Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna tučnější výplaty pro učitele

  16:11
V novém roce mají kantoři dostat společně s dalšími státními zaměstnanci přidáno. A můžou si říct „konečně“, protože je to o čtyři měsíce později, než zněl původní plán. Ministerstvo školství také pracuje na nové podobě rámcových vzdělávacích programů, které nahradily původní osnovy. O konkrétních změnách ovšem resort mlčí.
O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu.

O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu. | foto: Profimedia.cz

Zatím je to spíše tajná revoluce. Většina jednání probíhá za zavřenými dveřmi a ven se moc informací nedostává. Ministerstvo a Národní ústav pro vzdělávání, který má revizi RVP na starosti, podle učitelů s odbornou veřejností prakticky nemluví. V praxi by přitom nové „osnovy“ měly být už na podzim. Podle ministra Roberta Plagy se má ale situace brzy změnit v celospolečenskou diskuzi. 

České školství v roce 2018

Nešlo o rok velkých změn, ale velké změny se na ministerstvu začaly připravovat. Za rok ve funkci toho ministr Plaga stihl poměrně hodně, například:

 • otevřel debatu o možných změnách ve státních maturitách, lepší podpoře začínajících učitelů či větším zapojení odborníků ve výuce 
 • zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky
 • návrh změn ve školní inkluzi a možné úpravy v konkurzech na ředitele škol
 • vyjednal růst platů učitelů od ledna 2019 a odložil reformu financování škol o rok

Ve funkci ředitele CERMAT nahradila kvůli chybám Michaela Kleňhová Jiřího Zíku. Během toho Plaga zmínil, že je pro omezení maturit jen na didaktické testy. Momentálně děti píšou i slohy a dělají ústní zkoušky.

„Revize RVP musí být udělaná pořádně, ne rychle, a já se od vás klidně nechám grilovat za to, že jsem zářijový termín nedodržel. Stejně tak chci v novém roce diskuzi k vzdělávacím programům více otevřít. Během ledna nebo února sezveme učitele i další odborníky z praxe. Pozveme EDUin, EDULAB nebo i Pedagogickou komoru a další. Na společné konferenci chceme ukázat, jak celá věc probíhá a jaká je ta naše ideová představa,“ říká ministr.

Ministerstvo školství si podle Plagy také nepředstavuje, že dojde k nárůstu obsahu učiva nebo očekávaných výsledků vzdělávání v rámci RVP, ale že naopak dojde k redukci a lepšímu zacílení učení ve škole. Zároveň si ministr Plaga vytyčil, že poskytnou méně progresivním školám po revizi RVP metodickou podporu při transformaci rámcového vzdělávacího programu do školního vzdělávacího programu, který si školy sestavují na míru. Součástí mají být vzorové příklady toho, jak zrevidované rámcové vzdělávací programy správně aplikovat. 

„K revizi RVP nevíme nic,“ říkají odborníci i učitelé

Současná podoba je od školské veřejnosti často označovaná za netransparentní, chaotickou, nepřipravenou a podobně. Chybí podklady nebo analýzy, o které by se dalo opřít. Podle Bohumila Kartouse z EDUin neví k revizi vlastně vůbec nic. 

„Nemáme k dispozici nic, z čeho bychom mohli vycházet. Nevíme, co chce v rámcových vzdělávacích programech ministerstvo mít, ani na co revize navazuje. Nevíme k tomu prostě nic. Jednou byl pořádán Národním ústavem pro vzdělávání kulatý stůl, kde byly nějaké informace k dispozici, ale byly velmi kusé,“ podivuje se nad průběhem změn Kartous. 

Výhled a priority

Ministerstvo má kromě navyšování peněz a mezd i další plány na následující léta, například:

 • vyhlásit výzvy pro rozšíření a modernizaci infrastruktury lékařských a pedagogických fakult a realizovat strategické investice v těchto oblastech.
 • připravit program pro výstavbu kampusu na Albertově.

Nedostatečné informování o probíhajících změnách bylo pod palbou kritiky už při přípravě samotných RVP na začátku století. Národní ústav pro vzdělávání prakticky nekomunikoval s odbornou veřejností, takže spousta kantorů jen překlopila staré osnovy. V současnosti jsou jen některé informace zveřejněné na internetových stránkách ústavu. 

„Jde asi do jisté míry pochopit to, že plně zveřejněny mohou být až určité výsledky práce jednotlivých pracovních skupin. Pokud ale nebudou externě reflektovány jednotlivé fáze přípravy revidovaných RVP, zvyšuje se nebezpečí, že bude tvrdé kritice vystaven výsledný produkt. Stát se zde podle mého soudu chová poněkud nesrozumitelně. Na jednu stranu od devadesátých let vybavuje školy vyšší a vyšší mírou autonomie, ale na druhou stranu se některé dílčí části systému snaží řídit direktivně,“ říká předseda České pedagogické společnosti a pedagog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Najvar. 

Učitelé i odborná veřejnost se vesměs shodují na tom, že kurikulární dokument státní úrovně musí být dostatečně stabilní, protože se na něj vážou také další komplexní procesy - nejen úpravy školních vzdělávacích programů, ale i změny v reálné výuce. Pedagogická komora dokonce na ministerstvo poslala otevřený dopis, pod který se podepsalo přes dva a půl tisíce učitelů.

Přidávat chceme postupně a pravidelně, ne jednorázově

Finanční plány školství 2019

 • navyšovat rozpočet kapitoly, zejména v oblasti odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků regionálního školství a růst mezd na VŠ
 • zabezpečit plynulý přechod na nový způsob financování regionálního školství od roku 2020
 • začlenit financování společného vzdělávání do běžného režimu financování škol, vedle toho stabilizovat financování „speciálního“ školství
 • analyzovat systém financování – soukromého a církevního školství ze státního rozpočtu

Ministerstvo školství má pro rok 2019 připravených několik zásadnější plánů. Spousta z nich se týká peněz. Podle bývalé ministryně Kateřiny Valachové je potřetí za sebou školský rozpočet rekordně velký, ale pořád je potřeba najít peníze pro třídní i začínající učitele. Podle ministra Plagy sice zářijové navýšení nevyšlo, ale nešlo o slib. „Usnesení vlády o zvýšení platů od začátku školního roku bylo jen doporučující,“ vysvětluje. 

Ministerstvo chce také rozvíjet a obnovovat staré koleje i menzy veřejných vysokých škol. Podpora má být zaměřená na rekonstrukce, modernizace a v omezené míře také budování nových ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol. Chtějí tím zefektivnit využívání infrastruktury a zlepšit standard ubytování pro studenty a zaměstnance. Resort chce také zatraktivnit studium na dané VŠ a vytvořit inspirující univerzitní prostředí.

Dvě mouchy jednou ranou. Více učitelů i lidí z praxe

Ministerstvo školství si podle Plagy uvědomuje, že učitelů je nedostatek, jen neví kolik přesně kantorů chybí. Resort proto chce v budoucnu kantory nejen sečíst, ale do škol také dostat. Připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnících. Jde o rozšíření možností, jak dostat do školství i odborníky z praxe, kteří získají pedagogickou kvalifikaci nemají, ale získají jí až v průběhu působení ve školách. Současně novelizace počítá s podporou profesního rozvoje začínajících učitelů zavedením adaptačního období.

Další novela, která se týká vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, by mohla platit od 1. března. Vzbuzuje ale rozporuplné reakce. Podle řady neziskových organizací i některých ministerstev jsou změny v rozporu s mezinárodními závazky ČR. Problematické je podle nich zejména opětovné odstranění možnosti vzdělávat žáky s postižením jen ve školách, které jsou speciálně zřízeny pro děti s určitým druhem handicapu. Asociace speciálních pedagogů naopak považuje změny za prospěšné. Ministerstvo tím chce podle Plagy zajistit pedagogického asistenta. 

„Záměrem je, aby v případech, kdy dochází k nadužívání asistenta pedagoga, byl uplatňován princip sdílení asistenta namísto současného stavu, kdy je asistent doporučený na konkrétní dítě se speciálními vzdělávacími potřebami spíše asistentem dítěte než asistentem pedagoga,“ vysvětluje důvody ministr.  

Záměrem je také důraz na kvalitu poskytovaného vzdělávání. Finanční podpora by měla cílit na působení speciálního pedagoga, který je odborníkem v oblasti speciálně pedagogického působení při vzdělávání žáka. Ministerstvo chce vytvořit podmínky ke skutečnému zapojení žáka do skupiny, třídy při zajištění odborného speciálně pedagogického vedení.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

 • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Očkování bude, dokud covid nezmizí. Válek nechce zákazy, podle něj nepomohly

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 řekl, že očkovat proti covidu se budou lidé opakovaně. „Očkování se bude...

Mimoň spláchl přívalový déšť. Kanály vodu nepobraly, auta se brodila

Mimoň v Libereckém kraji spláchl odpoledne přívalový déšť, kanály v centru města vodu nepobraly a auta tudy tak jezdila...

Česko začíná přijímat zraněné ukrajinské vojáky, první dorazili do Karviné

Česko v pondělí přijme na léčení Ukrajince zraněné ve válce s Ruskem. První vojáci dorazili do Lázní Darkov v Karviné...

Volby plné pokusů o comeback. Kde bude největší boj o senátní křeslo

Premium V září voliči rozhodnou, kdo obsadí třetinu horní parlamentní komory. Zatímco někteří se pokusí svůj mandát obhájit,...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...