"Nemůžu zaručit, že tam není žádná chyba. Počítám s tím, že může jít o pár jedinců. Připadalo nám nejlepší ta jména zveřejnit a pak seznam korigovat," reagoval na odhalení chyb v seznamu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS v Událostech, komentářích v České televizi. Ministerstvo se podle něj omluví těm, kteří byli na seznamu uvedeni neprávem.
Jedním z nich je Vojtěch Trojánek, soudce Vrchního soudu v Praze, který se našel na seznamu 618 soudců, kteří údajně byli dříve členy KSČ. "V seznamu bylo uvedeno mé jméno a příjmení. Nacházelo se mezi soudci Vrchního soudu v Praze, kteří byli v minulosti členy KSČ. Tento údaj je nepravdivý, členem KSČ jsem nikdy nebyl," uvedl Trojánek.
Ihned proto kontaktoval ministerstvo. "Rezort spravedlnosti po upozornění odstranil mé jméno ze seznamu soudců – bývalých členů KSČ," dodal s tím, že se necítí poškozen, protože úřad reagoval rychle.
AKTUALIZOVANÝ SEZNAM MINISTERSTVANový seznam ministerstva je o čtyři jména chudší |
"Nepochybuji o tom, že po mém případu ministerstvo správnost údajů v seznamu prověří," dodal.
Ministerstvo spravedlnosti pochybení potvrdilo. "Pan Trojánek se nám odpoledne ozval, rychle jsme to prověřili a byl tam neprávem, tak jsme jej vymazali," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Proč však jméno řádně neprověřili před zveřejněním seznamu, už neřekla.
Pospíšil tvrdí, že správný postup byl zveřejnit všechna jména podle podkladů, které mělo ministerstvo a postupně ho aktualizovat.
Zmizela jména soudců z krajských i z Nejvyššího soudu
Mluvčí Palečková nechtěla večer komentovat, zda je podobných případů, jako je Trojánek, více. Redakce iDNES.cz proto porovnala původní seznam tak, jak vypadal po sedmé hodině večer, a objevila další tři jména, která během několika hodin zmizela.
Jde o soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Miroslava Veselého, soudkyni Krajského soudu v Hradci Králové Martinu Vršanskou a soudkyni brněnského Nejvyššího soudu Ivanu Štenglovou.
"Seznamy jsou tvořeny z dat, která nám poskytovaly soudy a nejsou zpětně ověřovány. Budeme je aktualizovat průběžně, pokud má někdo pocit, že je tam neprávem, tak se musí sám ozvat. My to poté prověříme," uvedla Palečková.
Z žalob na ochranu osobnosti rezort strach nemá. "Nebojíme se, protože data máme od soudů, s nimiž budeme dále spolupracovat," řekla mluvčí.
Advokát: Soudci se mohou bránit žalobou
Podle advokáta Jana Černého se však jedná o velmi citlivá data, která je vhodnější několikrát prověřit, než budou zveřejněna. Člověku a zvláště soudci či státnímu zástupci totiž může takový seznam ubrat na důvěryhodnosti.
"Mohou se bránit občanskoprávní cestou, a to žalobou na ochranu osobnosti proti státu. Záleží na každém z nich, do jaké míry ho to poškozuje. Může žádat buď finanční odškodnění nebo omluvu," míní advokát.
Podle něj je však vhodné se ještě před podáním žaloby domluvit s ministerstvem, které by možná bylo ochotné se za toto pochybení omluvit. Pospíšil pozdě večer potvrdil, že ministerstvo se všem omluví.