Stovky milionů šly z rozpočtu ministerstva obrany prostřednictvím podezřelých zakázek na soukromý účet. V kauze figuruje i muž, který dohlíží na všechny zakázky ministerstva. Jak celý systém fungoval? Je to až geniálně jednoduchý způsob. Peníze se ztrácejí postupně, po menších částkách, které nikdo příliš nekontroluje - jednou 20 milionů, jindy 15.
Oním "zlatým vejcem" je Správa vojenského bytového fondu, která spadá pod ministerstvo obrany. Skupina podnikatelů nejprve ovládla systém jejích veřejných zakázek a poté už jen inkasovala desítky milionů za nic.
KDO JE KDORoman Hošta Kajetán Kalivoda Viktor Krejča Tomáš Krejča Stanislav Štalmach |
Vyhrály "prázdné skořápky"
Správa vojenského bytového fondu vypsala na konci roku 2009 tři veřejné soutěže. První na rekonstrukci vojenské ubytovny v Chotusicích, druhou na opravu ubytovny v Táboře a třetí na zateplení bytových domů v Kozlově. Jejich celková hodnota byla 53 milionů korun.
Na výběrová řízení v této hodnotě není nutné vyhlašovat otevřenou soutěž a správa může přímo oslovit několik předem vytipovaných firem. Veškeré podklady zpracovával právě ministerský úředník Kajetán Kalivoda.
Tendr vyhrála ve dvou případech ostravská společnost Aperk, v jednom plzeňská Czech Professional Building. Ani jedna z firem přitom nemá žádný telefon, webové stránky ani zaměstnance. Předtím patrně nevyvíjely žádnou činnost. V jejich sídlech je pouze schránka. A obě vlastní velmi mladé ženy.
Firmy jsou ve skutečnosti jen prázdné skořápky a zakázku nejsou schopny splnit. Hned poté, co obě společnosti výběrové řízení vyhrály, podepisují smlouvy na všechny tři zakázky se společností H+V Praha, která má práci provést za ně. Jejím jednatelem je právě úředník Kalivoda.
Ten se v tu chvíli ocitá v situaci, kdy vlastně uzavírá smlouvu sám se sebou. Na jedné straně je státním úředníkem, na straně druhé podnikatelem. Právě k jeho firmě se mají zakázky i státní peníze dostat.
"Je pravda, že jsem měl všechny tři zakázky na starosti," potvrdil MF DNES Kalivoda. "Víc vám k tomu neřeknu, obraťte se na společnost H+V. Jsem sice spolumajitelem, ale více vám neřeknu," dodal a ve snaze zabránit dalším otázkám zavěsil telefon.
Ani u Kalivodovy společnosti H+V Praha přitom zakázky nekončí. Firma sama nic nedělá a i ona zadává zakázku dál. Konečným "pracantem" je slovenská společnost Globe Estate.
A právě v tomto místě udělal Kajetán Kalivoda chybu, která ve svém důsledku vedla k odhalení celé skupiny. Slovenská společnost totiž nedostala za odvedenou práci zaplaceno, a její jednatel je proto ochoten promluvit.
Řídil vše někdo další?
Stanislav Štalmach tvrdí, že Kalivoda není hlavou celé "organizace". Podle něj vše řídí jistý Viktor Krejča, který spoluvlastní společnost H+V Praha. "Ten bude klíčovou postavou. Pořád se chlubil svými kontakty," tvrdí Štalmach. Jeho slova potvrzuje i podnikatel Petr Pecháček, který pro společnost H+V Praha pracoval jako rozpočtář.
"Viktor Krejča za mnou vloni v říjnu přišel, že potřebuje udělat rozpočet právě na rekonstrukci ubytoven v Chotusicích a Táboře a zateplení v Kozlově. Chtěl ho vždy na několik částek. Je pravděpodobné, že firma Aperk (jedna z "prázdných skořápek", které výběrové řízení vyhrály – pozn. red.) zvítězila s jedním z mých rozpočtů," vypovídá Pecháček. A dodává, že pro Krejču už dříve pracoval při jiných armádních zakázkách.
Krejča sám vystupuje jako úspěšný podnikatel. Bydlí v rodinném domku v Roztokách u Prahy, který nelze přehlédnout. Ne že by byl tak luxusní, ale auta, která kolem něho parkují, jsou hodně prominentní – Porsche s poznávací značkou končící 0000, terénní Volkswagen Touareg s 0001 a Škoda Octavia rovněž se značkou 0001.
Za firmu Aperk vystupuje především Krejčův syn Tomáš. MF DNES má k dispozici například povolenku ke vstupu do chotusických kasáren, která je psaná dohromady na "Aperk a T. Krejču". Krejča s MF DNES odmítl komunikovat, zapíraly se i obě mladé majitelky firem, které vyhrály výběrové řízení.
Aby celý systém mohl fungovat, vedle Krejči a Kalivody byla potřeba účast ještě jednoho muže: Roman Hošta byl donedávna ředitelem správy bytového fondu, který zakázky zadával. Před nedávnem dokonce povýšil a je přímo podřízený ministru obrany, má na starosti dohled nad všemi zakázkami ministerstva obrany. Právě Hošta je pod všemi smlouvami – vedle Kajetána Kalivody – podepsán.
Na první pohled by se mohlo zdát, že jeho účast je jen formální – ředitelé přece podepisují všechny smlouvy. Jenže tak jednoduché to není. Zajímavé totiž je, že výběrová řízení pro správu bytového fondu právně připravoval Milan Telecký. Koncipientem v jeho kanceláři, byť s pozastavenou činností, je právě Roman Hošta. Možná je to jen náhoda, pro Hoštu však dosti nešťastná.
Hošta tvrdí, že na výběrovém řízení nebylo nic nestandardního. "Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Pan Kalivoda neměl na rozhodování žádný vliv," argumentuje Hošta. A dodává. že Kalivoda měl jako stavební technik na starosti technickou část smlouvy.
Na otázku, jak je možné, že ve výběrovém řízení uspěly firmy bez historie, telefonu, kanceláří i zaměstnanců, odpovídá: "Jak to mám zjistit? Vybrali jsme nejlevnější nabídku, tak kde jsem udělal chybu?"
Po rozhovoru s MF DNES pak podal trestní oznámení na Kajetána Kalivodu pro podezření z manipulace s veřejným řízením, zneužitím informací v obchodním styku a pro pletichy. Případ tak dostala na stůl protikorupční policie.
Kromě podezření z podvodu bude muset ministerstvo vyřešit ještě jeden problém. Stavební práce, které nakonec zajišťovala slovenská společnost Global Estate, jsou totiž částečně hotové a není jasné, kdo je dostaví ani kdo je nakonec zaplatí.
MÍSTO VYJÁDŘENÍ NA NOVINÁŘE ZAÚTOČILKousek od nás smykem zastaví černá Škoda Octavia se sundanými poznávacími značkami. S šíleným řevem z ní vyskočí svalnatý chlapík v zeleném tričku. |