První mouchy "občana": Klokánky, překlepy, zavalené soudy, gayové

  19:35aktualizováno  19:35
Čekali byste, že v nejsledovanějším a největším českém zákoně posledních let budou nakonec i docela obyčejné, takřka hloupé chyby? Třeba záměna slov "obdarovaný" a "dárce". Ministerstvo spravedlnosti zapojilo stálou komisi a chystá na léto první opravnou novelu. Zákoník už přitom platí skoro tři měsíce.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo spravedlnosti do minulý týden schváleného legislativního plánu zařadilo i revizi občanského zákoníku. Možné úpravy má na starosti "komise pro aplikaci nové civilní legislativy" (má mimochodem zkratku KANCL).

"Paní ministryně požádala kolegy, aby identifikovali problematická místa v zákoníku. Komise k tomu vypracovala dotazník. Zřídili jsme k tomu e-mailovou adresu," vypočítává ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina. Výstupy z debaty se čekají v květnu.

Zde je přehled hlavních výtek vůči zákonu bod po bodu:

1.Překlepy a přehozená slova

Třeba v paragrafu číslo 2072, přesněji druhém odstavci, došlo k záměně slov dárce a obdarovaný. Nejde ale jen o "dárce" a "obdarovaného". Zákoník si také v jednom paragrafu 2348 spletl tak jako tak laikovi nesrozumitelná slova "příkazník" a "příkazce".

2.Umístění dětí do Klokánků

O tom už psala MF DNES. Dětem kvůli lhůtám v občanském zákoníku hrozil přesun z rodinného zařízení Klokánek do diagnostického ústavu po půl roce. Tady se podle právníka Františka Korbela, člena komise KANCL, zákoník nakonec měnit nemusí, stačí, když si ho správně vyloží soudy a pobyt dítěti v Klokánku vždy prodlouží.

3.Přetížení soudců

Soudci se s občanským zákoníkem v prvních třech měsících setkávají zatím jen v opatrovnických sporech a pak, když rozhodují o nesvéprávnosti duševně nemocných lidí. Z této kategorie také pochází jejich první podnět. 

"Problémem bude stihnout každé tři roky přezkoumat všechny nesvéprávné lidi (zákoník to nově nařizuje), protože je jich 32 tisíc," varuje předseda soudcovské unie Tomáš Lichovník před možným zavalením soudů.

4.Zbytečná byrokracie

Zákoník například vyžaduje zbytečně dvakrát notářský zápis u jedné věci. Vyžaduje třeba při zakládání firmy k písemnému jednání ve formě notářského zápisu ještě navíc plnou moc ve formě notářského zápisu. "Tohle je skutečně hodně přísný požadavek,“ hodnotí to advokát František Korbel.

5.Registrované partnerství

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier by rád do občanského zákoníku včlenil registrované partnerství, které má dnes samostatný zákon. To by ještě nebylo tak těžké, jako jeho další cíl - osvojení dětí homosexuálními páry.

"Jde o homosexuální páry, kdy zároveň jeden z partnerů je biologickým rodičem dítěte," upřesňuje Dienstbierova mluvčí Jarmila Balážová. To už je politicky velmi citlivá otázka. Podobný nápad vznikl ve Sněmovně už v minulém volebním období, ale Jana Černochová z ODS ho už nestihla prosadit.

6.Dluhy manželů

O jednu věc, která je navázána na občanský zákoník a exekuční řád, se vede bitva ve Sněmovně už nyní. Totiž jestli může exekutor postihnout majetek ve společném jmění manželů kvůli dluhům jednoho z partnerů, který ho nadělal ještě před vstupem do manželství. Nově to jde. Komise ministerstva spravedlnosti považuje současný stav za správný, jiní právníci za chybu.

7.Staročeská slova a možné absurdity

Poradce Tomia Okamury a expert Úsvitu na zákoník Jaroslav Novák se hodně zlobí na archaická slova jako "pacht", kterými se občanský zákoník hemží. Upozorňuje i na absurditu v paragrafu 1014, že "vletí-li roj včel do cizího obsazeného úlu, vlastník úlu nabývá i roj". "Tohle za poslední miliony let ještě žádná včela neudělala. Cizí včely by ji okamžitě zabily," míní Novák.

Nový občanský zákoník přehledně

Stručné, přehledné a jasné shrnutí nového občanského zákoníku pro vás připravili spolupracovníci MF DNES. Souborné vydání jejich článků najdete na portálu Knihy.idnes.cz - Výklad důležitých pasáží

O změny v občanském zákoníku se určitě strhne velká politická bitva. Zatímco hnutí Úsvit by ho nejraději kompletně předělalo a jeho expert Jaroslav Novák má celý seznam výhrad, tak ministerstvo spravedlnosti uvažuje o střídmých technických úpravách. A poslanec Marek Benda z ODS před unáhlenými změnami varuje.

"Zatím jsem stížnosti zaznamenal spíše od právníků, kterým se nechce se nový zákoník učit. Nevidím tam nic, co by tak hořelo, že by se zákoník musel otevírat," vyjádřil se Benda.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz