Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Ministerstvo odmítlo návrh inspekce, přijímačky na gymnázia se nezpřísní

  16:12
Víceletá gymnázia mohou zůstat v klidu. Ministerstvo školství odmítlo návrh České školní inspekce zpřísnit přijímání žáků na tyto výběrové školy s tím, že je to věc jejich ředitelů. Úřad ministra Petra Fialy také nehodlá změnit osmiletá gymnázia na šestiletá.
Ministerstvo školství nezpřísní přijímačky na víceletá gymnázia (ilustrační snímek).

Ministerstvo školství nezpřísní přijímačky na víceletá gymnázia (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Školní inspekce navrhla "legislativně zpřísnit" přijímání žáků do víceletých gymnázií ve své výroční zprávě za loňský rok. Ministerstvo to ale odmítá. "Podmínky zpřísňovat nebudeme, toto je plně v kompetenci ředitelů škol," řekla iDNES.cz Jana Holíková z tiskové odboru. "Nevím ani, jak by to inspekce chtěla udělat," dodává předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Inspekci k doporučení přimělo zejména vyhodnocení testování z loňského školního roku, ve kterém měla v češtině třetina deváťáků lepší výsledky než stejná část jejich vrstevníků z víceletých gymnázií. "Kromě toho podněty k úvahám o vhodnosti udržování dosavadního modelu víceletých gymnázií se v posledních letech objevují i v materiálech OECD a dalších mezinárodních institucí," řekl iDNES.cz náměstek ústřední školní inspektorky Libor Vacek.

Inspekce také navrhla zvážit změnu osmiletých gymnázií na šestileté. "V odborných kruzích, a to nejen v České republice, už delší dobu probíhá diskuse o vhodnosti odchodu nadanějších žáků ze základních škol na víceletá gymnázia už po 5. ročníku. Jistá tendence ke konsenzu míří právě k šestileté variantě gymnázií," zdůvodnil návrh Vacek. Ministerstvo však vzkázalo, že s tím v tuto chvíli nepočítá.

Víceletá gymnázia

V letošním školním roku funguje 279 osmiletých a 67 šestiletých gymnázií. Delší cyklus navštěvuje 68 833 žáků, ten kratší 12 811 dětí.

Kuhn argumentuje, že šestiletá gymnázia mají opodstatnění například ve velkých spádových oblastech, kde je pro menší děti komplikované dojíždění. "Celoplošně je ale osmileté studium jednoznačně efektivnější," míní ředitel nymburského gymnázia. 

Vacek k tomu podotýká, že inspekce na základě své práce v terénu pouze v hrubých obrysech formuluje hlavní podněty. A je pak na ministerstvu, jak s nimi naloží.

Se závěry inspekce polemizovala společnost Scio, která loni na podzim vyhodnotila testování žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií z let 2005 až 2011. Podle analýzy žáci víceletých gymnázií dosahují v testech výrazně lepších výsledků než žáci ZŠ, lépe se rozvíjí jejich potenciál a během studia zaznamenávají větší pokrok v učení (více čtěte zde). 

Stát chce snížit počet dětí odcházející na víceletá gymnázia

Víceletá gymnázia jsou určená pro nejnadanější žáky, u kterých se počítá, že budou pokračovat ve vysokoškolském studiu. Podle zastánců dokážou lépe rozvíjet talent dětí, odpůrci jim vyčítají například to, že základním školám berou nejlepší žáky, "tahouny" ostatních.

Na přelomu tisíciletí chtěl víceletá gymnázia zrušit sociálnědemokratický ministr školství Eduard Zeman, kdy argumentoval nevhodnou selekcí dětí v nízkém věku. Jeho návrh ale poslanci neschválili.

V současné době míří ze základních škol (po 5. a 7. třídě) na víceletá gymnázia zhruba desetina dětí. Ministerstvo ale v obavě, aby kvůli demografickému poklesu nedocházelo ke zhoršování kvality těchto výběrových škol, předloni krajům kromě Prahy doporučilo do roku 2015 snížit podíl žáků odcházejících na víceletá gymnázia na 5 až 10 procent. "Toto kritérium je již v současné době všemi kraji s výjimkou Prahy naplňováno," uvádí Holíková. 

Ve skutečnosti však nebylo nutné gymnázia příliš redukovat, protože většina krajů byla pod desetiprocentním limitem již dříve - celorepublikový průměr totiž zvedalo (a zvedá) hlavní město. Ostatně z ministerských statistik vyplývá, že počet  víceletých gymnázií, tříd a nově přijatých žáků se v posledních letech mění jen velmi málo. 

Gymnázia nicméně připouštějí pokles počtu uchazečů. "V populačním ročníku je méně dětí, ale neznamená to, že by se na gymply plošně dostávali žáci, kteří by na to nestačili," podotýká Kuhn. V průměru školy přijímají každého druhého uchazeče. "Snížení kvalitativních požadavků pro přijetí se poměrně negativně projevuje v klimatu "zbytkových" tříd v základních školách, ale určité negativní signály registrovali naši inspektoři i v gymnáziích," říká Vacek.

Ředitel náchodského Jiráskova gymnázia Pavel Škoda na loňské konferenci Asociace ředitelů gymnázií ve své prezentaci uvedl, že případné snížení až na 5 procent by víceletá gymnázia zásadně nezkvalitnilo a ani by prý příliš nepomohlo "konkurenčním" základním a středním odborným školám. "Na víceletá gymnázia se občas dostane i pár žáků, kteří by tam být neměli, ale to je jen drobná daň za všechny pozitiva, která víceletá gymnázia při rozumné desetiprocentní míře odchodů přinášejí," zmínil Škoda. 

Exkluzivitu víceletých gymnázií však zpochybňují tři roky staré analýzy expertky na vzdělávání Jany Strakové, v té době pracovnice Sociologického ústavu Akademie věd. Podle jejích studií tento typ škol neslouží k urychlení rozvoje mimořádně nadaných žáků a nastupuje na něj řada dětí s průměrnými i podprůměrnými výsledky. Absolventi víceletých gymnázií také nejsou v přijímačkách na vysoké školy (kromě práv) úspěšnější než ti ze čtyřletých gymnázií (analýzu najdete zde ve formátu pdf).

Autor:

Napadne Rusko Ukrajinu? Putin testuje Bidena, říká analytik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Přednostní očkování miliardáře Sehnala nebylo trestným činem, uvedla policie

Policie ukončila prověřování případu miliardáře a předsedy Občanské demokratické aliance Pavla Sehnala, který se...

Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To...

Když budeme zlobit, budeme i v létě nosit respirátory, varuje Arenberger

Pojďme myslet hlavou, abychom se nenakazili, vybídl ve Sněmovně nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger. „Akce v...

Tříletá podmínka a pokuta. Státní zástupce Suchánek dostal trest za úplatek

Obvodní soud pro Prahu 10 udělil státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 200 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...