Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Ministerští úředníci si přihrávali armádní zakázky, využívali bílé koně

Exkluzivně   5:02aktualizováno  10:52
MF DNES zmapovala důmyslný systém na ovládnutí armádních zakázek na ministerstvu obrany. Státní úředník připravuje výběrová řízení, k nimž se přes nastrčené firmy dostává jeho společnost. Zatímco stát přichází o miliony, úředník je kasíruje.
Zakázky pro armádu si přes nastrčené firmy přihrávali úředníci z ministerstva obrany. Ilustrační foto

Zakázky pro armádu si přes nastrčené firmy přihrávali úředníci z ministerstva obrany. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stovky milionů šly z rozpočtu ministerstva obrany prostřednictvím podezřelých zakázek na soukromý účet. V kauze figuruje i muž, který dohlíží na všechny zakázky ministerstva. Jak celý systém fungoval? Je to až geniálně jednoduchý způsob. Peníze se ztrácejí postupně, po menších částkách, které nikdo příliš nekontroluje - jednou 20 milionů, jindy 15.

Oním "zlatým vejcem" je Správa vojenského bytového fondu, která spadá pod ministerstvo obrany. Skupina podnikatelů nejprve ovládla systém jejích veřejných zakázek a poté už jen inkasovala desítky milionů za nic.

KDO JE KDO

Roman Hošta
Ředitel Správy vojenského bytového fondu. Jako ředitel podepisoval smlouvy s nastrčenými firmami, které zvítězily ve výběrových řízeních. Tvrdí, že o systému neměl tušení a úředník Kalivoda jej podvedl. Výběrové řízení právně připravovala advokátní kancelář JUDr. Milan Telecký, u něhož je Hošta dodnes psaný jako koncipient s pozastavenou činností. Nedávno povýšil, stal se ředitelem odboru dohledu nad veškerými akvizicemi ministerstva obrany.

Kajetán Kalivoda
Bývalý úředník Správy vojenského bytového fondu, klíčový muž celého systému. Jako úředník měl na starosti přípravu výběrových řízení. Zároveň je spolumajitelem firmy H+V Praha, u níž armádní zakázky končily. K případu se nechce vyjadřovat, prý vůbec nevěděl, že jeho firma se k státním penězům dostala.

Viktor Krejča
Muž, který stojí v pozadí důmyslného systému, díky němuž se dostává k milionovým armádním zakázkám. Bydlí v rodinném domku v Roztokách u Prahy, kde parkuje porsche s poznávací značkou končící "0000" či terénní Volkswagen Touareg s "0001". Jeho manželka vlastní společně s úředníkem Kalivodou firmu H+V Praha, která se dostávala k armádním zakázkám. Fakticky za ni však vystupuje Viktor Krejča. Jeho firmy často neplatí dodavatelům. S novináři se odmítá bavit.

Tomáš Krejča
Syn Viktora Krejči. Vystupuje za nastrčenou firmu Aperk, která oficiálně získávala armádní zakázky a pak je předávala firmě jeho otce a úředníka Kalivody. MF DNES má například k dispozici povolenku ke vstupu do chotusických kasáren, která je psaná na "Aperk a T. Krejču".
Když se šli reportéři MF DNES ptát jeho otce na okolnosti zakázek, napadl je a vyhrožoval zabitím.

Stanislav Štalmach
Podnikatel, majitel firmy Globe Estate, kterou si H+V Praha najala na vykonání tří státních zakázek. Většinu peněz jí nezaplatila a Globe Estate je ve finančních potížích. Štalmach se proto rozhodl promluvit o celém systému.

Klíčovým mužem celého příběhu je ministerský úředník s malebným jménem Kajetán Kalivoda. Právě on měl na starosti výběrová řízení a zároveň vlastní stavební firmu, která z nich profitovala. MF DNES se na základě dokumentů, smluv a svědectví podařilo jasně dokázat, jak celý systém fungoval.

Vyhrály "prázdné skořápky"

Správa vojenského bytového fondu vypsala na konci roku 2009 tři veřejné soutěže. První na rekonstrukci vojenské ubytovny v Chotusicích, druhou na opravu ubytovny v Táboře a třetí na zateplení bytových domů v Kozlově. Jejich celková hodnota byla 53 milionů korun.

Na výběrová řízení v této hodnotě není nutné vyhlašovat otevřenou soutěž a správa může přímo oslovit několik předem vytipovaných firem. Veškeré podklady zpracovával právě ministerský úředník Kajetán Kalivoda.

Tendr vyhrála ve dvou případech ostravská společnost Aperk, v jednom plzeňská Czech Professional Building. Ani jedna z firem přitom nemá žádný telefon, webové stránky ani zaměstnance. Předtím patrně nevyvíjely žádnou činnost. V jejich sídlech je pouze schránka. A obě vlastní velmi mladé ženy.

Firmy jsou ve skutečnosti jen prázdné skořápky a zakázku nejsou schopny splnit. Hned poté, co obě společnosti výběrové řízení vyhrály, podepisují smlouvy na všechny tři zakázky se společností H+V Praha, která má práci provést za ně. Jejím jednatelem je právě úředník Kalivoda.

Ten se v tu chvíli ocitá v situaci, kdy vlastně uzavírá smlouvu sám se sebou. Na jedné straně je státním úředníkem, na straně druhé podnikatelem. Právě k jeho firmě se mají zakázky i státní peníze dostat.

"Je pravda, že jsem měl všechny tři zakázky na starosti," potvrdil MF DNES Kalivoda. "Víc vám k tomu neřeknu, obraťte se na společnost H+V. Jsem sice spolumajitelem, ale více vám neřeknu," dodal a ve snaze zabránit dalším otázkám zavěsil telefon.

Ani u Kalivodovy společnosti H+V Praha přitom zakázky nekončí. Firma sama nic nedělá a i ona zadává zakázku dál. Konečným "pracantem" je slovenská společnost Globe Estate.

A právě v tomto místě udělal Kajetán Kalivoda chybu, která ve svém důsledku vedla k odhalení celé skupiny. Slovenská společnost totiž nedostala za odvedenou práci zaplaceno, a její jednatel je proto ochoten promluvit.

Řídil vše někdo další?

Stanislav Štalmach tvrdí, že Kalivoda není hlavou celé "organizace". Podle něj vše řídí jistý Viktor Krejča, který spoluvlastní společnost H+V Praha. "Ten bude klíčovou postavou. Pořád se chlubil svými kontakty," tvrdí Štalmach. Jeho slova potvrzuje i podnikatel Petr Pecháček, který pro společnost H+V Praha pracoval jako rozpočtář.

"Viktor Krejča za mnou vloni v říjnu přišel, že potřebuje udělat rozpočet právě na rekonstrukci ubytoven v Chotusicích a Táboře a zateplení v Kozlově. Chtěl ho vždy na několik částek. Je pravděpodobné, že firma Aperk (jedna z "prázdných skořápek", které výběrové řízení vyhrály – pozn. red.) zvítězila s jedním z mých rozpočtů," vypovídá Pecháček. A dodává, že pro Krejču už dříve pracoval při jiných armádních zakázkách.

Krejča sám vystupuje jako úspěšný podnikatel. Bydlí v rodinném domku v Roztokách u Prahy, který nelze přehlédnout. Ne že by byl tak luxusní, ale auta, která kolem něho parkují, jsou hodně prominentní – Porsche s poznávací značkou končící 0000, terénní Volkswagen Touareg s 0001 a Škoda Octavia rovněž se značkou 0001.

Za firmu Aperk vystupuje především Krejčův syn Tomáš. MF DNES má k dispozici například povolenku ke vstupu do chotusických kasáren, která je psaná dohromady na "Aperk a T. Krejču". Krejča s MF DNES odmítl komunikovat, zapíraly se i obě mladé majitelky firem, které vyhrály výběrové řízení.

Jak funguje jedna z podezřelých zakázek ministerstva obrany.

Aby celý systém mohl fungovat, vedle Krejči a Kalivody byla potřeba účast ještě jednoho muže: Roman Hošta byl donedávna ředitelem správy bytového fondu, který zakázky zadával. Před nedávnem dokonce povýšil a je přímo podřízený ministru obrany, má na starosti dohled nad všemi zakázkami ministerstva obrany. Právě Hošta je pod všemi smlouvami – vedle Kajetána Kalivody – podepsán.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jeho účast je jen formální – ředitelé přece podepisují všechny smlouvy. Jenže tak jednoduché to není. Zajímavé totiž je, že výběrová řízení pro správu bytového fondu právně připravoval Milan Telecký. Koncipientem v jeho kanceláři, byť s pozastavenou činností, je právě Roman Hošta. Možná je to jen náhoda, pro Hoštu však dosti nešťastná.

Hošta tvrdí, že na výběrovém řízení nebylo nic nestandardního. "Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Pan Kalivoda neměl na rozhodování žádný vliv," argumentuje Hošta. A dodává. že Kalivoda měl jako stavební technik na starosti technickou část smlouvy.

Na otázku, jak je možné, že ve výběrovém řízení uspěly firmy bez historie, telefonu, kanceláří i zaměstnanců, odpovídá: "Jak to mám zjistit? Vybrali jsme nejlevnější nabídku, tak kde jsem udělal chybu?"

Po rozhovoru s MF DNES pak podal trestní oznámení na Kajetána Kalivodu pro podezření z manipulace s veřejným řízením, zneužitím informací v obchodním styku a pro pletichy. Případ tak dostala na stůl protikorupční policie.

Kromě podezření z podvodu bude muset ministerstvo vyřešit ještě jeden problém. Stavební práce, které nakonec zajišťovala slovenská společnost Global Estate, jsou totiž částečně hotové a není jasné, kdo je dostaví ani kdo je nakonec zaplatí.

MÍSTO VYJÁDŘENÍ NA NOVINÁŘE ZAÚTOČIL

Kousek od nás smykem zastaví černá Škoda Octavia se sundanými poznávacími značkami. S šíleným řevem z ní vyskočí svalnatý chlapík v zeleném tričku.
"Si myslíš, že sem úplně blbej! Okamžitě to vymaž, dělej!" řve na fotografa MF DNES a obuškem mlátí vedle něj. Po pár vteřinách ho údery dlaní do prsou namáčkne na auto a nutí ho, aby odstranil nafocené snímky. Marně.
Údery schytávám i já, když se snažím fotografovi pomoci. Útočník mi z ruky vytrhává mobilní telefon, kterým hodlám zavolat policii. "Koho chceš volat, ty hajzle! Okamžitě zalezte do toho auta a vypadněte. Nebo vás zabiju," huláká na celé okolí. Je vidět, že z policie si nic nedělá. Raději odjíždíme.
Tato scéna se odehrála ve středu v Zaorálkově ulici v Roztokách u Prahy. Bydlí zde podnikatel Viktor Krejča, který stojí v pozadí důmyslného systému na získávání armádních zakázek. Právě na to se ho jdeme osobně zeptat.
Lidé, kteří jej znají, nás varují: Půjde vám o zdraví. Ale proč? odpovídáme. Vždyť s ním jen chceme mluvit. Přestože je zřejmé, že je Krejča doma, neotevře nám. Po telefonu pak slibuje vyjádření v dalších a dalších dnech.
Když už chceme odjet, přiřítí se onen zhruba třicetiletý útočník. Později zjišťujeme, že jím je Krejčův syn Tomáš. I on hraje v celém systému na získávání zakázek významnou roli. Asi proto se nás snaží zastrašit.

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Ministři slíbili další dotace na zarybnění Bečvy i monitoring znečišťovatelů

Stát bude dál rybářům vyplácet dotace na obnovu života v řece Bečvě, na konci roku 2025 by také mohl být spuštěn online...

KOMENTÁŘ: Po patnácti letech byl obrat v ODS dokonán, píše Václav Klaus

Premium Přesně před 15 lety, 6. prosince 2008, se Václav Klaus vzdal funkce čestného předsedy ODS. Kam se za tu dobu „jeho“...

Výsluhy pro lékaře nejsou v naší gesci, řekl Válek. Nelogický návrh, míní Jurečka

Případná jednání o výsluhách pro zdravotníky, na které mají běžné nárok vojáci či policisté, jsou v gesci ministerstva...

STALO SE DNES: Lidé se loučí se Schwarzenbergem, Železný končí v Událostech

Od středy se veřejnost loučí s Karlem Schwarzenbergem v malostranském kostele Panny Marie pod řetězem. Pekárna Oh Deer...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...