Nabídnu diskusi všem stranám, říká v Rozstřelu nominant na ministra kultury

  16:00aktualizováno  30. května 11:42
Ve čtvrtek se v Rozstřelu představil místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Moderátor Vladimír Vokál se nominanta na ministra kultury a starosty Nového Města na Moravě ptal na situaci na ministerstvu kultury a na to, jak by ji případě coby možný šéf resortu řešil.

Krizi ČSSD vidí místopředseda Šmarda v dlouhém vládnutí. „Nepřesvědčili jsme naše voliče, že budeme dost silně hájit jejich zájmy. Sociální demokracie selhává, nemáme odpovědi na problémy lidí. ČSSD je vyčerpaná z dlouhého vládnutí, proto jsem chtěl být v opozici, abychom našli vnitřní sílu k tomu přesvědčit lidi, že jsme v politice důležití,“ řekl v Rozstřelu.

Fotogalerie

Šmarda vidí řešení této krize v práci a v návratu k základům. „Jestliže ta vaše nejzákladnější voličská cílová skupina ztratí přesvědčení, že jí můžete pomoci, tak nemá smysl dohánět to marketingem. Jestli má být ČSSD úspěšná, musí přemýšlet, jak být lidem prospěšná,“ míní.

„Místo ministra kultury přijímám s pokorou v situaci, kdy není rezort v dobrém stavu, je rozhádaný a to i vinou sociální demokracie. Významná část lidí, která odvádí pro kulturu v České republice velkou práci, se s ministerstvem hádá. Je to manažerská práce. Všude se píše, že nemám kvalifikaci. Já si své handicapy uvědomuji. A to, co nabízím v případě, že budu jmenován, je vstřícnost v jednání, schopnost řešit krizové situace a hledat kompromisy,“ sdělil místopředseda Šmarda.

Zeman píše Babišovi, ať počká s výměnou Staňka. Premiéra udivil Šmarda

Epopej zpět do Krumlova

Slovanská epopej v Krumlově by nominantovi na ministra kultury nevadila. „Jsem fandou toho, aby epopej šla do Krumlova, alespoň na nějaký čas, než Praha najde vhodné místo. Čím déle ho bude hledat, tím lépe. Vím ale, že to není názor správců odkazu pana Muchy. Praha s Krumlovem vyjednávají a je to na dobré cestě, snad najdou vhodné řešení. Bude to jeden z úkolů, sejít se s Georgem Muchou a zjistit, jestli jim takové řešení vyhovuje.

Řešení krize Národní galerie vidí v dvou krocích. „Chtěl bych vypsat výběrové řízení na nového ředitel Národní galerie. Kdyby ho vyhrál pan Fajt, tak by mi to nevadilo, nemyslím si ale, že se to stane,“ sdělil.

„Dále by bylo nutné projednat s odbornou veřejností zákon o veřejných institucích. Musíme ho projednat tak, aby nevyvolával emoce. Aby v něm lidé z oboru našli to, co očekávají. Musíme zajistit těmto institucím dostatek financí, aby bylo jasné, na čem jsou. Zároveň jsou důležité kontrolní mechanismy finančních toků, nastavení jasných kritérií pro jmenování a odvolávání ředitelů. a řídící i kontrolní orgány těchto společností, aby ministr nebyl v pokušení politicky řídit odborné instituce. Aby všichni viděli, že instituce slouží národu i lidem a jsou řízeny lidmi, kteří svému oboru rozumí. Pak bude jedno, že na ministerstvu nesedí odborník na to či ono umění,“ nastínil své plány Šmarda.

„Schůzku s Babišem již domluvenou máme, premiérovi odpovím na jeho otázky, vysvětlím mu to samé, co vysvětluji vám. S panem prezidentem se v současné době nevídáme, ale vztahy máme korektní,“ popsal své vztahy s vrcholnými politiky České republiky Šmarda.

„Myslím si, že premiér Babiš má snahu lidi paušalizovat a je to škoda. Nevidím smysl v tom lustrovat si, kdo na jaké demonstraci byl. I to bych mu na schůzce rád řekl,“ zkritizoval Šmarda premiéra.

„Myslím si, že pokud se přijde na nesrovnalosti v hospodaření, tak je důležité nechat dokončit všechny audity. Postupovat pak tvrdě a nekompromisně, když se potvrdí, že docházelo k nezákonnému jednání. Pořád se tu mluví o jakési kulturní frontě, která se navzájem brání. To tak přece není. Lidé se sjednotí jen tehdy, když cítí, že se něco neděje podle pravidel. Musíme zařídit, aby lidé měli co nejméně důvodů sjednocovat se k politickým akcím, aby mohli normálně dělat svoji práci,“ vyjádřil se k předchozí krizi Národní galerie.

Kéž by Foldyna mlčel!

„Mám chuť si kleknout na kolena a prosit Jaroslava Foldynu, aby nemluvil o lidech, kterým pomáhat nechce. Když to udělá, tak se s ním začínám dostávat do sporu. Menšiny, lidé, kteří jsou zdravotně postižení, děti, homosexuálové a tak podobně. Když mluví o těch, kterým pomáhat chce, tak se shodneme. Myslím, že sociální demokracie potřebuje jasný hodnotový manuál, se kterým, když se členové neshodnou, tak budou vědět, že do strany nepatří,“ vyjádřil se starosta Nového města na Moravě k rozdělení sociální demokracie.

Svou případnou účast ve vládě ČSSD a ANO vnímá  Michal Šmarda jako možnost zkusit prosazovat stranický program a uklidnit spory v kultuře. Politika navíc podle něj není černobílá. 

Reagoval tak na kritiku premiéra Andreje Babiše, který v úterý večer v Bruselu prohlásil, že Šmardův možný vstup do vlády nechápe, protože nynější starosta Nového Města na Moravě v minulosti vystupoval proti účasti ČSSD v kabinetu s ANO.

Odchod Šmardy na ministerstvo řeší i radnice, Nové Město hledá starostu

„Pokud by moje jméno mělo být důvodem k tomu, proč konflikty kolem kultury mají pokračovat, tak raději ať se přijde s jiným jménem. Na druhé straně by nebylo dobré, aby tohle pokračovalo donekonečna, aby pan Hamáček nosil jména a pan Babiš se hrabal v jejich životopisech a zkoumal, jestli se náhodou někdy nevyjádřili proti němu,“ řekl Šmarda.

„V této chvíli ani neznám životopis (Šmardy), jaké má předpoklady, aby vykonával tuto funkci. Ministerstvo kultury je specifický resort. Jde o to, aby ten kandidát funkci zvládl,“ řekl premiér Babiš.

Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD podmínky pro odbornost ministrů nestanoví. Podle smlouvy další postup po návrhu kandidáta na ministra podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany. Premiér by měl návrh předsedy dané koaliční strany respektovat, píše se ve smlouvě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

NÚKIB o útoku na českou diplomacii senátorům nic neřekl, hájí se ředitel

Šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil na jednání předsednictva Bezpečnostní...

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz