Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Jiné testování a karanténa ohrozí personál i pacienty, kritizují Válka odbory

  18:47
Zatímco firmy a podnikatelé se testu podrobují dvakrát týdně po třech dnech, pro zdravotníky a sociální služby platí jiný režim. Testují se pouze neočkovaní, a to jednou za sedm dní. „Je to zvláštní. Zvláště v sociálních službách a nemocnicích je riziko nákazy jedno z nejvyšších,“ řekla pro iDNES.cz předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Podle ředitele Nemocnice Slaný Štěpána Votočka už personál koncem února nestíhal pečovat o covidové pacienty, kterých neustále přibývalo, proto nemocnice naléhavě hledala dobrovolníky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Od pondělí se musejí antigenním testem dvakrát za týden testovat všichni zaměstnanci, živnostníci či zástupci obchodních společností, kteří jsou v práci v kontaktu s jinými lidmi. A to bez ohledu na to, zda jsou očkováni proti covidu, nebo prodělali nemoc. 

Stát ale zavedl jiný režim ve zdravotnictví a sociálních službách. Tam se musí jednou za týden testovat pouze neočkovaní zaměstnanci. Resort zdravotnictví to odůvodňuje tím, že tyto dvě skupiny lidí jsou testované profesionálním testem. 

„Bylo to tak nastaveno i z toho důvodu, že se očkovaní zdravotníci a očkovaní pracovníci v sociálních službách testují již dlouhodobě. Na tomto řešení jako nejefektivnějším se shodli také odborníci,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

S tím ale nesouhlasí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Ta uvedla, že tento týden na tripartitě padl dotaz ohledně bezpečnosti zaměstnanců při absenci testování. 

Nařízení je nepochopitelné, říkají odbory

„Pan ministr sdělil, že pokud některý zaměstnavatel nebo zaměstnanec se cítí být ohrožen a nebo chce být testován, tak, že je možnost, aby testováni byli. Že to těm zaměstnavatelům nikdo nezakazuje. Je to velmi zvláštní. Zvláště v sociálních službách a nemocnicích je riziko nákazy vlastně jedno z nejvyšších,“ řekla iDNES.cz Žitníková.

Zda se proto v testování zdravotníků a pracovníků v sociálních službách chystá nějaká změna, však neví. „Ptali jsme se na to, ale pan ministr na to  odpověděl tím způsobem, že přece není problém, aby zaměstnavatelé své zaměstnance testovali,“ podotkla předsedkyně odborů s tím, že problém je zřejmě finanční: „Je to prostě problematické.“

Očkovaných se v lednu nakazilo omikronem zhruba stejně jako neočkovaných

Za odbory kritizuje také pracovní karanténu, která je nařízená pro zaměstnance ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

„Pracovní karanténa je v podstatě nařízením, které ohrožuje jak zaměstnance, tak pacienty. Nařízení je třeba pro nás naprosto nepochopitelné,“ uvedla Žitníková. 

Hlavní problém mají podle ní záchranáři. „Nikdo si neumí představit situaci, jak by mohl dodržovat nějaká epidemiologická opatření a být vzdálený 1,5 metru od pacienta, kterého musíte ošetřit a nikdo jiný ho za vás neošetří. Stejně tak je to úplně nesmyslné jako na normálních lůžkových odděleních. To není o tom, že sestra bude 1,5 metru od pacienta, nebo bude někde od pacienta segregovaná,“ řekla předsedkyně.

K pátku bylo z celkového počtu 112 hospitalizovaných pacientů 64 % neočkovaných. (26. listopadu 2021)

Odbory podle ní doporučují, aby pozitivně testovaný šel do karantény.  „Když by situace byla velice složitá v nemocnicích a bylo obrovské množství nakažených, jak na lůžkových odděleních či ARO, tak tady je možnost to řešit znovu třeba pracovní povinností,“ dodala. 

Šíření nákazy je nízké, nikoliv vyloučené

Redakce iDNES.cz oslovila i největší nemocnice v Česku, jak se nastavenému systému testovat jen neočkované a ještě pouze jednou týdně stavějí. 

Ve Fakultní nemocnici Brno, která je největší v Jihomoravském kraji, se testuje jen malá část zaměstnanců, protože naprostá většina už dostala vakcínu. „Naočkováno je 86 procent všech našich zaměstnanců,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Zbývá tak 14 procent, z nichž část nejspíš nemoc prodělala, případně se ze zdravotních důvodů nemůže nechat očkovat. Ve výsledku se tak tady jednou týdně testuje zhruba desetina pracovníků.

Zdravotníkům se stačí testovat jen jednou týdně, a to jen neočkovaným

Zdravotníci či pracovníci v sociálních službách však při výkonu své profese přicházejí do kontaktu s potenciálně rizikovými kontakty v nemocnici.

„Lékaři a další naši zaměstnanci jsou zvyklí, že skutečně dodržují veškerá opatření a všude nosí respirátory. Sami si to dost hlídají,“ poznamenala Plachá.

Podobně to vidí i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „Pokud by hrozilo omezení poskytování zdravotních služeb, je pracovní karanténa pro zdravotníky zcela asymptomatické jedinou možností, jak poskytování zdravotních služeb udržet,“ řekla mluvčí VFN v Praze Marie Heřmánková.

Dodala, že vzhledem k tomu, že jsou zdravotníci profesionálové a dodržují všechna dostupná preventivní opatření, tak je riziko případného šíření nákazy nízké. „Nelze však zcela vyloučit. Důvodem může být i skutečnost, že pacient je-li hospitalizovaný na lůžku, má výjimku z používání ochrany dýchacích cest a bariéra na straně zdravotníka je tak jednostrannou záležitostí,“ uvedla Heřmánková.

Sestry výjimku vítají

Mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová uvedla, že plzeňská nemocnice k opatřením v rámci pracovní karantény by přistoupila až v nejzažším případě, kdy by ve FN Plzeň nebylo přítomno více než tisíc zdravotníků. „V tom případě by nemocnice nebyla tak zvaně „akceschopná“ a režim pracovní karantény by částečně pomohl vrátit zaměstnance do provozu,“ řekla Levorová.

Že by například očkované zdravotní sestry měly kvůli absenci testování strach z nákazy, Česká asociace sester nezaznamenala. „Co víme, tak sestry výjimku vítají. V již tak složitém období by to bylo pro ně další časové zatížení. Strach nemají, nosí vždy ochranné pomůcky, při jakýchkoliv příznacích onemocnění odcházejí na testování,“ řekla Barbora Klímová z asociace.

Podle jejích slov na testy zdravotní sestry odcházejí i tehdy, jsou-li v nechráněném kontaktu s osobou, u níž je onemocnění PCR prokázáno.

„Proto, proto se domníváme, že nejsou nebezpečím pro své okolí ani tehdy, pokud by nemoc prodělávaly bezpříznakově. Na používání ochranných pomůcek jsou školeny, používají je tedy řádně a jsou tak chráněné v maximální možné míře,“ doplnila Klímová.

Frekvence testování dvakrát za týden

Redakce iDNES.cz oslovila i Asociaci poskytovatelů sociálních služeb ČR, kterých se rovněž výjimka týká.

„Existuje a je uváděno více důvodů pro odlišný režim testování v sociálních službách a zdravotnictví. Smí se zde používat pouze vybrané testy schválené zdravotními pojišťovnami a testy musí dělat pouze zdravotnictví personál, není tedy možné používat tzv. samotesty. Dále zde platí na rozdíl od ostatních přísnější režimová a hygienická opatření,“ řekl prezident asociace Jiří Horecký.

Poskytovatelé sociálních služeb podle jeho slov mohou dle svého uvážení testovat i očkované zaměstnance, tato možnost zde již byla a platí nadále.

„Stejně tak jsem se obrátili tento týden na ministra zdravotnictví, aby bylo umožněné testovat také ve frekvenci dvakrát týdně, tedy dle pravidel obecně pro firmy a toto bylo prostřednictvím pana ministra umožněno a sděleno, že je to možné,“ dodal Horecký.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Je tu opět pokus o manželství pro všechny. Návrh podepíše i šéfka Sněmovny

Do Sněmovny má ještě do letních prázdnin dorazit návrh na manželství osob stejného pohlaví, který rozděluje vládní...

Škody po kyberútoku jsou obrovské, náprava potrvá měsíce, přiznal šéf ŘSD Mátl

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude z kybernetického útoku minulého týdne vzpamatovávat měsíce, škody jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidi děsí útočící káně. Snáší se na ně z výšky, míří na hlavu a drtí pařáty

Premium Na Kokořínsku útočí káně lesní na lidi. Snáší se z výšky a úderem drápů na hlavu je sráží k zemi. Záměrně si vybírá jen...

Stát prověří ruské budovy v Česku, pochybuje o jejich diplomatickém využití

Ministr zahraničí Jan Lipavský vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...