Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Jako vždy i teď se šíří řada dezinformací, nesmyslů a blábolů a je důležité, že přesná data dostávají občané od těch, kteří jsou integrováni do týmů, které všechno řeší,“ řekl na brífinku Válek. V následujících dnech podle něj bude klíčová komunikace, aby se lidé dozvěděli nejpřesnější informace a doporučení. S tím souhlasí také hlavní hygienička Macková.
„Úkol hygieny v této chvíli je důležitý, protože se dostáváme od záchrany lidských životů k tomu, jak se starat o své zdraví,“ řekla Macková. Všichni, kteří pomáhají s odklízením následků povodní podle ní musí dbát na to, aby používali neporušené gumové rukavice, pevnou obuv a při odklízení bahna také respirátory.
Voda klesá a odhaluje zkázu. Nejvyšší stupeň ještě platí na jihu Čech a Moravy |
„Nejde jen o infekce ale také o možnost kontaminace chemickými látkami,“ řekla. Macková zopakovala, že je třeba dodržovat nařízení a doporučení krajských hygienických stanic i samospráv.
Podle Mackové je důležité, aby lidé nepožívali žádné potraviny, které byly zaplaveny. „V oblastech, kde došlo k evakuaci osob, je důležité dodržovat základní hygienická pravidla, abychom předešli infekcím nebo jakýmkoliv dalším rizikům,“ vysvětlila.
Povodně zkomplikovaly také dostupnost léků. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka jsou všechny sklady léčiv funkční. Funguje také řetězec dodávek do jednotlivých lékáren. Pokud se do některé nemůže distributor dostat, je zajištěna spolupráce se záchrannými složkami, řekl Dvořáček.
Očkování v zasažených oblastech
Hygieny v současnosti monitorují situaci s šířením nákaz žloutenkou typu A, při podezření na infekci se lidé mají obrátit na krajskou hygienickou stanici. Ministerstvo zdravotnictví řeší také případné očkování proti žloutence, to bude zájemcům v zasažených oblastech k dispozici v případě vyhlášení mimořádné situace. Vakcína běžně stojí 3000 korun, pokud hygiena vyhlásí mimořádné očkování, dostanou ji lidé zdarma.
Epidemiologická situace v zaplavených oblastech Česka je zatím klidná. Z kontaminované vody však podle Mackové hrozí řada infekčních onemocnění včetně žloutenky typu A, proti které stát nabídne zdarma vakcínu. A podle informací MF DNES už se objevují první zdravotní problémy například u zasahujících záchranářů, hlavně průjmy.
Potíže některých záchranářů potvrdila i mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Kamila Langerová. „Zatím vím o tom, že dva členové jednotky dobrovolných hasičů z Opavska se nalokali vody při záchraně muže ze zaplaveného sklepa. Poté se u nich projevily střevní problémy. Navštívili praktického lékaře, který je odeslal na infekční oddělení opavské nemocnice. Tam je ošetřili a propustili domů,“ líčí mluvčí hasičů.
I v minulosti bylo zvykem vyhlašovat po záplavách mimořádné očkování cílených skupin lidí, například školních dětí v ohrožených oblastech.
„Po povodních v roce 1997 bylo vyhlášeno mimořádné očkování žáků brněnských škol, které byly vyplaveny kanalizační vodou, proto tam hrozil zvýšený výskyt nemoci. Jednalo se zejména o oblasti v blízkosti řeky Svitavy,“ připomíná Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
Hrozí infekce z vody. Při záplavách útočí krysí horečka, může být smrtelná |
Tehdy byli očkováni také profesionální i dobrovolní hasiči z Brna i okolí, kteří se podíleli na záchranných a likvidačních pracích. „Od roku 2006 jsou hasiči a další členové integrovaného záchranného systému očkováni proti žloutence typu A i B preventivně, což jim poskytuje vysokou, až celoživotní ochranu,“ dodává epidemioložka s tím, že nyní jsou hygienici ve všech regionech v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví i krajskými úřady, průběžně situaci sledují, vyhodnocují a v případě potřeby jsou připraveni okamžitě zasáhnout.
Očkování bude dobrovolné
Ministr Válek doplnil, že pokud hygienici nařídí v zasažených oblastech mimořádné očkování, bude se povinně týkat jen cílené skupiny lidí.
Odborník na živelné katastrofy Pavel Danihelka z Ústavu epidemiologie a veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity to ale nepovažuje za šťastné řešení. „Nedomnívám se, že očkování by mělo být nařízeno, protože to vyvolá vlnu negativních emocí. Ale rozhodně by mělo být umožněno a nabízeno s tím, že zájemcům ze zasažených oblastí uhradí vakcíny stát. Přednostně těm, kteří přišli do kontaktu s kontaminovanou vodou,“ říká Danihelka.
Ačkoli v minulosti bylo mimořádné očkování vždy povinné, hlavní hygienička pro iDNES upřesnila, že tentokrát to bude jinak. „Nařizovat očkování se nikde nechystáme. Tam, kde to bude potřeba, nabídneme a doporučíme ohroženým lidem mmožnost nechat se naočkovat proti žloutence zdarma. Ale nutit nikoho nebudeme,“ ujišťuje Barbora Macková.
Mimořádné očkování se řešilo také při záplavách v roce 2013. Zdravotní pojišťovny tehdy nabídly zvýhodněné či bezplatné očkování proti žloutenkám, a to buď lidem v záplavových oblastech, nebo všem svým klientům. Speciální program byl i pro policisty a hasiče.
Dosud o podobné nabídce zdravotní pojišťovny nejednaly, ale některé budou. „Vojenská zdravotní pojišťovna bude o případné úhradě nebo mimořadném příspěvku na očkování proti hepatitidě pro klienty v povodní postižených oblastech rozhodovat začátkem příštího týdne. Mimo jiné na základě informací a doporučení ministerstva zdravotnictví,“ říká vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Jan Mates. „V současnosti lze využít standardního příspěvku na kterékoli očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění,“ dodává.
SZÚ už dříve varoval před tím, že v postižených oblastech hrozí také vyšší riziko nákazy salmonelózou, úplavicí, tularémií nebo žloutenkou typu B. Podle ministra se řeší také čistota vody včetně její kontaminace uhynulými zvířaty. „Všechny ty naše kroky nastanou zhruba za týden, kdy je začneme realizovat. Teď se musí odklidit následky a musíme do těch oblastí dostat léky,“ řekl ministr.