Komu to pomůže? Plánovaná databáze se soudci budí spíše negativní reakce

  0:01aktualizováno  0:01
Ministerstvo spravedlnosti plánuje novou databázi údajů pro soudce a státní zástupce. Nově vzniklý „seznam" justičních činitelů by měl kromě jména a místa působnosti obsahovat také vzdělání, praxi či fotografii konkrétního člověka. Zatímco resort plánuje novou databázi spustit již během příštího měsíce, soudy a zastupitelství oficiální informace od úřadu zatím vůbec nedostaly.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„K tomuto kroku jsme přistoupili v rámci modernizace vzhledu veřejně přístupných údajů, zlepšení kompatibility vnitřních částí databáze s novými operačními systémy a vylepšení celkového uživatelského komfortu,“ uvedl Martin Bačkovský za ministerstvo spravedlnosti.

S informací přišel jako první portál Česká justice. Systém by měl mít svou veřejnou a neveřejnou podobu. Právě v té veřejné by se přitom měly objevit informace jako jméno, příjmení, místo působení konkrétního soudce či státního zástupce. Zahrnuty ve výčtu informací by měly být také vzdělání, praxe, vydaná publikace či foto.

Poslední položka ovšem vzbuzuje v některých justičních představitelích obavy. Podle některých je diskutabilní, co všechno by měla veřejnost o justičních představitelích vědět.

Co už je za hranou?

„Máme za to, že na určitý okruh informací má veřejnost právo, tedy jméno, funkce a místo působení státního zástupce, což jsou informace už nyní zveřejněné,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Podle něj by mělo být zveřejňování dalších dat posuzováno s ohledem na ochranu osobních údajů a právo na soukromí státních zástupců.

Revoluce v justici. Rozsudky budou online, soudy se ale obávají více práce

Bližší informace, jak konkrétně by měla databáze vypadat, ovšem úředníci nemají. Mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala uvedl, že část z plánovaných informací pro uveřejnění je již dostupná v současném fungujícím seznamu.

„V části dalších informací, respektive v nevhodném nakládaní s nimi (zneužití), spatřuji rizika, která mohou mít dopady na bezpečnost státních zástupců či vytváření nevhodného tlaku na ně. Zůstává také otázkou, zda a pro koho by byla takto plánovaná databáze prospěšná,“ uvedl.

Podle mluvčí Evy Angyalossy z brněnského krajského soudu jsou reakce tamních soudců spíše negativní. „Na jednu stranu jsou soudci veřejní činitelé a každý si je může prohlédnout, když přijde na veřejné jednání do jednací síně. Na druhou stranu ovšem není zcela jasné, k čemu dobrému má zveřejnění podobizen všech soudců sloužit. Komu – čemu to pomůže?“ doplnila.

Úsměv, prosím

Bačkovský pro iDNES.cz doplnil, že otázka fotografie justičních představitelů by měla být pouze volitelnou možností, a ne povinností. 

Podle soudce Jana Kadlece z Městského soudu v Praze ovšem i toto nemusí být tím nejlepší řešením. „Jaké fotky se tam budou přidávat? Určitě ne ty z dovolené,“ podotkl. Podle něj si ministerstvo musí uvědomit, že v případě, že se fotografie – ať už u všech, nebo jen u části z nich – zveřejní, mělo by také zařídit určitý stupeň jejich úrovně. Jinými slovy by tak resort musel najmout fotografy, kteří by soudce nafotili. 

Podle oslovených soudů a zastupitelství ministerstvo zatím konkrétní parametry databáze s justičními složkami neprobíralo. Informace tak mají primárně z médií.

Podle Miroslava Sedláčka z plzeňského krajského soudu úřad také neuvedl, jak tato databáze bude v souladu s novým zákonem na ochranu osobních údajů. „Provozování takové databáze rozhodně nelze zahrnout pod ochranu nezávislosti soudů a soudců,“ uvedl.

Jména soudců jsou v současné době volně dostupná. Stejně tak i seznam státních zástupců. Kromě jména a místa působnosti ovšem souhrn neobsahuje žádné další doplňující informace. Detailnější informace o soudcích dobrovolně poskytují pouze nejvyšší soudy a Ústavní soud.

Ještě detailnější databázi již dříve představili Piráti. Podle jejich plánu by měla by na každého soudce vedená takzvaná "karta", která by obsahovala také záznamy o rozsudcích daného soudce či rychlost řízení a stáří projednávaných věcí. 

Databáze by se podle Bačkovského měla spustit během července. Původně se mluvilo již o 1. červenci. 

Nejedná se o jedinou novou databázi, kterou plánuje ministerstvo v letošním roce spustit. Už na jaře se mluvilo o zveřejňování rozhodnutí soudů. Do konce roku resort plánuje spustit pilotní verzi databáze rozsudků. 

I tento plán ministerstva se však nesetkal s pozitivní reakcí ze strany soudů. Největším problémem je podle nich anonymizace, na kterou soudy při současném množství vydávaných rozsudků nemají kapacity. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat