Ministerstvo utratilo statisíce za relaxační pobyt úředníků

  8:09aktualizováno  8:09
Užívali si v bazénu, v sauně, dopřáli si masáže. Po večeři ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Rančířově u Jihlavy, kde se ubytovali, vyrazili na party. Pětatřicet úředníků ministerstva práce a sociálních věcí strávilo tři dny v luxusu. Daňové poplatníky to přišlo na 392 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ze tří dnů "úřednického pobytu" přitom bylo v programu, který se MF DNES podařilo získat, označeno jenom pět hodin jako "pracovní jednání". A tak měli zaměstnanci ministerstva dost času na rekreaci.

Druhého dne si zaskočili na paintball, udělali si výlet na terénních čtyřkolkách, večer strávili na diskotéce. V sobotu, v den odjezdu, svítilo sluníčko, takže přišel vhod výlet na dvacet kilometrů vzdálený lesní lovecký hrádek Roštejn. Tam čekala strategická hra Pevnost Boyard.

Podobným pobytovým akcím se odborně říká teambuilding a mají sloužit ke stmelování pracovních kolektivů. Pro své zaměstnance je pořádá většina bohatších firem.

Háček je v tom, že ministerstvo práce není soukromou firmou. Přesto se hájí: Peníze byly vynaloženy účelně. Zrekreované úředníky prý čeká hodně práce. "Jsou před námi velké pracovní úkoly, potřebujeme, aby se kolektiv stmelil," řekla Silvie Gregorová z ministerstva práce a sociálních věcí, která celou skupinu při teambuildingu zastupovala.

"Toto je jedna z akcí, kdy jsme vyrazili mimo pracoviště, abychom měli klid na práci. Všechny naše operace jsou podle kritérií účelnost, hospodárnost, efektivnost," vysvětlovala MF DNES Gregorová přímo v hotelu Vivaldi, když se redakce o smysluplnost výletu zajímala.

Úředníci utráceli také peníze z Unie
Třídenní pobyt platili ministerským úředníkům daňoví poplatníci v tuzemsku i v Evropě. "Jsou to prostředky státního rozpočtu, část prostředků je z Evropského sociálního fondu," řekla Gregorová.

Kolik peněz to daňové poplatníky stálo, původně nechtěla prozradit. Částku tajil hotel i agentura, která celou akci pořádala. "Vůbec se mi k tomu nechce nic říkat. Na tu akci jsme vyhráli výběrové řízení," odbyl dotazy Michal Bartoš z pražské agentury Lemon Production.

Teprve včera, po naléhání MF DNES, zveřejnil účet ve výši 392 100 korun (bez daně z přidané hodnoty) mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Upřesnil, že letos ministerstvo plánuje ještě jednu podobnou akci. Hotely si prý samo nevybírá, agentura ubytování zajišťuje na klíč v rámci celého podniku. Sezemský přesto slíbil: "Ministr nechá celou věc prošetřit, protože o ní nevěděl."

Podle nevládní organizace Růžový panter, která se zabývá problémy veřejné správy, je stmelovací pobyt ministerských úředníků hodně podezřelý. A ministr by si na něj měl posvítit.

"Je to neuvěřitelné. Naše státní správa je zadlužená po uši. Kam bychom došli, kdyby se jel každý pracovník ministerstva před náročnějším úkolem rekreovat na stmelovací pobyt?" ptá se Iveta Jordanová, ředitelka organizace Růžový panter.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Turistů na jihu Čech přibývá. Zámek Krumlov hlásí pokles, ale větší výdělek

Nejen v letních měsících zaplní historické centrum Českého Krumlova a zámek...

Do Jižních Čech zavítalo ve druhém čtvrtletí letošního roku více turistů, než ve stejném období loni. Kraj si v...

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

KOMENTÁŘ: Kdyby byla ČSSD chytřejší, mohla nejmenování Šmardy předejít

Předseda ČSSD Jan Hamáček před setkáním s prezidentem Zemanem.

Prezident Miloš Zeman zřejmě odmítnutím Michala Šmardy ministrem kultury překračuje ústavu. Ale není to poprvé a...

Najdete na iDNES.cz