Ministr Toman odmítá svůj střet zájmů, dotace pro Agrofert se pozastaví

  9:55aktualizováno  12:06
Státní zemědělský intervenční fond pozastavil vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert schválených po 9. únoru 2017. Stejný způsob zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od 2. srpna 2018. Důvodem je možný střet zájmů, na který upozorňuje auditní zpráva Evropské komise, která ve středu dorazila do České republiky.

Na čtvrtečním briefingu ministr zemědělství Toman odmítl, že by se předběžná auditní zpráva Evropské komise o zemědělských dotacích týkala jeho střetu zájmů kvůli projektům firmy Agrotrade. Dotace ve prospěch své rodiny podle svých slov ovlivňovat „absolutně nemůže“. Odmítl také to, že by v budoucnu mohly nastat problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.

Fotogalerie

Podle něj druhý předběžný audit Evropské komise obsahuje chyby. „Úředníci ji nyní pečlivě prostudují, aby České republice nevznikla škoda,“ doplnil ministr. 

Druhý audit Evropské komise ovšem dopady na proplácení dotací Agrofertu a Agrotrade mít bude. Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán ve čtvrtek uvedl, že s ohledem na auditní zprávu nebude proplácet dotace jak Agrofertu, tak firmám spojeným s ministrem Tomanem.

V souvislosti s Agrofertem fond nebude proplácet dotace od 9.února roku 2017. Zatím bylo proplaceno 63 milionů korun.

Odbobně bude úřad postupovat i u podniků rodiny ministra zemědělství. Tam zastaví dotace od 2. srpna 2018. Podle Šebestyána jde pouze o předběžné opatření. „Musíme počkat na finální závěr. Pokud následně Evropská komise tyto finance vyloučí, my budeme oprávněni je na dotyčné společnosti vymáhat,“ doplnil. 

Moje kritiky to zklamalo, myslí si Babiš

„Předběžný audit neznám, neviděl jsem ho. Ale viděl jsem tiskovou konferenci ministra zemědělství Tomana, tam bylo vše jednoznačně vysvětleno. Spoustu mých kritiků to předpokládám upřímně zklamalo,“ reagoval na dnešní tiskovou konferenci pro iDNES.cz premiér Andrej Babiš. 

„Pochopil jsem, že ministerstvo ani SZIF s jeho závěry nesouhlasí a upozorňují v něm opět na zásadní chyby. Úředníci proto pro komisi připraví odpověď podle běžné praxe. Jak sami říkají, v minulosti tak v drtivé většině případů uspěli. Zároveň zaznělo, že jde jen o nenárokové dotace. Co se týče střetu zájmů, budu se opakovat. Chovám se přesně podle toho, jak mi ukládá český zákon lex Babiš,“ dodal premiér.  

„Oba audity vnímáme jako velmi pochybné a neprofesionální. Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých ve svých závěrech hovoří. Nezeptali se nás na jedinou věc. Neměli jsme nejmenší možnost se k čemukoli vyjádřit. Pokud místopředseda Evropské komise tvrdí, že provedli inspekční šetření přímo na místě, není to pravda,“ napsal iDNES.cz tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. 

„Ať k nám evropští auditoři klidně přijedou, jsme připraveni jim vše vysvětlit. Informace o zastavení proplácení dotací je pro nás nová. Bereme ji na vědomí. Jsme připraveni k dialogu s úřady, ale trváme na tom, že se v oblasti dotací řídíme přesně podle zákonů,“ dodal.

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy a náklady. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován.

Audit úřad nezveřejní

Toman uvedl, že audit, či jeho části, nebude zveřejňovat. „Pokud by chtěla veřejnost zveřejnit zprávu, musí se obrátit na autory auditu,“ uvedl ministr. „Budeme v tomto pohledu postupovat stejně jako Evropská komise.“ 

Obdobně jako premiér Andrej Babiš, i ministr Miroslav Toman označil auditní zprávu Evropské komise za útok na české zemědělství. „Takovéto nálety auditů z Bruselu považuji za útok na české zemědělství,“ prohlásil. „Nechci, aby byla jakýmkoliv způsobem zpochybňována činnost našich úřadu. Nechci, aby byly ohroženy platy pro zemědělce.“ 

Podle iROZHLAS.cz se má audit Evropské komise týkat nenárokových investičních dotací. V roce 2017 proplatil SZIF na těchto dotacích firmám holdingu 179 milionů, loni tomu bylo přibližně 66,5 milionu korun. 

Obdobně jako u prvního auditu by český překlad dokumentu měl dorazit v následujícím měsíci. Česká republika následně bude mít dva měsíce na to, aby na audit Evropské komise zareagovala. První bilaterální jednání mezi MZE a EK bude 28. ledna 2020. Podle Šebestyána je to normální postup, tedy šest měsíců po obdržení české verze zprávy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz