Marksová chce rodinám platit porodné i za druhé dítě, má být deset tisíc

  15:44aktualizováno  15:44
Rodiny s nižšími příjmy možná budou dostávat porodné i na druhé dítě, a to deset tisíc korun. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. Na porodné by nově dosáhly rodiny s příjmem pod 2,7násobek minimální mzdy. Příspěvek omezila vláda Petra Nečase.
Nízkopříjmové rodiny možná budou dostávat porodné i za druhé dítě (ilustrační snímek).

Nízkopříjmové rodiny možná budou dostávat porodné i za druhé dítě (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Se změnou počítá chystaná novela o státní sociální podpoře. Vláda se v koaliční dohodě zavázala, že prosadí porodné i na druhé dítě. Nyní mají rodiny porodné 13 tisíc korun jen za první dítě, a to ještě pouze v případě, že jejich příjem nepřesahuje 2,4násobek životního minima.

"Je to návrh vyplývající z koaliční smlouvy. Snažíme se o kompromis v rámci rozpočtu. Domnívám se, že na druhé dítě jsou menší náklady než na první, spousta věcí se dá zdědit. Zároveň jsem chtěla alespoň trochu rozšířit počet rodin, které mají na porodné nárok," řekla iDNES.cz ministryně práce Michaela Marksová Tominová.

"Podpora rodin s dětmi je moji prioritou. Porodné je jen jednou malou součástí této oblasti, která byla minulými vládami zanedbávána," doplnila ministryně.

Porodné na první dítě by mělo zůstat 13 tisíc. Podle návrhu ministerstva by na porodné měly dosáhnout rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Porodné by měli za stejných podmínek dostat i náhradní rodiče, kteří přijmou dítě do jednoho roku.

Za současných podmínek dostává porodné jen rodina s měsíčním příjmem do 18 504 korun. Pokud by se výpočet zvýšil na 2,7násobek životního minima, měla by na porodné za prvorozené nárok rodina s příjmem 20 817 korun a u druhého potomka by suma nesměla přesáhnout 25 515 korun (životní minimum je totiž u rodiny s větším počtem dětí vyšší).

Stát by za porodné ročně vydal až necelou půl miliardu

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by ročně mělo stát 330 milionů korun navíc. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun, spočítalo ministerstvo práce. Loni se vyplatilo celkem 11 300 těchto dávek. Celkem to bylo 147,7 milionu. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.

ČSSD před volbami slibovala porodné za druhé i třetí dítě pro všechny rodiny bez rozdílu příjmů (více čtěte zde). O rozšíření porodného na třetí dítě ministerstvo nyní neuvažuje. "Kdyby státní rozpočet dovolil, raději bych rozšířila ještě více okruh příjemců u prvního a druhého dítěte," doplnila Marksová Tominová.

Do konce roku 2010 se porodné vyplácelo na narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesahuje 2,4násobek životního minima.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Ústavní soud rozhodl. Operátoři budou dál půl roku ukládat data uživatelů

Zákaz kouření platí, Ústavní soud jen upravil některé části zákona

Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na škrty v současné právní úpravě, která ukládá operátorům, aby půl roku...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz