Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Problematická je Praha a důl Darkov, řekl k vývoji epidemie Vojtěch

  10:16aktualizováno  13:00
Česko zvládá epidemii koronaviru dobře, nejsou patrné žádné plošné negativní trendy. Na lokální úrovni jsou ale ohniska nákazy v Praze a Moravskoslezském kraji, řekli v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová. V případě dalšího příznivého vývoje Vojtěch odhadl, že by se roušky mohly úplně přestat nosit koncem června.

„Minulý týden nebyly zásadní výkyvy, teď jsme v době končící 14 dnů od první vlny rozvolnění 11. května,“ řekl Vojtěch. „Epidemiologická situace nezaznamenává žádné negativní trendy, Česká republika zvládla celou situaci dobře, nadprůměrně oproti jiným zemím,“ dodal. „Nedochází žádnému progresivnímu zhoršování, spíše to klesá,“ doplnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Klesá podíl těch, kteří jsou pozitivně vyšetření, stále je Česko na tom procentuálně velmi dobře s ostatními zeměmi. Narůstá podíl vyléčených. „Dneska už máme přes 66 procent pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19 a stagnuje nám počet úmrtí,“ řekl Vojtěch.

Ostře sledovaná lokální ohniska

Ministr dodal, že problematická jsou už jen lokální ohniska. „Svého času to bylo Domažlicko, Chebsko. Nyní máme největší problém asi na Karvinsku v rámci OKD a (dolu) Darkov. Tam je ta situace trochu složitější,“ podotkl Vojtěch.

„Druhá lokalita, která je trochu problematičtější, tak je Praha, kde máme několik menších ohnisek této nákazy. Je to zkrátka něco, co musíme vnímat. Jde o lokální šíření,“ pokračoval. Upřesnil, že v Praze to jsou tři ohniska.

Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová  uvedla, že v jedním z nich je distribuční sklad v Praze, kde bylo celkem 35 pozitivních zaměstnanců. Pobočka byla uzavřena pro plošnou dezinfekci. „To ohnisko je dnes poměrně klidné. Nedošlo tam k žádnému případu, které by byl závažný z hlediska zdravotního stavu,“ upozornila.

Problematický je také podle hlavní hygieničky Moravskoslezský kraj. „Druhé ohnisko je velmi aktuální – Moravskoslezský kraj,“ podotkla Rážová s tím, že během několika dnů nastal prudký nárůst nakažených na jednom místě. „Nyní se tam provádí testování, včetně pendlerů. Tato oblast je známá tím, že polští horníci pracují i v oblasti OKD,“ řekla. Aktuálně je 120 nakažených zaměstnanců a 12 rodinných příslušníků. Průběh nemoci je lehký.

Rážová dále řekla, že nákaza v dole Darkov se projevila ve všech provozech i v těch nadzemních. Zaměstnanců je více než 1800 a pracují tam také agenturní pracovníci, kterých je více než 500. Tamější krajská hygienická stanice požádala o další testování. Pomáhá tam nyní i armáda.

Podle Rážové byly k boji proti epidemii použity všechny prvky projektu Chytrá karanténa. „Byli jsme v kontaktu s centrálním řídícím týmem, společně jsme kontaktovali armádu i krajskou hygienickou stanici,“ řekla. Podle ní se využívají se vzpomínkové mapy. 

„Věříme, že během víkendu se podaří vyřešit další osoby, aby bylo to ohnisko pod kontrolou,“ podotkla s tím, že pod kontrolou jsou i ohniska nákazy v Chebu s 298 potvrzenými případy. Z toho 157 případů souvisí s ohnisky ve zdravotnických zařízeních.

Zasaženo 13 okresů

Podle Duška pouze asi 13 okresů překročilo hranici 100 pacientů s covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Většina obcí nezaznamenala žádného pacienta s covid-19. Na konci května očekává ÚZIS 9 430 potvrzených případů, denně by mohlo přibývat asi 70.

„Reprodukční číslo nyní neodpovídá realitě. Výpovědní hodnota je velmi malá. Vývoj v posledních dnech ovlivňují ta lokální ohniska,“ řekl Dušek. Reprodukční číslo jen pro Prahu je 1,13, pro celé Česko bez Karviné a Prahy je 0,77.

graf

Podle Duška neexistuje jediná „krizová“ hodnota, která by mohla rozhodnout o plošných opatřeních. Je to celý sled různých hodnot, které se sledují. Cílem je tedy případně udržet nákazu pouze v jedné lokalitě, tak, aby se nejlépe nerozšířila dále. Sleduje se pak případně vývoj lokálních ohnisek nákazy, rizikové profese, riziko šíření na meziregionální úrovni, zranitelné skupiny a potřeby a kapacity intenzivní péče.

„Na co se zaměřujeme, jsou i rizikové profese. Nejen zdravotníci, ale také pracovníci v gastronomii. I to je nutné pro nás sledovat, abychom věděli, že rozvolnění vede k tomu, že v některých oborech to povede k nárůstu nakažených jednotlivých pracovníků,“ podotkl Vojtěch.

U rizikových skupin podle něj nicméně nejsou žádné negativní trendy. „Sám věk není rizikovým faktorem, záleží na celkovém zdravotním stavu dotyčného,“ upozornil Dušek. „Velmi málo lidí nyní leží v nemocnicích ve velmi těžkém stavu, je to zhruba 33 pacientů,“ dodal.  

Celkem bylo za celé období epidemie hospitalizováno 1298 pacientů, z toho 66 procent bylo vyléčeno. V nemocnicích je hospitalizováno cca 160 pacientů, z toho 21 procent je v těžkém stavu.

Koronavirus v Česku

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků je nově přístupná návštěvníkům bývalého...
Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku, kde byla...
Spisovatelka a básnířka Hana Gerzanicová adoptovala žirafy v plzeňské zoo....

Ministr Vojtěch upozornil, že se nyní připravuje pandemický plán, který má společnost připravit na další vlnu pandemie nejen koronaviru, ale i dalších nákaz. 

„Domníváme se, že proočkovanost proti chřipce je naprosto zásadní,“ řekl Vojtěch s tím, že nyní je proočkovanost je okolo osmi procent. „To pro nás bude klíčové na podzim, protože chřipka a koronavirus mají podobné příznaky,“ sdělil. 

Ministr vyzval lidi, aby se vrátili zpět ke svým doktorům. „Už není žádná další limitace poskytování zdravotní péče. Máme informace o tom, že pacienti se obávají návštěv v nemocnicích. Je nutné, aby pacienti neodkládali nějaké zdravotní výkony, které jim měly být udělány. Týká se to i preventivních prohlídek,“ upozornil.

Na tiskové konferenci vystoupí také hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová. Na seznamu chybí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který ke konci května svou funkci opouští.

Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů ve čtvrtek v Česku klesl na 0,46 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo jich 33 na celkových 8754. 

Mírně stouplo i množství lidí vyléčených z covidu-19, o tři na 5932. Počet zemřelých nakažených stagnoval na 306. Za středu podle revidovaných údajů ministerstva přibyly asi čtyři desítky vyléčených a tři zemřelí.

PŘEHLEDNĚ: V bazénu i v hospodě bez roušky, přišla největší vlna uvolňování

V pondělí 25. května se lidem otevřou koupaliště, vnitřní prostory restaurací, hradů a zámků či zoologických zahrad. Otevřou se také hotely a penziony. Nově také bude možné pořádat akce do 300 osob, při sezení v hospodách nebude nutné mít nasazenou roušku. 

Roušku však bude nutné nosit stále mimo své bydliště, například v MHD. Lidé by mezi sebou měli stále dodržovat odstup 2 metry. Jaké další opatření budou platit po 25. květnu si můžete přečíst v tomto článku. 

Nepřítomný Prymula

Na tiskové konferenci chyběl oproti minulosti náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Premiér Andrej Babiš mu nabídl místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na Úřadu vlády. Prymula nabídku předběžně přijal. 

„Vedle toho budu vyvíjet činnost akademickou, takže to nebude snad tak dramatický rozdíl. Budu vyučovat,“ řekl v pátek na Primě. Vyloučil, že by nyní plánoval kandidovat na prezidenta či vstup do politické strany. 

„Zatím jsem politické ambice vylučoval, tak pořád platí, že se chci věnovat odborné práci. Do žádné politické strany nevstoupím,“ řekl.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Kde je tisíc raketometů? Firma Imex tvrdí, že se ztratily nebezpečné zbraně

Premium Tisíc ručních protitankových raketometů RPG 7, osm set samopalů, pět set kulometů a na sto pistolí a tisíce dalších...

Hladiny řek se zvyšují na desítkách míst. Hasiči měli přes 400 výjezdů

Přívalový déšť neustává a zvyšuje tak nadále hladiny některých řek. Hladina řeky Hvozdnice v Jakartovicích na Opavsku v...

Vláda má řešit podmínky pro cestování a pro otevření zahrádek restaurací

Pravidly pro cestování do sousedních zemí nebo podmínkami otevření zahrádek restaurací se má mimořádně zabývat vláda....

Za noc jsem byl čtyřikrát v krytu, Izraelci jsou připraveni, líčí Stropnický

Premium Napětí v Izraeli eskaluje a kromě raketových útoků probíhají boje mezi Izraelci a Palestinci také ve smíšených městech....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...