„Jednání bylo dlouhé a my jsme se dozvěděli spoustu důvodů, proč něco nejde. Otázka zní, v jakém stavu je zdravotnictví České republiky. Jsem rád, že novela bude přijata. Ministerstvo zdravotnictví ale chybně doufá, že se věci vrátí do starých kolejí. To doufají špatně,“ oznámil novinářům po jednání Kubek.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že účastníkům jednání předložil novelu, podle které by lékaři sloužili čtyřiadvacetihodinové směny. Množství přesčasů v předloženém návrhu zůstává na 416 hodinách za rok. Změna by mohla začít platit od 1. ledna 2024.
Podle Kubka Válek tímto krokem ukazuje, že je pro něj přednější státní rozpočet před zdravotní péčí v Česku.
„Velmi mě mrzí, že novela zákoníku práce navzdory žádostí z minulého týdne neumožňuje sjednocení ohodnocení mezi jednotlivými nemocnicemi. Já se obávám, že pan ministr nechápe vážnost situace,“ dodal Kubek.
Po jednání vyjádřil zklamání i nový viceprezident České lékařské komory Jan Přáda. „Co se týče odměňování, tak tam jsme se neposunuli ani o píď. My jsme ho připomínkovali stejně jako minulý týden,“ uvedl.
Legalizace přesčasů problém neřeší, změnu potřebuje celý systém, říkají lékaři |
Přáda ocenil, že konkrétní kontury začíná mít řešení dodržování pracovních podmínek lékařů a jejich postgraduálního vzdělávání. „Zdá se, že požadavku snížit množství přesčasů na 416 hodin, jako má každý jiný občan v České republice, a zároveň požadavek na umožnění čtyřiadvacetihodinové pobytu v práci bylo vyslyšeno,“ řekl.
Válek dále uvedl, že v oblasti vzdělávání panuje shoda, zástupci ministerstva se podle něj v pondělí poprvé sešli s koordinátory vzdělávání z ministerstvem přímo řízených nemocnic. Koordinátoři mají v postgraduálním vzdělávání v budoucnu zabránit či řešit porušování právních předpisů.
Přesčasy trápí 69 procent nemocnic a chod drží cizinci, tvrdí průzkum |
Podle Válka má být také zakotvena povinnost volna před atestační zkouškou a zkouškou po kmeni. Zřízeno má být také kontaktní místo pro stížnosti na dodržování plánu vzdělávání lékaře.
Další jednání lékařů s ministerstvem je naplánované na příští týden.
Válkův návrh se týká jen části lékařů
Při posledním jednání ministerstvo nabídlo lékařům ve státních nemocnicích zvýšení platů od ledna 2024 a chtělo i garantovat minimální výši platu místo zvýšení platových tabulek, které protestující lékaři žádali. Jejich zástupci a odbory návrhy ale odmítli, protože se podle nich týkaly jen části lékařů.
Protestující lékaři žádají vedle zvýšení základní mzdy také úpravy zákoníku práce. Na podporu svých požadavků vypovídají od prosince přesčasovou práci.
Ministerstvo nabídlo zdravotníkům zvýšení platů, s mladými lékaři se nedohodlo |
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková po předchozí schůzce uvedla, že ministerstvo svou představu nevyčíslilo a odbory navrhly sjednotit odměňování ve všech nemocnicích bez ohledu na to, jakého mají zřizovatele, zda stát, kraje, obce nebo soukromé firmy.
Podle vrchního ředitele ministerské sekce legislativy a práva Radka Policara by ale návrh, který předložilo ministerstvo, garantoval pro zdravotníky takzvanou nepodkročitelnou výši platu, což by znamenalo, že by všichni měli důstojný plat.
Scénář pro nemocnice: zruší neakutní operace, zavřou ambulance či poradny |
„To je podle nás lepší návrh než navyšování takzvaných platových tarifů podle nařízení vlády, které by znamenalo, že se přidá všem úplně stejná částka,“ uvedl minulý týden Policar. Podle něj by nabídka znamenala navýšení platů těch, kteří je teď mají bez přesčasů nižší.
Podle Policara by se v pondělí měli se zástupci ministerstva setkat také koordinátoři vzdělávání z ministerstvem přímo řízených nemocnic, kteří mají v budoucnu zabránit či řešit porušování právních předpisů v oblasti. Uvedl, že je potřeba i lépe nastavit v nemocnicích organizaci práce tak, aby se minimalizovala potřeba přesčasů.
Beze změn hrozí zdravotnictví kolaps, varuje lídr protestů lékařů Jan Přáda |
Podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory podalo výpověď přesčasové práce od prosince 6 000 lékařů z 13 000, kteří v nemocnicích slouží odpolední a noční služby. Celkově je v nemocnicích asi 22 000 lékařů.
Dopady na provoz nemocnic budou různé, někde výpověď ohlásilo i přes 30 procent lékařů, jinde jsou to jednotky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), nemocnice i protestující lékaři už dříve ujistili, že akutní péče ohrožená nebude. Může být ale omezena plánovaná péče, které je ale v prosinci každoročně méně.