Školákům stačí pětiminutové přestávky, navrhuje ministr Dobeš

  10:25aktualizováno  12:26
Školní přestávky by se mohly zkrátit z deseti na pět minut. Úřad ministra Josefa Dobeše v připravované vyhlášce dává ředitelům možnost, aby tak upravili plán výuky na svých školách. Dětem by se rovněž mohl zkrátit čas na oběd z padesáti na třicet minut. Odborníci z návrhu nadšeni nejsou.
Kratší přestávky mají pomoci dětem, které do škol dojíždějí, lépe stíhat autobusy či vlaky. (ilustrační snímek)

Kratší přestávky mají pomoci dětem, které do škol dojíždějí, lépe stíhat autobusy či vlaky. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně pětiminutové, jedna přestávka v dopoledním vyučování musí trvat nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 30 minut," stojí v návrhu vyhlášky, který ministerstvo poslalo do vnějšího připomínkového řízení. Není tak jisté, že v této podobě vůbec projde.  

Další možné změny

- do přeplněných školek budou moci nastoupit další děti, místo těch, které pravidelně odcházejí dříve

- usnadní se pořádání plaveckých kurzů a vyplňování vysvědčení

- změny při studiu v zahraničí

- termíny přijímacích zkoušek na střední školy budou jednotně už od 22. do 30. dubna. Dosud mohly školy přijímací zkoušky pořádat až do 7. května.

Dosud byly přestávky nejméně desetiminutové a na oběd před odpoledním vyučováním děti měly 50 minut.

"Zkrácení přestávek má umožnit například ředitelům malých škol, aby si zorganizovali výuku podle dopravní obslužnosti," vysvětlila iDNES.cz mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. Přestávky tak budou moci ředitelé zkrátit na minimálních pět minut, pokud například dojíždějícím dětem navazuje autobus domů a na další by musely dlouho čekat. 

"Délku přestávek a jejich zařazení a počet vyučovacích hodin v dopoledním a odpoledním vyučování stanoví škola s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků," píše se v ministerském návrhu.

Ministerstvo zdůrazňuje, že zkrácení pauz mezi hodinami je pouze možnost, ne striktní nařízení. "Je to pro dobro ředitelů škol, ti ale zkracovat přestávky nemusí," doplnila mluvčí.

"Takovou možnost bych uvítala a využila," řekla ředitelka základní školy ve Zvoleněvsi na Kladensku Alena Jurenková. Přestávky mezi dopoledními hodinami by nechala stejné, zkrátila by jen pauzu při odpoledním vyučování, tedy mezi 7. a 8. hodinou. Dvě třetiny žáků totiž do školy dojíždějí z okolních vesnic a po odpoledním vyučování jim o pět minut ujíždí vlak.

"Dojíždějící děti už teď stejně pouštíme dřív, aby to stihly," uvedla ředitelka. Ranní výuky by se změna nedotkla, mezi hodinami by žáci měli dál deset minut. "Děti by jinak měly zavařené hlavy. Potřebují si odpočinout a učitelé se musí přesunout a přenést si pomůcky," doplnila Jurenková.

Psychologové: Pět minut je pro děti málo

Psychologové z nového návrhu nadšeni nejsou. "Na nižším stupni to vůbec nepřipadá v úvahu, protože děti, které teprve nedávno přišly ze školek, nejsou zvyklé na takový zápřah, aby byly v plné pozornosti po několik hodin. Starší děti mají zase přetlak energie, kterou nejlépe uvolní právě o přestávce," myslí si dětský psycholog Rostislav Nesnídal. 

"Nevidím k tomu zkrácení důvod. To, že děti nestíhají autobusy, by se přeci dalo při troše dobré vůle vyřešit jinak. V obcích by se mohly změnit jízdní řády, pokud je to tak hromadný úkaz," namítá psycholog Jiří Brančík. "Nechat na regeneraci pět minut už je málo, ty děti se sotva stihnou vyčurat," dodává Brančík.

Problematický je podle obou odborníků i návrh zkrátit pauzy na oběd, protože už teď školáci často musí s jídlem spěchat, například pokud byla před jídelnou fronta a jim za chvíli začíná další vyučování. "Třicet minut je i pro běžného zaměstnance hraniční, často musí i tak oběd zhltnout. Co teprve pro děti," domnívá se Brančík. 

Stačí školákům pětiminutová přestávka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. ledna 2012. Anketa je uzavřena.

NE 8645
ANO 971

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz