Válková chystá nový zákon, aby už soudní znalci "neničili životy"

  15:13aktualizováno  15:13
Ministryně spravedlnosti Helena Válková zadala práci na novém zákoně o znalcích. Ti pracují často velmi nekvalitně. Nejznámější je případ, kdy soudní znalec špatně ocenil doly OKD a stát nejspíš přišel o miliardy. Jindy se zase stalo, že policista ve své kauze pracoval jako znalec i pro obhajobu.
Nový zákon by měl upravit odpovědnost znalců, jejich odměny i postihy.

Nový zákon by měl upravit odpovědnost znalců, jejich odměny i postihy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V současnosti se znalci řídí zastaralým zákonem z roku 1967. Ministryně o svých záměrech promluvila na semináři o znalcích ve Sněmovně.

"Setkala jsem se znaleckými posudky, které zničily život některých lidí, a schovali se pak za ně trestní soudci,“ řekla na úvod semináře ministryně Válková.
Podobné zkušenosti má poslankyně a Válkové předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD). "Dnes je situace divoká, strany se často u soudu utloukají znaleckými posudky. Ne všechny posudky jsou kvalitní a těžko se shání znalci do určitých odvětví. Je zanedbané odměňování znalců, nikdo nestojí o tak směšné částky," popisuje své zkušenosti Benešová, která pracuje jako advokátka a seminář pořádala.

Jak pracují znalci

V souvislosti s IT zakázkami na ministerstvu práce je obviněn soudní znalec, který pracoval pro ministerstvo, ale pak i pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad zakázky dostal na stůl, takže znalec fakticky posuzoval "nezávisle" svou vlastní práci.

David Zahumenský z Ligy lidských práv popsal na semináři příběh brněnské znalkyně lékařky, která podle statistik zvládla 138 posudků za rok. Pracovala na nich průměrně sedm hodin denně a k tomu ještě deset hodin denně ordinovala. Přesto se nad jejím výkazem práce nikdo nepozastavil.

Kriminalistický technik zaměstnaný u policie vypracoval jednu expertizu jako policista, ale jako soudní znalec pracoval pro změnu pro obhajobu a vyrobil posudek s úplně opačným názorem.

Často se stává, že znalec špatně ohodnotí cenu nemovitosti a vznikne majetková újma.

Nový zákon by měl řešit jednak, co musí splnit člověk, aby se stal znalcem, pokuty za špatný posudek, nově i pojištění znalců, možný elektronický registr znalců a posudků, ale i odměny pro znalce. Ty se nezvyšovaly dvanáct let.

Znalcům zadávají práci nejčastěji policisté a soudy. Když například soud projednává vraždu, téměř jistě se uplatní znalec ze zdravotnictví kvůli oběti, dále psychiatr a psycholog, kteří vyšetřují pachatele. Závažné dopravní nehody zase posuzují dopravní znalci. Například nehoda Romana Janouška si vyžádala hned několik posudků. Dnes může být znalcem každý, kdo má podle zákona "potřebné znalosti". Nyní se uvažuje o povinném magisterském vysokoškolském vzdělání v daném oboru a podle Kateřiny Maršálkové z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti dokonce i o stanovení dolní a horní věkové hranice pro znalce.

Dáme vám jen stovku na hodinu

Naopak na semináři vystoupil za znalce i jeden z nich, Lukáš Křístek. Popsal, jak soudci šetří na odměnách pro znalce, a že se tedy vlastně rozbujelé korupci ani nevidí. "Jednou jsem cestoval k soudu, kde mi soudce za dobu cesty přiznal jen sto korun na hodinu, s tím, že jsem v té době nedělal nic odborného. Řemeslníci berou víc," vyprávěl Křístek.

Ministerstvo nejdřív ustaví pracovní skupinu pro nový zákon. Válková chce zákon předložit do konce roku 2014.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Informační systém Czech Point bude od příštího pátku tři dny mimo provoz

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude...

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Soud snížil Nizozemci trest za zbití číšníka, jeho bratrovi potvrdil 5 let

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za mřížemi za napadení číšníka v centru Prahy. Podle...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz