Chaos, podcenění a respirátory za 777 korun. NKÚ prověřil stát kvůli pandemii

  7:40aktualizováno  10:36
Rozdíly v ceně i kvalitě provázely nákupy pomůcek proti šíření nákazy covid-19, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Vnitro kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus. Úřad uvedl, že ministerstvo zdravotnictví od roku 2011 neměnilo Pandemický zákon. Od té doby se státní zásoby pomůcek neměnily.
Fotogalerie1

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 zaplatilo ministerstvo zdravotnictví za pomůcky 8,5 miliardy korun, uvedl NKÚ v tiskové zprávě. Ministerstvo podle něj na nedostatek pomůcek reagovalo se zpožděním. 

Ministerstvo podle NKÚ přípravu zdravotnického systému na epidemie dlouhodobě podcenilo. Od roku 2011 ministerstvo zdravotnictví ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky. Od téhož roku se neměnil ani stav pohotovostních zásob ochranných pomůcek. Na konci roku 2019 v zásobách bylo 10 tisíc respirátorů.

Klíčové údaje za leden až srpen 2020 | foto: NKÚ

„Fakultní nemocnice měly ve svých zásobách necelých 5,5 tisíce respirátorů FFP3, což jim stačilo jen pro 20 procent odborného personálu, a to na dobu v řádu hodin,“ uvedl NKÚ.

„Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách srovnatelných OOP (osobní ochranné prostředky pozn. red.), nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Premiér Andrej Babiš v pondělí dopoledne uvedl, že zprávu NKÚ ještě detailně nečetl. „Ministerstvo zdravotnictví nikdy nic nenakupovalo. Je neuvěřitelné, že nejsme schopni nakoupit ani antigenní testy napřímo, že to musíme dělat přes prostředníka. Přitom by to bylo jednodušší,“ uvedl Babiš k nákupům ochranných pomůcek. „NKÚ objevilo Ameriku,“ pronesl premiér dále ke zprávě NKÚ. Podle něj je stát nějakým způsobem nenormálně zřízený, přesto podle něj nákupy ochranných pomůcek podcenily všechny státy na světě.

Museli jsme nakoupit rychle, reaguje Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka kontrolní zpráva NKÚ opomíjí kontext. „Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou – zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světe enormní nedostatek,“ uvedl ve svém stanovisku. Podle něj v té době na trhu panovala velmi specifická a napjatá situace. „Nefungovaly standardní mechanismy, docházelo k přeplácení zakázek mezi jednotlivými odběrateli,“ podotýká. Vnitro muselo koupit pomůcky rychle, uvedl k výtkám NKÚ.

V neděli přibylo 2 373 nakažených, zdravotníci naočkovali 8 077 lidí

Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup ochranných prostředků, uvedl Hamáček. Ministerstvo se úkolu ujalo až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to sama nezvládne. O nákupy se na ministerstvu vnitra staraly dva týmy, které zajišťovaly shánění ochranných pomůcek v Číně. „Při tom jsme postupovali naprosto v souladu se zákonem a vládním usnesením,“ hájí postup ministerstva Hamáček.

Jenže týmy podle NKÚ mezi sebou nespolupracovaly. „Týmy mezi sebou nespolupracovaly, nesdílely informace o cenách nebo potenciálních dodavatelích,“ vytýká ministerstvům ve zprávě NKÚ. Oba resorty pak podle NKÚ uzavíraly smlouvy s dodavateli, aniž by si je prověřily. Výsledkem byly podle úřadu pro stát nevýhodné smluvní podmínky.

Podle ministerstva zdravotnictví spolupráce mezi resorty probíhala na denní bázi, a to jak v oblasti přepravy, tak distribuce. „Existence dvou nákupních týmů – MV a MZ – stát nijak neoslabila, neboť MV nakupovalo především v přímo v Číně a zásobovalo kritickou infrastrukturu, pracovníky v sociálních službách a další skupiny obyvatel, zatímco MZ nakupovalo od jiných dodavatelů, z různých částí světa a zásobovalo zdravotnické pracovníky. Jednalo se o vzájemně se doplňující obchodní aktivity,“ uvádí.

„Chaos a doslova „komerční džungle“ na počátku pandemie panovaly na celém globálním trhu a jistě ho nezpůsobilo to, že v ČR nakupovaly ochranné pomůcky dva úřady,“ dodal úřad.

Jak nakupovaly resorty | foto: NKÚ

„Panovala bezprecedentní situace v obchodování s danými komoditami provázená nejrůznějšími ochranářskými, obchodně politickými, epidemiologickými opatřeními a horečnými nákupními aktivitami všech států. V důsledku těchto okolností vzrostly v daném období mnohanásobně ceny osobních ochranných pomůcek na českém i mezinárodním trhu, měnily se každým okamžikem, několikrát denně, a to v závislosti na mnoha aspektech, které s ohledem na danou situaci byly zhola nepředvídatelné a bylo zcela nezbytné na ně operativně reagovat,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. 

Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. „Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,“ sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Většina dodavatelů podle NKÚ byla doporučena česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, čínským velvyslanectvím, čínským ministerstvem obchodu a zdravotnictví nebo čínskými regionálními vládami. 

Kumulace podle dodavatelů | foto: NKÚ

Chaos a nedostatky?

„Co se týká kvality dovážených OOP, tisková zpráva kontrolní závěry bohužel velmi zevšeobecňuje. Ministerstvo nechávalo všechny dovážené dodávky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a až na naprosté výjimky dovážené OOP ve zkouškách obstály. Připouštím, že se vyskytly případy, kdy jsme museli zboží reklamovat. Nicméně reklamace byla vždy uznaná a vadné zboží bylo nahrazeno zbožím odpovídající kvality,“ uvedl s tím, že odmítá tvrzení, že by OOP nakoupené vnitrem byly nekvalitní a ohrozily tak zdravotníky.

Organizace našich nákupů podle Hamáčka nebyla chaotická a plná nedostatků. „Všechny naše postupy efektivně a hospodárně pomohly zamezit šíření pandemie. (...) Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků,“ uvádí Hamáček v závěru. 

Pohled na výsledky testování kvality OOP a ZP u vzorku vybraného NKÚ | foto: NKÚ

Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle NKÚ objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala. „Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP (zdravotnických prostředků, pozn. red.) zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější,“ sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová. 

„Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů,“ doplnila.

Podle NKÚ se také vnitro u tuzemských dodavatelů často spoléhalo na to, že dodají pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a neověřovalo kvalitu pomůcek. „Při dodání OOP pro ministerstvo vnitra však ve většině případů certifikát předložen nebyl,“ doplnila mluvčí NKÚ. Kontroloři prověřili část objednávek - 28,3 milionu kusů pomůcek za 1,8 miliardy korun, z nichž 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo.

„Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ dodal k výsledkům kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog

Premium

Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v kolumbijském Medellínu. Před branami káznic zůstávají ohořelá auta, spálené vestibuly a také stopy kulek po...

21. dubna 2025

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů. Deset let poté, v roce 2040 chce Rakousko dosáhnout...

21. dubna 2025

Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti

Premium

V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na jejím místě stát volnočasový resort. Původní továrnu, která stojí v Žacléři 200 let, však nikdy...

21. dubna 2025

Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog

Premium

S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako dřív, nýbrž jeden z mnoha cílů, který se musí prosadit v konkurenci mnoha dalších,“ vysvětluje...

21. dubna 2025

Rusko a Ukrajina uzavřou dohodu příští týden, vyděláme na tom, myslí si Trump

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v neděli vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko „tento týden“ uzavřou dohodu, která poté oběma zemím umožní čile obchodovat se Spojenými státy. Trump to uvedl v krátkém...

20. dubna 2025  23:03

Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové útoky ráno ještě...

20. dubna 2025  8:35,  aktualizováno  22:58

Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru

Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15 palestinských záchranářů, zjistilo řadu profesních pochybení, neuposlechnutí rozkazů a neúplné nahlášení...

20. dubna 2025  16:35,  aktualizováno  22:41

Na Pardubicku hořel sklad se slámou, zásah trval třicet hodin

V Dolanech na Pardubicku zasahovali od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy bylo uskladněných 40 až 50 tun slámy, kterou bylo třeba vyvézt. Příčiny požáru zatím nejsou známy....

19. dubna 2025  19:26,  aktualizováno  20.4 21:41

Kyjev je ruský, zaznělo v americké televizi. Ukrajina žádá omluvu

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v neděli tvrdě kritizovalo americkou televizní stanici Fox News, protože ve svém vysílání Kyjev označila za ruské město. Ukrajina přitom už přes tři roky čelí ruské...

20. dubna 2025  21:06

Rehabilitujte Havlovou, chartista Hutka podal žádost na státní zastupitelství

Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká se jejího zadržení v roce 1980. Žádost podal bývalý disident a písničkář Jaroslav Hutka.

20. dubna 2025  20:24

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Expert: Digitalizace je nevyhnutelná, ale nesmí být nátlaková. Inspirací je Estonsko

V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti být offline dožadují hlavně starší lidé, kteří třeba neovládají chytrý telefon. Jdou tím však proti...

20. dubna 2025  20:11

Má kontrolu nad armádou i stranou. Kima ohrožuje jeho pravá ruka

Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu. Uvedli to jihokorejští analytici, podle nichž šéf severokorejského parlamentu Čchoj Rjong-he přetváří...

20. dubna 2025  20:10