Ministerstvo vyjádřilo politování nad útokem na misi USA

  7:51aktualizováno  7:51
- Ministerstvo zahraničí vyjádřilo v pondělí večer politování nad útokem části účastníků sobotní Street Party na americké velvyslanectví v Praze. Kvůli incidentu a otázkám dalšího zabezpečení ambasády se setkali náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček a americký chargé d'affaires John Beyrle.


Velvyslanectví Spojených států v pondělí kritizovalo postup policie, která během sobotní Street Party nezabránila jejím účastníkům v poškození objektu americké mise.

"Velvyslanectví lituje, že když 5. června napadl zuřivý dav budovu velvyslanectví, jednotky zásahové policie byly schopny akce až za více než třicet minut potom, co se dav rozptýlil," sdělila americká ambasáda. Zároveň vyjádřila hluboké uznání členům pořádkové policie,kteří se snažili chránit budovu, riskujíce své zdraví.

"Uznáváme, že je to pro ně nepříjemná situace," řekla na adresu velvyslanectví zástupkyně ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Monika Pajerová. "Budeme se snažit jim vyjádřit lítost nad tím, co se stalo," doplnila.

"Podporujeme svobodu projevu v demokratické společnosti, ale divoké řádění davu je perverzním zneužitím svobody," zhodnotila chování demonstrantů americká ambasáda.

Naopak organizátoři Street Party s napadením budovy vyjádřili souhlas. "Cíl byl plně legitimní," řekl v neděli jeden z pořadatelů Jan Křeček.

Policie stíhá 28 účastníků
V souvislosti s nepokoji během sobotní Street Party 99 v Praze stíhá policie, podle mluvčí úřadu vyšetřování Soňi Jindrákové,  28 demonstrantů. Na vyhodnocování demonstrace se podílí 20 vyšetřovatelů.

Nejvíce zadržených účastníků Street Party, celkem 16, vyšetřovatelé obvinili z útoku na veřejného činitele. Z poškozování cizí věci a výtržnictví policisté podezírají pět lidí a pro výtržnictví policie stíhá další dvě osoby. Jeden demonstrant čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování a jeden z poškozování cizí věci.

"Policisté nyní vyhodnocují videozáznamy pořízené na demonstraci a do čtvrteční tiskové konference se budou snažit co nejvíce jich zpracovat. Do té doby nebudou nové informace o výsledcích své práce poskytovat," uvedla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Organizátoři akce odhadují, že se Street Party '99 zúčastnilo na 8000 lidí, jiné odhady hovoří o 5000 účastníků.

Zásah policie
Při sobotních zásazích bylo podle Brajera a mluvčího pražské policie Josefa Šulcka zraněno devět ochránců zákona. "Tři policisté utrpěli těžší zranění. Jeden z nich má pohmožděnou krční páteř po úderu lahví při konfliktu před velvyslanectvím USA, druhý utrpěl v Mostecké ulici tržnou ránu na hlavě a otřes mozku a třetí má pořezaný obličej a dva vyražené zuby," upřesnil výčet zranění Brajer. Podle něj bylo na budovu velvyslanectví USA vrženo 25 pivních lahví, osm kamenů a rozbito bylo sedm oken.

Šest policistů podle Brajera utrpělo lehčí zranění. "Pětkrát se jednalo o tržné rány od skleněných střepin a jedenkrát o zhmožděninu bérce po nakopnutí. Zaznamenali jsme rovněž kolaps řidiče Dopravního podniku v Lazarské ulici. Řidič byl ihned převezen do nemocnice," řekl Brajer.

Současně dodal, že zásah si vyžádal zhruba tisíc policistů s finančními náklady kolem 700 tisíc korun.

Policejní akci na tiskové konferenci ocenil i poslanec ODS a tajemník pražského magistrátu Jan Vidím. "Zákrok byl profesionální, ve správnou dobu a na správném místě," zdůraznil.

Průběh Street Party ´99
Street Party začala ve dvě hodiny odpoledne v místech někdejšího železničního nádraží Praha Těšnov. Kolem půl sedmé večer drtivá většina ze zhruba 3500 účastníků vyrazila na pochod po magistrále z Těšnova směrem k Národnímu muzeu. Policisté v jasně zelených vestách lemovali průvod po stranách a mezi demonstranty se pohybovali novináři ve vestách oranžových s nápisem press.

Průvod z magistrály odbočil do Žitné ulice, sešel na Karlovo náměstí, Resslovou ulicí k nábřeží přešel most na druhou stranu Vltavy a odbočil směrem na Malou Stranu. Z Karmelitské ulice zamířil k americkému velvyslanectví, kde anarchisté zaútočili na budovu pivními lahvemi a kameny.

Výsledkem bylo mnoho rozbitých oken ambasády, které byly zevnitř kryty žaluziemi. Anarchisté, protestující proti NATO a leteckým úderům na Jugoslávii, provolávali hesla "Vrazi", "Nechceme NATO", "Zrušte NATO" a "Fuck of USA".

Policisté se je snažili vytlačit z bezprostřední blízkosti vchodu, násilí však proti nim nepoužili. Naopak z policejního kordonu odcházeli někteří policisté se zraněním.

Zbytky průvodu účastníků Street Party vyrazily od amerického velvyslanectví přes Petřínské sady a Pohořelec k Pražskému hradu. Před Matyášovou branou se demonstranti usadili na dlažbu a odpočívali. Asi padesátka policistů a několik sanitních vozů lemovalo Hradčanské náměstí.

Ve střety mezi speciální policejní jednotkou a anarchisty vyústil pochod účastníků Street Party na Malostranském náměstí, kde jim policisté chtěli zabránit vstupu do Mostecké a Karmelitské ulice.

Policisté megafonem vyzývali účastníky, aby se rozešli. Demonstranti začali po opakovaných výzvách: "Jménem zákona rozejděte se", ojediněle házet lahve a kameny. Policisté proti některým použili obušky a ochranné štíty a zhruba deset lidí zadrželi.

Na pomoc přijela další tři policejní auta se zhruba 20 příslušníky speciální jednotky.
Zhruba půl hodiny poté, co se na Malostranském náměstí střetli demonstranti s pořádkovými silami, opustilo nejagresivnější jádro demonstrantů přilehlé prostory. Policisté však nadále hlídali objekt provozovny McDonald's v Mostecké ulici, který se měl pravděpodobně stát cílem útoku anarchistů a radikálních ekologů protestujících proti globalizaci světové ekonomiky.

Zbytky účastníků pochodu Street Party, který večer skončil po zásahu policie na Malostranském náměstí, se po skupinkách rozešly po hlavním městě. Usazovaly se před provozovnami s občerstvením McDonald's a KFC, kde je už čekali policisté rozestavní v řadách před vchody a výlohami.

Nejvíce nespokojenců se snad sešlo před občerstvením McDonald's na Václavském náměstí a Vodičkově ulici. Tam byla také nejsilnější policejní ochrana.

V pohotovosti byli kromě uniformovaných policistů a strážníků také policisté v civilu. Byli vybaveni fotoaparáty a videokamerami a jejich oblečení bylo k nerozeznání od militantních ekologických aktivistů a anarchistů. Jejich úkolem bylo kromě dokumentace projevů demonstrantů i vyhledávání a zadržování těch nejagresívnějších.

Občerstvení

Transparent

Účastníci Street Párty ´99

Transparent

Prodej triček

Pořádek na místě zajišťovalo asi tisíc příslušníků policie

Heslo

Petice

Tanec

Prodej novin Budoucnost

Účastník Street Party ´99

Hudba a vedro

Zákaz vstupu na trávník na pražském Těšnově, kde se konala Street Párty ´99, pod pokutou 10 tisíc korun

Tanec

Na pražském Těšnově na začátku Street Párty ´99

Na trávníku

Zakrytá restaurace firmy Mc Donald´s v Praze na Florenci, přes ulici protestovali ekologové proti globalizaci

Policie hlídá restauraci KFC nedaleko místa kde ekologové protestují proti globalizaci

Účastníci Street Párty ´99

Petice za zlepšení života hospodářských zvířat

Street Párty ´99 v Praze na Těšnově

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Najdete na iDNES.cz