Dienstbier chce posílit ombudsmana, aby mohl dosáhnout zrušení zákona

  16:30aktualizováno  17:24
Anna Šabatová hned po svém zvolení novou veřejnou ochránkyní řekla, že bude požadovat posílení pravomocí úřadu ombudsmana. A Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády, se jí rozhodl vyjít vstříc. Ombudsman by měl mít možnost u Ústavního soudu iniciovat zrušení zákonů.

Ministr Jiří Dienstbier si přeje posílit postavení veřejného ochránce práv. Do konce roku také v legislativním plánu slibuje zákon o obecném referendu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Byla bych ráda, kdyby se mohl obrátit na Ústavní soud a dát návrh na zrušení zákona. A také bych byla ráda, kdyby v otázkách diskriminace mohl ombudsman podávat sám žaloby soudu," řekla Šabatová po zvolení.

Trvalo to jenom pár dnů a dočkala se. Poprvé tuto věc ministr Jiří Dienstbier veřejně zmínil při jednání petičního výboru Sněmovny, kam přišel prezentovat své záměry. A potvrdil to i v návrhu legislativních úkolů vlády, které bude spolu se svými vládními kolegy schvalovat na jednom z nejbližších jednání kabinetu.

"Počítáme s touto věcí ve vládním prohlášení, takže bychom to předložili, i kdyby o tom nemluvila paní Šabatová," řekl iDNES.cz Dienstbier. Vláda by podle něj legislativní plán mohla schvalovat už příští týden.

Svůj návrh referenda předloží vláda do konce roku

Ještě do konce lroku chce také Dienstbier předložit návrh ústavního zákona o obecném referendu či věcný záměr zákona o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. "Každý z ministrů může mít připomínky, takže můj návrh není definitivní," upozorňuje ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady.

Vláda odmítla návrh obecného referenda, s nímž přišlo hnutí Úsvit Tomia Okamury. Vládě například vadilo, že by mohla rozhodovat i výrazná menšina, protože Okamurův návrh nepočítá s minimální povinnou účastí.

"Nemůžeme zcela rozvrátit náš ústavní pořádek," řekl k tomu Dienstbier (více o tom, jak se vláda postavila k Okamurovu návrhu, najdete zde). Kriticky se vláda postaví i ke komunistickému návrhu obecného referenda, podle nějž by lidé v referendu mohli odvolat i prezidenta.

"Postavení prezidenta republiky jako hlavy státu a ústavního činitele je natolik výjimečné, že jeho prosté odvolání na základě ústavního zákona o obecném referendu by mohlo být kvalifikováno jako porušení či zásah do jeho základních politických práv," píše se ve stanovisku Legislativní rady vlády pro ministry. Ani komunisté, stejně jako Okamura, nepočítají s nutnou minimální povinnou účastí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz