Na ministerstvu obrany v úterý zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Na ministerstvu obrany v úterý zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. | foto: František Vlček, MAFRA

Policie odposlouchávala úředníky z obrany kvůli předraženým zakázkám

  • 68
Když policisté v úterý zatkli čtveřici lidí kvůli nevýhodným obchodům s přebytečným vojenským materiálem, šli najisto. Policie skupinku manažerů kolem ministerstva obrany odposlouchávala už dva roky. MF DNES se podařilo ověřit jejich jména. Policisté kvůli případu ve středu vyslýchali i exředitele sekce majetku Jana Vylitu, pozdě večer jej ale propustili.

Jejich hovory sice vyšetřovatelé v dokumentech ke kauze přímo necitují, na několika místech však svá tvrzení podkládají floskulí, že „vyplývají z odposlechů“. K dispozici mají také několik svědeckých výpovědí.

Kauza se týká kšeftů s nepotřebným armádním materiálem mezi lety 2008 a 2013. Jde mimo jiné o prodeje kolové a pásové vojenské techniky, motorů do tanků a bojových vozidel pěchoty nebo náhradních dílů. Škodu vyšetřovatelé zatím nespecifikovali, je však podle nich „vyššího rozsahu“, tedy až sto milionů korun.

Už v úterý policie čtveřici lidí obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a povinnosti při správě cizího majetku (více o policejním zásahu čtěte zde). MF DNES se nyní podařilo jejich jména ověřit. Jde o Adolfa Veřmiřovského, někdejšího šéfa opravárenského podniku VOP CZ, Josefa Lachmana, exředitele obranné agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem, a jeho zástupce Romana Pavlíka. Posledním obviněným je generál Vladimír Halenka, který velí vojenské logistice.

Další lidi - například majitele zbrojařského kolosu Excalibur Army Jaroslava Strnada, který část materiálu od armády koupil - detektivové k případu vyslechli.

Žalobci pro čtyři obviněné vazbu nenavrhli, jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě. ČTK to ve čtvrtek ráno sdělil žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Pavel Prygl.

„Jelikož policejní orgány dokončily pro tuto fázi řízení potřebné úkony a jejich provedením rozptýlily obavu z možného maření vyšetřování samotnými obviněnými, byli ze zadržení propuštěni,“ uvedl Prygl.

Prodávali nadvakrát

Podle advokáta Pavla Jelínka, který zastupuje Strnada, dosud vyšetřovatelé u výslechů řešili konkrétněji jediný obchod - prodej třiceti motorů do tanků typu T-72.

Ty původně armáda prodala za pouhých třicet milionů. Tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek však obchod zrušil a motory se prodaly znovu - tentokrát dráž. Právě to může policii zajímat, část obvinění se totiž týká „pokusu“ o trestný čin, při němž mohla státu vzniknout škoda.

„Pokud si dobře pamatuji, ministerstvo bylo zvenčí upozorněno, že motory by mohly být prodány za vyšší cenu. Vedení proto rozhodlo, že se zvažovaný odprodej státnímu podniku zruší a motory budou prodány v otevřené soutěži,“ řekl ve středu tehdejší ředitel kabinetu ministra obrany František Šulc. Picek na dotaz neodpověděl, pouze vzkázal, že je na dovolené. Resort na příliš levný prodej údajně upozornila jedna ze zbrojních firem.

Napodruhé, v roce 2013, už armáda motory prodala za sto třicet milionů, tedy za čtyřnásobek původní ceny, právě firmě Excalibur. „Motory měly původně jít na Slovensko, napoprvé je koupil státní Vojenský opravárenský podnik. Můj klient pak vyhrál tendr za čtyřnásobnou cenu ve druhém kole,“ řekl k tomu advokát Excaliburu Jelínek, který také tvrdí, že v aktuální kauze jde o konkurenční boj. „Klient vyfoukl obchod konkurenci a tím to začalo,“ míní Jelínek.

Policisté se šéfa Excaliburu Strnada ptali i na další obchody, ale už v obecné rovině. Šli však poměrně do hloubky, protože podle Jelínka padly otázky i na tendr z roku 1998.

Vylita obviněn nebyl

Až ve středu ve čtyři hodiny odpoledne začali detektivové s výslechem Jana Vylity, který byl v době zmíněných obchodů ředitelem sekce majetku ministerstva obrany. Donedávna byl jedním z auditorů NATO a funkci musel opustit, protože přišel o bezpečnostní prověrku. Kvůli výslechu se musel v úterý předčasně vrátit z dovolené v Itálii a noc na středu strávil v policejní cele v Hradci Králové (o zadržení Vylity čtěte zde).

Ve středu večer policisté po podání vysvětlení Vylitu propustili. Obviněn nebyl, řekl iDNES.cz jeho advokát Petr Kočí. „Nebylo mu sděleno žádné obvinění. Výslech trval více než pět hodin, klient zodpověděl všechny otázky a i nadále bude policii k dispozici pro případ dalších dotazů,“ uvedl Kočí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video