Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Problematická je Praha a důl Darkov, řekl k vývoji epidemie Vojtěch

  10:16aktualizováno  13:00
Česko zvládá epidemii koronaviru dobře, nejsou patrné žádné plošné negativní trendy. Na lokální úrovni jsou ale ohniska nákazy v Praze a Moravskoslezském kraji, řekli v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová. V případě dalšího příznivého vývoje Vojtěch odhadl, že by se roušky mohly úplně přestat nosit koncem června.

„Minulý týden nebyly zásadní výkyvy, teď jsme v době končící 14 dnů od první vlny rozvolnění 11. května,“ řekl Vojtěch. „Epidemiologická situace nezaznamenává žádné negativní trendy, Česká republika zvládla celou situaci dobře, nadprůměrně oproti jiným zemím,“ dodal. „Nedochází žádnému progresivnímu zhoršování, spíše to klesá,“ doplnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Klesá podíl těch, kteří jsou pozitivně vyšetření, stále je Česko na tom procentuálně velmi dobře s ostatními zeměmi. Narůstá podíl vyléčených. „Dneska už máme přes 66 procent pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19 a stagnuje nám počet úmrtí,“ řekl Vojtěch.

Ostře sledovaná lokální ohniska

Ministr dodal, že problematická jsou už jen lokální ohniska. „Svého času to bylo Domažlicko, Chebsko. Nyní máme největší problém asi na Karvinsku v rámci OKD a (dolu) Darkov. Tam je ta situace trochu složitější,“ podotkl Vojtěch.

„Druhá lokalita, která je trochu problematičtější, tak je Praha, kde máme několik menších ohnisek této nákazy. Je to zkrátka něco, co musíme vnímat. Jde o lokální šíření,“ pokračoval. Upřesnil, že v Praze to jsou tři ohniska.

Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová  uvedla, že v jedním z nich je distribuční sklad v Praze, kde bylo celkem 35 pozitivních zaměstnanců. Pobočka byla uzavřena pro plošnou dezinfekci. „To ohnisko je dnes poměrně klidné. Nedošlo tam k žádnému případu, které by byl závažný z hlediska zdravotního stavu,“ upozornila.

Problematický je také podle hlavní hygieničky Moravskoslezský kraj. „Druhé ohnisko je velmi aktuální – Moravskoslezský kraj,“ podotkla Rážová s tím, že během několika dnů nastal prudký nárůst nakažených na jednom místě. „Nyní se tam provádí testování, včetně pendlerů. Tato oblast je známá tím, že polští horníci pracují i v oblasti OKD,“ řekla. Aktuálně je 120 nakažených zaměstnanců a 12 rodinných příslušníků. Průběh nemoci je lehký.

Rážová dále řekla, že nákaza v dole Darkov se projevila ve všech provozech i v těch nadzemních. Zaměstnanců je více než 1800 a pracují tam také agenturní pracovníci, kterých je více než 500. Tamější krajská hygienická stanice požádala o další testování. Pomáhá tam nyní i armáda.

Podle Rážové byly k boji proti epidemii použity všechny prvky projektu Chytrá karanténa. „Byli jsme v kontaktu s centrálním řídícím týmem, společně jsme kontaktovali armádu i krajskou hygienickou stanici,“ řekla. Podle ní se využívají se vzpomínkové mapy. 

„Věříme, že během víkendu se podaří vyřešit další osoby, aby bylo to ohnisko pod kontrolou,“ podotkla s tím, že pod kontrolou jsou i ohniska nákazy v Chebu s 298 potvrzenými případy. Z toho 157 případů souvisí s ohnisky ve zdravotnických zařízeních.

Zasaženo 13 okresů

Podle Duška pouze asi 13 okresů překročilo hranici 100 pacientů s covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Většina obcí nezaznamenala žádného pacienta s covid-19. Na konci května očekává ÚZIS 9 430 potvrzených případů, denně by mohlo přibývat asi 70.

„Reprodukční číslo nyní neodpovídá realitě. Výpovědní hodnota je velmi malá. Vývoj v posledních dnech ovlivňují ta lokální ohniska,“ řekl Dušek. Reprodukční číslo jen pro Prahu je 1,13, pro celé Česko bez Karviné a Prahy je 0,77.

graf

Podle Duška neexistuje jediná „krizová“ hodnota, která by mohla rozhodnout o plošných opatřeních. Je to celý sled různých hodnot, které se sledují. Cílem je tedy případně udržet nákazu pouze v jedné lokalitě, tak, aby se nejlépe nerozšířila dále. Sleduje se pak případně vývoj lokálních ohnisek nákazy, rizikové profese, riziko šíření na meziregionální úrovni, zranitelné skupiny a potřeby a kapacity intenzivní péče.

„Na co se zaměřujeme, jsou i rizikové profese. Nejen zdravotníci, ale také pracovníci v gastronomii. I to je nutné pro nás sledovat, abychom věděli, že rozvolnění vede k tomu, že v některých oborech to povede k nárůstu nakažených jednotlivých pracovníků,“ podotkl Vojtěch.

U rizikových skupin podle něj nicméně nejsou žádné negativní trendy. „Sám věk není rizikovým faktorem, záleží na celkovém zdravotním stavu dotyčného,“ upozornil Dušek. „Velmi málo lidí nyní leží v nemocnicích ve velmi těžkém stavu, je to zhruba 33 pacientů,“ dodal.  

Celkem bylo za celé období epidemie hospitalizováno 1298 pacientů, z toho 66 procent bylo vyléčeno. V nemocnicích je hospitalizováno cca 160 pacientů, z toho 21 procent je v těžkém stavu.

Koronavirus v Česku

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků je nově přístupná návštěvníkům bývalého...
Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku, kde byla...
Spisovatelka a básnířka Hana Gerzanicová adoptovala žirafy v plzeňské zoo....

Ministr Vojtěch upozornil, že se nyní připravuje pandemický plán, který má společnost připravit na další vlnu pandemie nejen koronaviru, ale i dalších nákaz. 

„Domníváme se, že proočkovanost proti chřipce je naprosto zásadní,“ řekl Vojtěch s tím, že nyní je proočkovanost je okolo osmi procent. „To pro nás bude klíčové na podzim, protože chřipka a koronavirus mají podobné příznaky,“ sdělil. 

Ministr vyzval lidi, aby se vrátili zpět ke svým doktorům. „Už není žádná další limitace poskytování zdravotní péče. Máme informace o tom, že pacienti se obávají návštěv v nemocnicích. Je nutné, aby pacienti neodkládali nějaké zdravotní výkony, které jim měly být udělány. Týká se to i preventivních prohlídek,“ upozornil.

Na tiskové konferenci vystoupí také hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová. Na seznamu chybí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který ke konci května svou funkci opouští.

Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů ve čtvrtek v Česku klesl na 0,46 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo jich 33 na celkových 8754. 

Mírně stouplo i množství lidí vyléčených z covidu-19, o tři na 5932. Počet zemřelých nakažených stagnoval na 306. Za středu podle revidovaných údajů ministerstva přibyly asi čtyři desítky vyléčených a tři zemřelí.

PŘEHLEDNĚ: V bazénu i v hospodě bez roušky, přišla největší vlna uvolňování

V pondělí 25. května se lidem otevřou koupaliště, vnitřní prostory restaurací, hradů a zámků či zoologických zahrad. Otevřou se také hotely a penziony. Nově také bude možné pořádat akce do 300 osob, při sezení v hospodách nebude nutné mít nasazenou roušku. 

Roušku však bude nutné nosit stále mimo své bydliště, například v MHD. Lidé by mezi sebou měli stále dodržovat odstup 2 metry. Jaké další opatření budou platit po 25. květnu si můžete přečíst v tomto článku. 

Nepřítomný Prymula

Na tiskové konferenci chyběl oproti minulosti náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Premiér Andrej Babiš mu nabídl místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na Úřadu vlády. Prymula nabídku předběžně přijal. 

„Vedle toho budu vyvíjet činnost akademickou, takže to nebude snad tak dramatický rozdíl. Budu vyučovat,“ řekl v pátek na Primě. Vyloučil, že by nyní plánoval kandidovat na prezidenta či vstup do politické strany. 

„Zatím jsem politické ambice vylučoval, tak pořád platí, že se chci věnovat odborné práci. Do žádné politické strany nevstoupím,“ řekl.

Autoři: ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

STALO SE DNES: Z Nord Streamu uniká do moře plyn, NASA sondou zasáhla asteroid

Z plynovodu Nord Stream začal po masivním podmořském výbuchu unikat plyn. Rusko má právo v nezbytném případě použít...

Pradějiny proběhly u nás, možná překvapivě dramatické, říká archeolog Svoboda

Premium Okolím Dolních Věstonic a Pálavy šly před mnoha tisíci lety pradějiny lidstva, když zde měli svá sídla lovci mamutů....

Žaloba Agrofertu na Evropský parlament neprošla. Soud EU ji zamítl

Žalobu, kterou podal holding Agrofert na Evropský parlament kvůli přístupu k utajovaným dokumentům, byla dnes...

Válek nevěděl, že lidé platí za druhou prevenci u zubaře. Slíbil změnu

Lidé budou mít opět nárok na dvě preventivní prohlídky u zubaře zdarma. V dobré víře odsouhlasená kapitační platba...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...