Kaplického "Chobotnice" ještě může vyrůst, řekl poslancům Herman

  13:45aktualizováno  13:45
Ministr kultury Daniel Herman vrací do hry nerealizovaný projekt Národní knihovny architekta českého původu Jana Kaplického. Poslancům ze školského a kulturního výboru řekl, že je nakloněn tomu, aby stavba plánovaná původně pro pražskou Letnou vyrostla, i když v modifikované podobě, a jinde.

Původní projekt Národní knihovny podle Jana Kaplického, který měl vyrůst v Praze na Letné. | foto: Future Systems

Jako možné umístění Kaplického stavby zmínil Smíchov nebo Rohanský ostrov. Blíže nechtěl specifikovat, které místo na Smíchově má na mysli.

 "Myslím si, že to stojí za to. Praha si zaslouží, aby měla stavbu 21. století," řekl iDNES.cz Herman. O možném vzkříšení projektu, jehož realizace se architekt nedožil, ministr kultury mluvil s vdovou po Kaplickém Eliškou.

"Jsem rád, že paní Eliška jako nositelka veškerých práv může toto dát k dispozici a vím od ní, že je otevřenost k modifikacím. Pochopitelně to není možné úplně převzít, jak to bylo plánováno. Velmi pravděpodobně by to nebyla knihovna, ale víceúčelové kulturní zařízení. A nebude to Letná," uvedl Herman.

A co se tedy nyní podle ministra kultury v této věci bude dít? "Pravděpodobně to, co se ode mě očekává, je podpora ze strany státu. Předpokládám, že první by byla modifikace ze strany architektů, abychom věděli, jaký prostor to bude obnášet, abychom se mohli bavit o umístění," řekl iDNES.cz ministr.

Myšlenku vrátit do hry Kaplického dílo podpořil při jednání výboru nezařazený poslanec Jiří Pospíšil. Bývalý člen ODS je milovníkem umění a členem správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která se stará o Muzeum Kampa. Naopak exministr kultury Vítězslav Jandák z ČSSD řekl, že na Kaplického knihovnu bychom se neměli upínat. "Abychom nezapomněli na věci, které nám padají na hlavu," řekl Jandák.

Možnost, že by Kaplického "Chobotnice" mohla být na pražském Rohanském ostrově, dříve zmínil developer Luděk Sekyra. Společnost Konsorcium Rohan patřící pod Sekyra Group vyhrála před lety soutěž o pozemky na Rohanském ostrově a podepsala s městem smlouvu na koupi pozemku za 1,7 miliardy korun. Jenže realizace developerského projektu "zamrzla".

Sekyra je zároveň klíčovým partnerem lidovců, jimž dal loni okolo 4 milionů korun. Herman odmítá námitku, že by stát mohl pomoci sponzorovi vládní strany, kdyby od něj odkoupil část pozemků právě kvůli Kaplického projektu, a podílel se tak finančně na jeho vzkříšení.

"Víte, to jsou věci, které si myslím, že by neměly určité projekty tohoto typu zatěžovat. Já jsem mluvil na výboru o takzvaném PPP, public private partnership, to si myslím, že je cesta. Jestliže jsou tady osoby, které jsou připravené se na tom podílet, tak to zatěžovat takovými závažími, bych nepovažoval za šťastné," řekl k tomu iDNES.cz ministr kultury Herman.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Bývalý imám u soudu: Slováka obviněného z terorismu považoval za člena BIS

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh (na snímku), který čelí obvinění z podpory...

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu, vystoupil u pražského městského soudu jako...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz