Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna tučnější výplaty pro učitele

  16:11
V novém roce mají kantoři dostat společně s dalšími státními zaměstnanci přidáno. A můžou si říct „konečně“, protože je to o čtyři měsíce později, než zněl původní plán. Ministerstvo školství také pracuje na nové podobě rámcových vzdělávacích programů, které nahradily původní osnovy. O konkrétních změnách ovšem resort mlčí.
O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu.

O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu. | foto: Profimedia.cz

Zatím je to spíše tajná revoluce. Většina jednání probíhá za zavřenými dveřmi a ven se moc informací nedostává. Ministerstvo a Národní ústav pro vzdělávání, který má revizi RVP na starosti, podle učitelů s odbornou veřejností prakticky nemluví. V praxi by přitom nové „osnovy“ měly být už na podzim. Podle ministra Roberta Plagy se má ale situace brzy změnit v celospolečenskou diskuzi. 

České školství v roce 2018

Nešlo o rok velkých změn, ale velké změny se na ministerstvu začaly připravovat. Za rok ve funkci toho ministr Plaga stihl poměrně hodně, například:

 • otevřel debatu o možných změnách ve státních maturitách, lepší podpoře začínajících učitelů či větším zapojení odborníků ve výuce 
 • zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky
 • návrh změn ve školní inkluzi a možné úpravy v konkurzech na ředitele škol
 • vyjednal růst platů učitelů od ledna 2019 a odložil reformu financování škol o rok

Ve funkci ředitele CERMAT nahradila kvůli chybám Michaela Kleňhová Jiřího Zíku. Během toho Plaga zmínil, že je pro omezení maturit jen na didaktické testy. Momentálně děti píšou i slohy a dělají ústní zkoušky.

„Revize RVP musí být udělaná pořádně, ne rychle, a já se od vás klidně nechám grilovat za to, že jsem zářijový termín nedodržel. Stejně tak chci v novém roce diskuzi k vzdělávacím programům více otevřít. Během ledna nebo února sezveme učitele i další odborníky z praxe. Pozveme EDUin, EDULAB nebo i Pedagogickou komoru a další. Na společné konferenci chceme ukázat, jak celá věc probíhá a jaká je ta naše ideová představa,“ říká ministr.

Ministerstvo školství si podle Plagy také nepředstavuje, že dojde k nárůstu obsahu učiva nebo očekávaných výsledků vzdělávání v rámci RVP, ale že naopak dojde k redukci a lepšímu zacílení učení ve škole. Zároveň si ministr Plaga vytyčil, že poskytnou méně progresivním školám po revizi RVP metodickou podporu při transformaci rámcového vzdělávacího programu do školního vzdělávacího programu, který si školy sestavují na míru. Součástí mají být vzorové příklady toho, jak zrevidované rámcové vzdělávací programy správně aplikovat. 

„K revizi RVP nevíme nic,“ říkají odborníci i učitelé

Současná podoba je od školské veřejnosti často označovaná za netransparentní, chaotickou, nepřipravenou a podobně. Chybí podklady nebo analýzy, o které by se dalo opřít. Podle Bohumila Kartouse z EDUin neví k revizi vlastně vůbec nic. 

„Nemáme k dispozici nic, z čeho bychom mohli vycházet. Nevíme, co chce v rámcových vzdělávacích programech ministerstvo mít, ani na co revize navazuje. Nevíme k tomu prostě nic. Jednou byl pořádán Národním ústavem pro vzdělávání kulatý stůl, kde byly nějaké informace k dispozici, ale byly velmi kusé,“ podivuje se nad průběhem změn Kartous. 

Výhled a priority

Ministerstvo má kromě navyšování peněz a mezd i další plány na následující léta, například:

 • vyhlásit výzvy pro rozšíření a modernizaci infrastruktury lékařských a pedagogických fakult a realizovat strategické investice v těchto oblastech.
 • připravit program pro výstavbu kampusu na Albertově.

Nedostatečné informování o probíhajících změnách bylo pod palbou kritiky už při přípravě samotných RVP na začátku století. Národní ústav pro vzdělávání prakticky nekomunikoval s odbornou veřejností, takže spousta kantorů jen překlopila staré osnovy. V současnosti jsou jen některé informace zveřejněné na internetových stránkách ústavu. 

„Jde asi do jisté míry pochopit to, že plně zveřejněny mohou být až určité výsledky práce jednotlivých pracovních skupin. Pokud ale nebudou externě reflektovány jednotlivé fáze přípravy revidovaných RVP, zvyšuje se nebezpečí, že bude tvrdé kritice vystaven výsledný produkt. Stát se zde podle mého soudu chová poněkud nesrozumitelně. Na jednu stranu od devadesátých let vybavuje školy vyšší a vyšší mírou autonomie, ale na druhou stranu se některé dílčí části systému snaží řídit direktivně,“ říká předseda České pedagogické společnosti a pedagog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Najvar. 

Učitelé i odborná veřejnost se vesměs shodují na tom, že kurikulární dokument státní úrovně musí být dostatečně stabilní, protože se na něj vážou také další komplexní procesy - nejen úpravy školních vzdělávacích programů, ale i změny v reálné výuce. Pedagogická komora dokonce na ministerstvo poslala otevřený dopis, pod který se podepsalo přes dva a půl tisíce učitelů.

Přidávat chceme postupně a pravidelně, ne jednorázově

Finanční plány školství 2019

 • navyšovat rozpočet kapitoly, zejména v oblasti odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků regionálního školství a růst mezd na VŠ
 • zabezpečit plynulý přechod na nový způsob financování regionálního školství od roku 2020
 • začlenit financování společného vzdělávání do běžného režimu financování škol, vedle toho stabilizovat financování „speciálního“ školství
 • analyzovat systém financování – soukromého a církevního školství ze státního rozpočtu

Ministerstvo školství má pro rok 2019 připravených několik zásadnější plánů. Spousta z nich se týká peněz. Podle bývalé ministryně Kateřiny Valachové je potřetí za sebou školský rozpočet rekordně velký, ale pořád je potřeba najít peníze pro třídní i začínající učitele. Podle ministra Plagy sice zářijové navýšení nevyšlo, ale nešlo o slib. „Usnesení vlády o zvýšení platů od začátku školního roku bylo jen doporučující,“ vysvětluje. 

Ministerstvo chce také rozvíjet a obnovovat staré koleje i menzy veřejných vysokých škol. Podpora má být zaměřená na rekonstrukce, modernizace a v omezené míře také budování nových ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol. Chtějí tím zefektivnit využívání infrastruktury a zlepšit standard ubytování pro studenty a zaměstnance. Resort chce také zatraktivnit studium na dané VŠ a vytvořit inspirující univerzitní prostředí.

Dvě mouchy jednou ranou. Více učitelů i lidí z praxe

Ministerstvo školství si podle Plagy uvědomuje, že učitelů je nedostatek, jen neví kolik přesně kantorů chybí. Resort proto chce v budoucnu kantory nejen sečíst, ale do škol také dostat. Připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnících. Jde o rozšíření možností, jak dostat do školství i odborníky z praxe, kteří získají pedagogickou kvalifikaci nemají, ale získají jí až v průběhu působení ve školách. Současně novelizace počítá s podporou profesního rozvoje začínajících učitelů zavedením adaptačního období.

Další novela, která se týká vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, by mohla platit od 1. března. Vzbuzuje ale rozporuplné reakce. Podle řady neziskových organizací i některých ministerstev jsou změny v rozporu s mezinárodními závazky ČR. Problematické je podle nich zejména opětovné odstranění možnosti vzdělávat žáky s postižením jen ve školách, které jsou speciálně zřízeny pro děti s určitým druhem handicapu. Asociace speciálních pedagogů naopak považuje změny za prospěšné. Ministerstvo tím chce podle Plagy zajistit pedagogického asistenta. 

„Záměrem je, aby v případech, kdy dochází k nadužívání asistenta pedagoga, byl uplatňován princip sdílení asistenta namísto současného stavu, kdy je asistent doporučený na konkrétní dítě se speciálními vzdělávacími potřebami spíše asistentem dítěte než asistentem pedagoga,“ vysvětluje důvody ministr.  

Záměrem je také důraz na kvalitu poskytovaného vzdělávání. Finanční podpora by měla cílit na působení speciálního pedagoga, který je odborníkem v oblasti speciálně pedagogického působení při vzdělávání žáka. Ministerstvo chce vytvořit podmínky ke skutečnému zapojení žáka do skupiny, třídy při zajištění odborného speciálně pedagogického vedení.

Třicet let platíme náklady transformace nízkými příjmy, říká Středula

 • Nejčtenější

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Fialu čekají první interpelace, poslanci mohou řešit korespondenční volbu

Poprvé budou premiér Petr Fiala a jeho vláda čelit interpelacím poslanců, které mají vyhrazený čas ve čtvrtek...

Lidé po covidu nebudou muset 30 dnů do karantény. Návrat k normálu v dubnu

„Lidé, kteří budou mít pozitivní PCR test na covid, budou v následujících třiceti dnech vyjmuti ze systému karantén a...

Zahraniční produkce tu utratí i dvě miliardy, říká šéfka České filmové komise

Premium Česko je stále oblíbenou destinací zahraničních filmových štábů. „Covid rozmach zrychlil, je větší poptávka po...

Zeman jmenoval rektory, kritizoval přitom klesající úroveň univerzit

Prezident Miloš Zeman se po asi pěti měsících vrátil z Lán na Hrad. Odpoledne tam jmenoval jedenáct nových rektorů...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...