Za falešné podpisy v prezidentské volbě padnou tresty, hrozí vnitro

  16:34aktualizováno  16:34
Kvůli podezření na falšování podpisů pro kandidáty v prezidentské volbě zváží ministerstvo vnitra podání trestných oznámení. Počká s tím však až po volbách. Vnitro také plánuje, že bude sbírání podpisů při příští volbě vypadat jinak. Využít se mají elektronické metody ověřování identity petentů, třeba na Czech Pointech.
Petice. (ilustrační snímek)

Petice. (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ministerstvo vnitra pravděpodobně vyvodí důsledky z falšování údajů při podepisování petic na podporu prezidentských kandidátů. Zástupci vnitra to řekli v úterý ve Sněmovně na jednání výboru pro veřejnou správu.

Úředníci při kontrole odhalili, že jsou v řadě případů na peticích podepsáni neexistující občané nebo lidé, kteří jsou již dávno po smrti (více čtěte zde). Právě kvůli množství neplatných hlasů vnitro tři uchazeče - Tomia Okamuru, Janu Bobošíkovou a Vladimíra Dlouhého - z volby vyškrtlo, Nejvyšší správní soud Bobošíkovou vrátil do hry. 

"Třeba panu Okamurovi se podepisovali lidé, kteří zemřeli, ještě než vůbec byla přímá volba zavedena," uvedl ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Pokud se potvrdí, že někdo takto úmyslně podpisy falšoval, ministerstvo podá trestní oznámení.

S tím však vnitro počká, než proběhne prezidentská volba. Mezitím ministerští úředníci zpracují zprávu, která analyzuje postupy při sběru i kontrole podpisů. "Pokud bychom to otevřeli teď, tak se zase vyrojí řeči, že ministerstvo vnitra chce někoho poškodit. Počkáme, než proběhne volba, do té doby to nebudeme rozviřovat," vysvětlil náměstek ministra vnitra Radek Šmerda.

Sněmovní výbor pozval na úterní zasedání také neúspěšného kandidáta Tomia Okamuru, aby se vyjádřil ke sběru podpisů pod petici k prezidentské kandidatuře. Okamura se však nedostavil.

Vnitro plánuje konec petičních archů. Podpisy se budou sbírat elektronicky

Identita občanů, kteří chtějí podpisem podpořit prezidentskou kandidaturu svého favorita, by se napříště měla ověřovat elektronicky. Ministerstvu vnitra to v úterý doporučili poslanci na schůzi výboru pro veřejnou správu. Podpisy by se shromažďovaly například na Czech Pointech.

Měla by se tak eliminovat možnost falšování podpisů. Na Czech Pointu by petent úředníkovi předložil občanský průkaz a ten by jej pak zapsal. Podpisy by se tedy již nesbíraly do klasických petičních archů na ulicích.

Tuto změnu, která by měla vyplývat z novely zákona k přímé volbě prezidenta, již dříve připustil náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Robert Ledvinka (více čtěte zde). Vnitro kromě toho počítá i s jiným způsobem kontroly nasbíraných podpisů. Konkrétní představu však zatím neprozradilo.

Jednání poslanců výboru pro veřejnou správu se zúčastnili také náměstek ministerstva vnitra Radek Šmerda a úředník zodpovídající za registraci prezidentských kandidátů Václav Henych.

Henych: V zákoně vzorečky nebudou

Poslanci po zástupcích resortu žádali také vysvětlení metody přepočtu neplatných podpisů, kterou zpochybnil Nejvyšší správní soud (více o způsobu přepočtu hlasů zde).

Henych zopakoval, že metoda byla známa již dlouho a nikdo ji nezpochybnil. "Od okamžiku, kdy byl zákon o volbách předložen, mělo ministerstvo vnitra stále stejný názor, jaký bude postup výpočtu. Nejvyšší správní soud ale rozhodl takto a my to respektujeme," uvedl Henych.

Pro příště však podle Henycha bude ministerstvo počítat chybné hlasy jinak. Konkrétní způsob zatím nepředstavil. "Jedno je jisté. V návrhu zákona do budoucna nebudou žádné vzorečky," uvedl Henych.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz