Neděkovali, neodcházeli. I tak míří k lékařům soukromých nemocnic peníze navíc

  15:50aktualizováno  15:50
Ministr zdravotnictví podepsal úhradovou vyhlášku, která zvýší platy nespokojeným lékařům. Nyní už bude na pojišťovnách, aby nemocnicím peníze rozeslaly. Jak však peníze rozdělí soukromé nemocnice, není jasné. Ministerstvo jejich lékařům zvýšení platů garantovat nemůže.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: Yan Renelt, MF DNES

Ministr Leoš Heger podepsal novelu úhradové vyhlášky, která znamená navýšení úhrad nemocniční péče o dvě miliardy korun. "Pan ministr ji podepsal ve čtvrtek večer. Nové znění vyhlášky by se mělo objevit v elektronické sbírce zákonů během víkendu či v pondělí," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Nyní je na pojišťovnách, aby nemocnicím peníze rozeslaly. Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, bude rozdělovat 1,4 miliardy korun.

"Hledáme mechanismus, jak sumu zaplatit. Peníze nemohou jít ze základního fondu zdravotního pojištění, takže vymýšlíme, jak tyto peníze v rámci VZP sehnat. Hledáme pro nás nejlepší řešení," řekl iDNES.cz mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Termín, do kdy by měla VZP peníze nemocnicím odeslat, uvést nechtěl.

Zatímco státní nemocnice se budou řídit vládním nařízením a všem lékařům plat zvýší o pět až osm tisíc podle jednotlivých tarifních tříd a podle úvazku, není jasné, jak budou při rozdělování peněz postupovat soukromé nemocnice.

"Je to čistě záležitostí vedení těchto nemocnic. Ministerstvo však vydalo doporučení již v memorandu," uvedl náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Vítěz protestů: soukromé nemocnice

Na svobodu manažerů v tomto rozhodování upozornil i lékař a spolumajitel nemocnic Roman Šmucler. "Jsem spolumajitelem dvou nemocnic, které dostanou přidáno na platy lékařů. Opět velmi dobrá zpráva. U nás v soukromém zařízení, kde nebyla jediná výpověď v souvislosti s akcí, lékařům peníze dáme. Ale s dovolením podle výkonu, zásluh a odvedené práce. Nikoli podle data narození," píše Šmucler na svém blogu na iDNES.cz.

"Upozorňovali jsme na tento paradox již během akce, ministerstvo nemůže slíbit požadované navýšením platů lékařům, které zaměstnává soukromník," dodal Sršeň.

Soukromé nemocnice jsou tak pomyslným vítězem v bitvě Děkujeme, odcházíme. V době protestů v nich byl klid a jejich lékaři takřka neprotestovali. Nyní dostanou peníze na platy a ještě je mohou rozdělit dle svého.

Podle ředitele Asociace Českých a Moravských nemocnic Stanislava Fialy lékařům nejspíš budou muset přidat kvůli konkurenci. "Soukromé nemocnice se musí přizpůsobit ostatním, protože pokud budou lékaře platit hůře, odejdou jim," míní Fiala.

"Úroveň platů se může v jednotlivých nemocnicích lišit, na druhou stranu se přizpůsobují dané finanční oblasti a reagují na státní nemocnice," souhlasí předseda sdružení soukromých nemocnic Vladimír Drvota.

Obě organizace se shodují v tom, že ředitelé soukromých nemocnic mohou přidat jen některým lékařům, nebo naopak celému zdravotnickému personálu včetně sester. "Samozřejmě může být někde výjimka. Nicméně peníze jsou určeny lékařům, takže by měly jít peníze jim. Až po dohodě s lékaři by to tito manažeři měli řešit jinak," uzavřel Fiala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz