Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Chaos, podcenění a respirátory za 777 korun. NKÚ prověřil stát kvůli pandemii

  7:40aktualizováno  10:36
Rozdíly v ceně i kvalitě provázely nákupy pomůcek proti šíření nákazy covid-19, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Vnitro kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus. Úřad uvedl, že ministerstvo zdravotnictví od roku 2011 neměnilo Pandemický zákon. Od té doby se státní zásoby pomůcek neměnily.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 zaplatilo ministerstvo zdravotnictví za pomůcky 8,5 miliardy korun, uvedl NKÚ v tiskové zprávě. Ministerstvo podle něj na nedostatek pomůcek reagovalo se zpožděním. 

Ministerstvo podle NKÚ přípravu zdravotnického systému na epidemie dlouhodobě podcenilo. Od roku 2011 ministerstvo zdravotnictví ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky. Od téhož roku se neměnil ani stav pohotovostních zásob ochranných pomůcek. Na konci roku 2019 v zásobách bylo 10 tisíc respirátorů.

Klíčové údaje za leden až srpen 2020 | foto: NKÚ

„Fakultní nemocnice měly ve svých zásobách necelých 5,5 tisíce respirátorů FFP3, což jim stačilo jen pro 20 procent odborného personálu, a to na dobu v řádu hodin,“ uvedl NKÚ.

„Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že na ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách srovnatelných OOP (osobní ochranné prostředky pozn. red.), nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Premiér Andrej Babiš v pondělí dopoledne uvedl, že zprávu NKÚ ještě detailně nečetl. „Ministerstvo zdravotnictví nikdy nic nenakupovalo. Je neuvěřitelné, že nejsme schopni nakoupit ani antigenní testy napřímo, že to musíme dělat přes prostředníka. Přitom by to bylo jednodušší,“ uvedl Babiš k nákupům ochranných pomůcek. „NKÚ objevilo Ameriku,“ pronesl premiér dále ke zprávě NKÚ. Podle něj je stát nějakým způsobem nenormálně zřízený, přesto podle něj nákupy ochranných pomůcek podcenily všechny státy na světě.

Museli jsme nakoupit rychle, reaguje Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka kontrolní zpráva NKÚ opomíjí kontext. „Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou – zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světe enormní nedostatek,“ uvedl ve svém stanovisku. Podle něj v té době na trhu panovala velmi specifická a napjatá situace. „Nefungovaly standardní mechanismy, docházelo k přeplácení zakázek mezi jednotlivými odběrateli,“ podotýká. Vnitro muselo koupit pomůcky rychle, uvedl k výtkám NKÚ.

V neděli přibylo 2 373 nakažených, zdravotníci naočkovali 8 077 lidí

Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo zajistit plošný nákup ochranných prostředků, uvedl Hamáček. Ministerstvo se úkolu ujalo až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to sama nezvládne. O nákupy se na ministerstvu vnitra staraly dva týmy, které zajišťovaly shánění ochranných pomůcek v Číně. „Při tom jsme postupovali naprosto v souladu se zákonem a vládním usnesením,“ hájí postup ministerstva Hamáček.

Jenže týmy podle NKÚ mezi sebou nespolupracovaly. „Týmy mezi sebou nespolupracovaly, nesdílely informace o cenách nebo potenciálních dodavatelích,“ vytýká ministerstvům ve zprávě NKÚ. Oba resorty pak podle NKÚ uzavíraly smlouvy s dodavateli, aniž by si je prověřily. Výsledkem byly podle úřadu pro stát nevýhodné smluvní podmínky.

Podle ministerstva zdravotnictví spolupráce mezi resorty probíhala na denní bázi, a to jak v oblasti přepravy, tak distribuce. „Existence dvou nákupních týmů – MV a MZ – stát nijak neoslabila, neboť MV nakupovalo především v přímo v Číně a zásobovalo kritickou infrastrukturu, pracovníky v sociálních službách a další skupiny obyvatel, zatímco MZ nakupovalo od jiných dodavatelů, z různých částí světa a zásobovalo zdravotnické pracovníky. Jednalo se o vzájemně se doplňující obchodní aktivity,“ uvádí.

„Chaos a doslova „komerční džungle“ na počátku pandemie panovaly na celém globálním trhu a jistě ho nezpůsobilo to, že v ČR nakupovaly ochranné pomůcky dva úřady,“ dodal úřad.

Jak nakupovaly resorty | foto: NKÚ

„Panovala bezprecedentní situace v obchodování s danými komoditami provázená nejrůznějšími ochranářskými, obchodně politickými, epidemiologickými opatřeními a horečnými nákupními aktivitami všech států. V důsledku těchto okolností vzrostly v daném období mnohanásobně ceny osobních ochranných pomůcek na českém i mezinárodním trhu, měnily se každým okamžikem, několikrát denně, a to v závislosti na mnoha aspektech, které s ohledem na danou situaci byly zhola nepředvídatelné a bylo zcela nezbytné na ně operativně reagovat,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. 

Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus. „Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,“ sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Většina dodavatelů podle NKÚ byla doporučena česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, čínským velvyslanectvím, čínským ministerstvem obchodu a zdravotnictví nebo čínskými regionálními vládami. 

Kumulace podle dodavatelů | foto: NKÚ

Chaos a nedostatky?

„Co se týká kvality dovážených OOP, tisková zpráva kontrolní závěry bohužel velmi zevšeobecňuje. Ministerstvo nechávalo všechny dovážené dodávky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a až na naprosté výjimky dovážené OOP ve zkouškách obstály. Připouštím, že se vyskytly případy, kdy jsme museli zboží reklamovat. Nicméně reklamace byla vždy uznaná a vadné zboží bylo nahrazeno zbožím odpovídající kvality,“ uvedl s tím, že odmítá tvrzení, že by OOP nakoupené vnitrem byly nekvalitní a ohrozily tak zdravotníky.

Organizace našich nákupů podle Hamáčka nebyla chaotická a plná nedostatků. „Všechny naše postupy efektivně a hospodárně pomohly zamezit šíření pandemie. (...) Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků,“ uvádí Hamáček v závěru. 

Pohled na výsledky testování kvality OOP a ZP u vzorku vybraného NKÚ | foto: NKÚ

Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle NKÚ objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala. „Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP (zdravotnických prostředků, pozn. red.) zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější,“ sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová. 

„Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů,“ doplnila.

Podle NKÚ se také vnitro u tuzemských dodavatelů často spoléhalo na to, že dodají pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a neověřovalo kvalitu pomůcek. „Při dodání OOP pro ministerstvo vnitra však ve většině případů certifikát předložen nebyl,“ doplnila mluvčí NKÚ. Kontroloři prověřili část objednávek - 28,3 milionu kusů pomůcek za 1,8 miliardy korun, z nichž 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo.

„Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ dodal k výsledkům kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala.

Autoři: , ,

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Piráti tvrdí, že Česko může přijít o peníze kvůli novele zákona o majitelích

Česku podle Pirátů hrozí, že může přijít o miliardy z Národního fondu obnovu, pokud nebude přijata včas novela zákona o...

Zeman zamítl jedenáct žádostí Čechů ke vstupu do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman neschválil jedenáct žádostí českých občanů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romové, nechoďte do Česka, čeká vás život na ulici, varují ukrajinští celníci

Premium Do Česka proudí z Ukrajiny o polovinu méně Romů než před několika týdny. Důvod je podle zjištění MF DNES prostý: Romové...

V Praze bude další stanové městečko pro uprchlíky, dohodli se Rakušan a Hřib

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko, po úterním jednání s ministrem vnitra Vítem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...