Ministr Ťok si stěžuje na rozhlas kvůli reportáži o korupci ve Skansce

  11:06aktualizováno  11:06
Ministr dopravy Dan Ťok se obrátil na Radu Českého rozhlasu. Chce, aby prošetřila, zda reportáž o údajné korupci ve stavební firmě Skanska byla vyvážená. V době, kdy podle rozhlasu bylo z hospodaření Skansky vyvedeno sto milionů korun na úplatky, byl Ťok jejím generálním ředitelem.

Ministři dopravy Dan Ťok (vlevo) a financí Andrej Babiš (druhý zleva) si prohlédli poničené dálniční přivaděče v Ostravě. Zcela vpravo ostravský primátor Tomáš Macura. (16. března 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podnět zaslal Ťok Radě Českého rozhlasu v pondělí v podvečer. „Neupozorňuji na žádné chyby. Byl bych jen rád, kdyby rada posoudila, jestli vysílání Radiožurnálu bylo v této kauze objektivní a vyvážené,“ vysvětlil Ťok v SMS zprávě redakci iDNES.cz. Reportáž podle něj poškodila jeho pověst.

Český rozhlas pochybení v případě reportáže Janka Kroupy a Daniela Öhmana odmítá. „Za reportáží si stojíme. Byla zpracována ve spolupráci s kolegy ze švédského rozhlasu a myslíme si, že je naprosto v pořádku,“ uvedl mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Podnětem k prošetření objektivity reportáže se bude zabývat Rada Českého rozhlasu. „Podnět od pana ministra přišel v pondělí v podvečer. Je psán jako podnět soukromé osoby, pan Ťok to nijak nespojuje s tím, že je ministr,“ řekl mluvčí Rady Jiří Vejvoda. Ve středu Rada s podnětem seznámila vedení Českého rozhlasu. Bude od něj chtít vyjádření.

„Pokud nás Rada požádá o komentář, samozřejmě jí ho poskytneme. V tuto chvíli nevíme, čeho se má stížnost přesně týkat,“ sdělil mluvčí Českého rozhlasu.

Sobotka si vyžádal všechny smlouvy

Ťok ve svém dopise Radě namítá, že obvinění z korupce není podložené. „Celý profesní život jsem prosazoval podnikání bez klientelismu a korupce. Aktivně, v privátní sféře a bez popularity kamer. Nedokážu proto akceptovat, že jsem byl obviněn z korupce na základě nedostatečně ověřeného svědectví bývalého firemního interního auditora, které je v rozporu se skutečným stavem věci, v rozporu s provedeným auditem a v rozporu s následnými nápravnými opatřeními ve firmě,“ napsal radě ve vyjádření, které iDNES.cz dal k dispozici.

K nepřímému obvinění Ťoka z podílu na korupci se vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka, který od ministra dopravy požadoval vysvětlení. Chtěl, aby Skanska zveřejnila smlouvy, které se stavby silnice R7 týkají. To už se stalo (viz zde). Vysvětlení akceptoval i předseda hnutí ANO, za které byl Ťok zvolen (čtěte zde).

Otevřený dopis předsedovi vlády zaslal též současný ředitel Skansky Roman Wieczorek. „Striktně odmítáme toto nařčení i všechny související spekulace!“ píše v něm. Firma chce podle něj postupovat co nejvíce transparentně. „ Proto se Skanska rozhodla zahájit nezávislý externí audit projektu R7, který povede společnost Deloitte,“ slibuje Wieczorek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Najdete na iDNES.cz