Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: Profimedia.cz

Úřednice z ministerstva financí vyzvídala u vyšetřovatele Čapího hnízda

  • 197
Úřednice ministerstva financí v lednu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům (OLAF). Týkat se měly vyšetřování případu dotační kauzy Čapí hnízdo, který OLAF prošetřuje. Podle magazínu Reportér jednala na příkaz náměstka Tomáše Vyhnánka, její přímí nadřízení o tom ale neměli tušení.

Reportér cituje ze záznamů nadřízených úřednice, kteří se kvůli případu obrátili na prošetřovatele Úřadu vlády Jana Kněžínka. Ministerstvo financí, Kněžínek i dotčení úředníci odmítli záležitost komentovat. V neděli večer následně poskytl vyjádření sám Vyhnánek.

„Rád bych upozornil, že z pozice odborného náměstka pro řízení sekce Finanční řízení a audit jsem zodpovědný za úzkou spolupráci a komunikaci s OLAF a nařčení z „tajného vyzvídání informací“ je v tomto smyslu zcela absurdní,“ uvedl Vyhnánek v tiskovém prohlášení. Žádného pochybení si prý není vědom.

OLAF prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na projekt farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropské peníze, které by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Čapí hnízdo

Anonymní akcie, dotace, kritika auditorů. Časová osa kauzy

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Část opozice tento postup vnímá jako dotační podvod a žádá o svolání mimořádné schůze Sněmovny, na níž by Babiš podal vysvětlení (čtěte zde).

Dvojice úředníků z ministerstva financí podala stížnost ke Kněžínkovi, který má za úkol prověřovat podezření týkající se členů vlády, protože při řešení případu zákonnými cestami uvnitř resortu financí narazili na nezájem, píše Reportér. Oba jsou zodpovědní za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z Evropské unie.

V žádosti o prošetření úředníci podle časopisu uvedli, že jejich podřízená se snažila zakrýt skutečný důvod dotazu na OLAF. „Pakliže by tuto informaci obdržela, byla by schopná varovat kontrolovanou stranu, tj. společnost Agrofert, o plánované kontrole, včetně jejího zaměření,“ cituje měsíčník z písemné žádosti.

Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení ministerstva financí Reportéru sdělila, že zmiňovaní úředníci u ministerstva nepodali žádnou stížnost podle zákona o státní službě nebo návrh na kárné řízení. „Státní tajemník věc z vlastního podnětu prověřil a neshledal zatím ve věci důvod k zahájení kárného řízení žádného státního zaměstnance MF,“ cituje měsíčník Štěpanyovou.

Kauza kolem projektu Čapí hnízdo nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

V neděli ministr v televizi Prima uvedl, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. S dalším komentářem chce počkat, až jak dopadne vyšetřování, řekl. Věc vedle úřadu OLAF prověřuje také česká policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video