Ministerstvo se snaží utišit skandál, Hamáček i ČSSD stojí za Petříčkem

  15:08aktualizováno  16:45
Utišit bouři, která se strhla kolem ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se snaží ministerstvo zahraničí i sociální demokracie. Česká diplomacie vydala prohlášení, podle kterého Maďarsko dál patří mezi „prioritní země“ a ministra, jehož kritizoval prezident Miloš Zeman i komunisté, se zastal také šéf ČSSD Jan Hamáček a grémium sociální demokracie.

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček přichází na schůzku s premiérem Andrejem Babišem. (2. října 2018) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

„Ministerstvo zahraničních věcí uvádí na pravou míru informace, které se objevily v mediích na téma kategorie zastupitelských úřadů ČR takzvané „nejvyšší politické důležitosti“. Je třeba zdůraznit, že země, ve kterých dotčená velvyslanectví České republiky působí, nadále zůstávají pro Českou republiku prioritní,“ uvedlo ministerstvo.

Do Petříčka se také v pátek opřeli komunisté, na jejichž hlasech menšinová vláda ANO a ČSSD závisí. Komunisté se postavili proti postoji Černínského paláce k rusko-ukrajinskému konfliktu.

Vedení ČSSD se za Petříčka jasně postavilo. Ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje podle grémia strany dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci.

30.listopadu 2018 v 15:21, příspěvek archivován: 30.listopadu 2018 v 15:36

“Politické grémium ČSSD konstatuje, že ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci.”

„Usnesení grémia reaguje na stanovisko KSČM, protože z našeho pohledu by mělo platit to, co říkal i předseda vlády, že KSČM vládu toleruje, ale nebude mít vliv na její zahraniční politiku,“ řekl iDNES.cz Hamáček.

Petříčka tvrdě zkritizoval prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že se maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi omluví za to, že ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout tu v Maďarsku. „Já se omluvím za toto rozhodnutí a navrhnu ostatním ústavním činitelům, aby toto rozhodnutí bylo zrušeno,“ řekl Zeman ve čtvrtek večer v televizi Barrandov.

„Když tam nemáte profesionála, ale člověka, který dělá hrubé chyby, který nezná význam Itálie v Evropské unii, který nezná význam Maďarska ve Visegrádské čtyřce, no tak musím jenom zakroutit hlavou, usmát se a politovat ministerstvo zahraničí,“ řekl také prezident. 

„Já jsem ubezpečil pana premiéra, že z hlediska vlády nic takového nenastalo,“ řekl premiér Andrej Babiš po jednání s maďarským premiérem. 

Změny podle ministerstva souvisejí jen s rozpočtem, nejde o vyjádření priorit zahraniční politiky. 

Usnesení grémia ČSSD

“Politické grémium ČSSD konstatuje, že ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci.”

„Označení země s nejvyšší politickou důležitostí není termín, který by označoval skutečné politické priority České republiky, jde jen o administrativně technickou kategorii, která zjednodušeně řečeno v zemích mimo toto označení jen snižuje platové třídy vedoucích diplomatů našich zastupitelských úřadů, není to tedy žádný politický signál,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení.

„Celé to pokládám za bouři ve sklenici vody. Ministerstvo zahraničí jasně zdokladovalo, že to není nic, co by něco měnilo na našem vztahu k Maďarsku, že se to týká technického opatření v rámci ministerstva, kdy se mění platové podmínky diplomatů na některých ambasádách,“ řekl iDNES.cz šéf ČSSD Jan Hamáček. 

„Nechci se vměšovat do záležitostí České republiky. Vím, jak koaliční vládnutí funguje, je to obtížné řemeslo. Chceme zůstat blízkými přáteli a spojenci České republiky,“ řekl v pátek v Praze Orbán.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rath chce proces v cizině. Krajský soud v Praze považuje za podjatý

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath podal soudkyni Ivě Říhové žádost o přeložení jeho kauzy údajné korupce na...

Před dvaceti lety zemřel Jaroslav Foglar, jeho byt dnes slouží spisovatelům

Jaroslav Foglar

Nenápadná deska na zdi ještě nenápadnějšího žižkovského činžáku v Křišťanově ulici v Praze 3 připomíná, že tu prožil...

Zemanová proti Zemanovi. Šéfka unie soudců mluví o prezidentově nátlaku

Doporučení není ovlivnění, řekl Zeman

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Na...

Najdete na iDNES.cz