří straníci mluví jako o možném kandidátovi na post ministra. Onderka však tvrdí, že jím být nechce. „O post ministra kultury si neříkám, nemám ty ambice. A lidé, kteří vám to tvrdí, že to chci, neříkají pravdu,“ prohlašuje. Onderka ostatně prosazuje jinou variantu. Pod podmínkou anonymity o ní s MF DNES mluvil jeden z pražských sociálních demokratů.

„Říkám, že bychom měli jet na Slovácko nebo jižní Moravu, kde je hodně lidí se sociálním cítěním. Tam najít nějakého ředitele galerie a cestou do Prahy z něho udělat sociálního demokrata,“ popisoval s lehkou nadsázkou zdroj MF DNES plán, z něhož jedno jméno nakonec skutečně vzešlo. Právě pražští sociální demokraté spolu s dvojkou strany Onderkou totiž začali jako první představitelé ČSSD veřejně kritizovat Staňka. A na trase Praha–Brno se zrodil nápad vytáhnout na ministerstvo ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka.

Vypadá to však, že plán nevyjde. Jednak Onderka s pražskými sociálními demokraty v čele s jejich jediným poslancem Dolínkem Hamáčka naštvali, když mu začali veřejně radit, že kdyby byli předsedové oni, zvážili by Staňkovo odvolání. A pak Hamáček není podle informací MF DNES příliš nakloněn nápadu, že by se ministrem měl stát umělec bez politické minulosti.

„Předseda razí názor, že ministr je politická funkce a i na kulturu chce někoho, kdo má politické zkušenosti,“ přibližuje zdroj MF DNES z Hamáčkova okolí.

Spekuluje se o Zaorálkovi

Nejspíš i proto někteří sociální demokraté vypustili spekulaci, že by kulturu mohl vést bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten na dotazy MF DNES k obsazení ministerstva neodpověděl, sociální demokraté však vědí, že do vlády s Babišem dlouhodobě nechce. 

Několik podobných neformálních návrhů už v minulosti odmítl. A jeho zmíněním tak spíš v ČSSD sondují, zda nezměnil názor. Hamáčkovi by se jako zástupce silného Moravskoslezského kraje v úřadu hodil, kvůli jeho nechuti zasednout v Babišově vládě však i proto posilují šance jeho souseda z Ostravy Krejčího.

Hamáček o výběru nechce mluvit proto, že má obavy, jak se k výměně postaví prezident.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Pražským školám znovu vyhrožují střelbou. Policie posílila dozor u budov

Ilustrační snímek

Policie v pondělí zaznamenala na sociální síti výhrůžku střelbou na neurčené škole v Praze. Posílila proto dohled u...

Získával jsem od něj informace, říká ministr Vojtěch o kontaktu s lobbistou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu Rozstřel. (29. ledna 2019)

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve spolupracoval s podnikatelem a lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten byl...

Najdete na iDNES.cz