Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Ministerstvo odmítlo návrh inspekce, přijímačky na gymnázia se nezpřísní

  16:12aktualizováno  16:12
Víceletá gymnázia mohou zůstat v klidu. Ministerstvo školství odmítlo návrh České školní inspekce zpřísnit přijímání žáků na tyto výběrové školy s tím, že je to věc jejich ředitelů. Úřad ministra Petra Fialy také nehodlá změnit osmiletá gymnázia na šestiletá.
Ministerstvo školství nezpřísní přijímačky na víceletá gymnázia (ilustrační snímek).

Ministerstvo školství nezpřísní přijímačky na víceletá gymnázia (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Školní inspekce navrhla "legislativně zpřísnit" přijímání žáků do víceletých gymnázií ve své výroční zprávě za loňský rok. Ministerstvo to ale odmítá. "Podmínky zpřísňovat nebudeme, toto je plně v kompetenci ředitelů škol," řekla iDNES.cz Jana Holíková z tiskové odboru. "Nevím ani, jak by to inspekce chtěla udělat," dodává předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Inspekci k doporučení přimělo zejména vyhodnocení testování z loňského školního roku, ve kterém měla v češtině třetina deváťáků lepší výsledky než stejná část jejich vrstevníků z víceletých gymnázií. "Kromě toho podněty k úvahám o vhodnosti udržování dosavadního modelu víceletých gymnázií se v posledních letech objevují i v materiálech OECD a dalších mezinárodních institucí," řekl iDNES.cz náměstek ústřední školní inspektorky Libor Vacek.

Inspekce také navrhla zvážit změnu osmiletých gymnázií na šestileté. "V odborných kruzích, a to nejen v České republice, už delší dobu probíhá diskuse o vhodnosti odchodu nadanějších žáků ze základních škol na víceletá gymnázia už po 5. ročníku. Jistá tendence ke konsenzu míří právě k šestileté variantě gymnázií," zdůvodnil návrh Vacek. Ministerstvo však vzkázalo, že s tím v tuto chvíli nepočítá.

Víceletá gymnázia

V letošním školním roku funguje 279 osmiletých a 67 šestiletých gymnázií. Delší cyklus navštěvuje 68 833 žáků, ten kratší 12 811 dětí.

Kuhn argumentuje, že šestiletá gymnázia mají opodstatnění například ve velkých spádových oblastech, kde je pro menší děti komplikované dojíždění. "Celoplošně je ale osmileté studium jednoznačně efektivnější," míní ředitel nymburského gymnázia. 

Vacek k tomu podotýká, že inspekce na základě své práce v terénu pouze v hrubých obrysech formuluje hlavní podněty. A je pak na ministerstvu, jak s nimi naloží.

Se závěry inspekce polemizovala společnost Scio, která loni na podzim vyhodnotila testování žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií z let 2005 až 2011. Podle analýzy žáci víceletých gymnázií dosahují v testech výrazně lepších výsledků než žáci ZŠ, lépe se rozvíjí jejich potenciál a během studia zaznamenávají větší pokrok v učení (více čtěte zde). 

Stát chce snížit počet dětí odcházející na víceletá gymnázia

Víceletá gymnázia jsou určená pro nejnadanější žáky, u kterých se počítá, že budou pokračovat ve vysokoškolském studiu. Podle zastánců dokážou lépe rozvíjet talent dětí, odpůrci jim vyčítají například to, že základním školám berou nejlepší žáky, "tahouny" ostatních.

Na přelomu tisíciletí chtěl víceletá gymnázia zrušit sociálnědemokratický ministr školství Eduard Zeman, kdy argumentoval nevhodnou selekcí dětí v nízkém věku. Jeho návrh ale poslanci neschválili.

V současné době míří ze základních škol (po 5. a 7. třídě) na víceletá gymnázia zhruba desetina dětí. Ministerstvo ale v obavě, aby kvůli demografickému poklesu nedocházelo ke zhoršování kvality těchto výběrových škol, předloni krajům kromě Prahy doporučilo do roku 2015 snížit podíl žáků odcházejících na víceletá gymnázia na 5 až 10 procent. "Toto kritérium je již v současné době všemi kraji s výjimkou Prahy naplňováno," uvádí Holíková. 

Ve skutečnosti však nebylo nutné gymnázia příliš redukovat, protože většina krajů byla pod desetiprocentním limitem již dříve - celorepublikový průměr totiž zvedalo (a zvedá) hlavní město. Ostatně z ministerských statistik vyplývá, že počet  víceletých gymnázií, tříd a nově přijatých žáků se v posledních letech mění jen velmi málo. 

Gymnázia nicméně připouštějí pokles počtu uchazečů. "V populačním ročníku je méně dětí, ale neznamená to, že by se na gymply plošně dostávali žáci, kteří by na to nestačili," podotýká Kuhn. V průměru školy přijímají každého druhého uchazeče. "Snížení kvalitativních požadavků pro přijetí se poměrně negativně projevuje v klimatu "zbytkových" tříd v základních školách, ale určité negativní signály registrovali naši inspektoři i v gymnáziích," říká Vacek.

Ředitel náchodského Jiráskova gymnázia Pavel Škoda na loňské konferenci Asociace ředitelů gymnázií ve své prezentaci uvedl, že případné snížení až na 5 procent by víceletá gymnázia zásadně nezkvalitnilo a ani by prý příliš nepomohlo "konkurenčním" základním a středním odborným školám. "Na víceletá gymnázia se občas dostane i pár žáků, kteří by tam být neměli, ale to je jen drobná daň za všechny pozitiva, která víceletá gymnázia při rozumné desetiprocentní míře odchodů přinášejí," zmínil Škoda. 

Exkluzivitu víceletých gymnázií však zpochybňují tři roky staré analýzy expertky na vzdělávání Jany Strakové, v té době pracovnice Sociologického ústavu Akademie věd. Podle jejích studií tento typ škol neslouží k urychlení rozvoje mimořádně nadaných žáků a nastupuje na něj řada dětí s průměrnými i podprůměrnými výsledky. Absolventi víceletých gymnázií také nejsou v přijímačkách na vysoké školy (kromě práv) úspěšnější než ti ze čtyřletých gymnázií (analýzu najdete zde ve formátu pdf).

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Koronavirus už zasáhl šest domovů pro seniory. Izolovat víc nezvládáme, říkají

Všechny domovy pro seniory nezvládnou nová nařízení na ochranu před koronavirem splnit. V menších není možné některé...

Jaký respirátor použít? Lidem stačí látkové roušky, běžným lékařům FFP2

Podle ministerstva zdravotnictví je důležité vědět, jaký druh respirátoru používat. Běžně lidem stačí jednorázové nebo...

Česko má 2 279 nakažených. Nově stačí k testu horečka, suchý kašel či dušnost

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky pro testování na COVID-19. Nově stačí, když nemocný vykazuje alespoň jedno...

Česko má 2 422 případů koronaviru. Přibyl rekordní počet nakažených

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 2 422. Během pátku přibylo 373 nakažených, což je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz