Resortní informační systém KHS, jak je zakázka nazvána, má podle registru smluv zajistit společnost Asseco Central Europe. Systém má ministerstvo vyjít na zhruba 26,9 milionu korun bez DPH. Informační systém bude podle ministerstva vytvořen pro všech 14 krajských hygienických stanic v České republice.
„Projekt zahrnuje provedení procesní analýzy na čtyřech vybraných KHS – Ústí nad Labem, Liberec, Olomouc, Brno, ale výsledný systém bude implementován ve všech krajích a umožní sdílení informací napříč všemi KHS a ministerstvem zdravotnictví,“ vysvětlil pro iDNES.cz mluvčí resortu Jan Řežábek.
Rychlejší sdílení dat a efektivnější komunikace
Hlavním cílem nového informačního systému je podle jeho slov zvýšení efektivity a jednotnosti procesů, jejich centralizace a zrychlení správních řízení.
„Systém přinese jednotné digitální prostředí, které sníží administrativní zátěž a sjednotí postupy v rámci všech krajských hygienických stanic,“ doplnil Řežábek s tím, že pro žadatele to znamená jednotné rozhraní pro podávání žádostí, jednotný proces jejich vyřizování, možnost sledování průběhu a jednotnou formu výstupů.
Ministerstvo představilo reformu hygienické služby, měla by platit od ledna 2025![]() |
„V kontextu epidemií a pandemií umožní propojení krajských hygien lepší koordinaci činností, rychlejší sdílení dat a efektivnější komunikaci, což pomůže při řízení krizových situací v oblasti veřejného zdraví,“ podotkl Řežábek. Pilotní spuštění systému ministerstvo předpokládá koncem letošního roku.
Špatná výměna informací
Podle smlouvy projekt ministerstva vychází z požadavků a vize modernizace sítě krajských hygienických stanic. Ze smlouvy také vyplývá, že klíčovými prvky, které budou při integraci využívány, budou stávající informační systémy hygienické služby.
„Vazby mezi novým resortním informačním systémem a stávajícími registry napomohou odstranit duplicity ve výkonu státního zdravotního dozoru a zamezit duplicitním kontrolám stejných subjektů či výrobků v krátkém časovém období, k nimž momentálně dochází zejména z důvodu špatné výměny informací mezi jednotlivými krajskými stanicemi,“ stojí mimo jiné ve zveřejněné smlouvě.
Hygieny se sjednotí. Počítá se se vznikem Státní hygienické služby![]() |
Ministerstvo již před dvěma lety informovalo o plánované reformě. Mimo jiné zamýšlelo zřídit Státní hygienické služby a tím zvýšit efektivitu orgánů ochrany veřejného zdraví. „Během covidu se ukázalo, že mít 14 samostatných hygienických stanic může být obtížné,“ řekl před lety tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Tehdy také dodal, že je potřeba krajské hygienické stanice, zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav (SZÚ) propojit do jednoho celku.