Šéf hradecké nemocnice a předseda České vakcinologické společnosti Roman...

Šéf hradecké nemocnice a předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula na snímku z roku 2011 | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Šéf hradecké nemocnice Prymula končí. Kvůli obchodům s firmou své dcery

  • 219
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve čtvrtek s okamžitou platností odvolal z funkce ředitele fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu. Důvodem odvolání je podle ministerstva závažné podezření ze střetu zájmů. Prymula podle zpráv v médiích inkasoval od soukromé firmy miliony korun. Sám přední vakcinolog argumenty ministerstva odmítá.

Hlavním důvodem odvolání Prymuly je podle ministerstva skutečnost, že v pozici ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera. Resort to uvedl v prohlášení, které ve čtvrtek rozeslal médiím.

O případu informoval Zdravotnickydenik.cz. Podle něj Biovomed inkasuje od farmaceutických firem ročně přes 41 milionů korun. Z této částky rodinné firmě zůstane 7,1 milionu jako zisk před zdaněním a 3,5 milionu korun si vyplatí dva její zaměstnanci. Prymula podle informací deníku od roku 2010 vydělal kromě svého platu ředitele nemocnice víc než 32 milionů korun.

Vedení nemocnice odvolání Prymuly šokovalo, čínskou kliniku to neohrozí

„Práce pana profesora Prymuly jsem si vždy vážil a považuji ho za skvělého odborníka v oboru vakcionologie. Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl Němeček.

„Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed s. r. o., došlo k flagrantnímu střetu zájmů,“ stojí dále v prohlášení.

Ministerstvo zdravotnictví v nejbližším termínu vyšle do FN Hradec Králové hloubkovou kontrolu.

Prymula nařčení odmítá. Problém je jinde, tvrdí

Sám Prymula pro iDNES.cz uvedl, že se rozhodnutí ministra Němečka bude bránit. Jaké konkrétní kroky učiní, neuvedl. „Je to zcela čerstvá věc, takže budu muset teprve zvážit, jak budu postupovat,“ vysvětlil. Pro ČTK dodal, že „se určitě bude bránit právní cestou“. S argumenty ministerstva nesouhlasí.

„Myslím si, že to, co bylo zveřejněno jako konflikt zájmů, je naprosto zástupný problém, protože ten konflikt zájmů tam není. Myslím si, že jsem schopen to velmi snadno prokázat a už jsem tak i argumentoval. Ten hlavní důvod jsou zásadní neshody na fungování resortu a na hygienickou službu zejména,“ řekl iDNES.cz Prymula, který za Němečkovým rozhodnutím vidí právě osobní spor.

Odvolaný ředitel stojí také v čele České vakcinologické společnosti. Hana Cabrnchová, místopředsedkyně společnosti, o jeho odvolání z čela královéhradecké nemocnice nevěděla. Uvedla tak pouze obecně, že je těžké vyhovět požadavkům, která na podobné pozice klade současná legislativa.

„Profesor Prymula je mezinárodně uznávanou osobností. Vydává množství publikací s velkým dopadem, podílí se na řadě studií a legislativa, které je stále přijímána z tohoto pohledu, brání bohužel těmto odborníkům, aby vyhověli podmínkám. Je to podobné jako výběrová řízení ve zdravotnictví. Když existuje jediné unikátní zařízení, tak se těžko hledá konkurence,“ řekla Cabrnochová.

Rozhodování o vakcínách

Už v roce 2012 se Prymulovo jméno objevilo v souvislosti s analýzou, v níž se právníci z Ligy lidských práv tvrdě pustili do českého systému očkování. Rozhodují o něm prý lidé, kteří mají vazby na farmaceutické společnosti. Prymulu tehdy obvinili z toho, že od výrobců vakcín pobírá odměny, provádí pro ně výzkum a působí jako jejich poradce. Epidemiolog se ale proti těmto informacím ohradil (více o analýze čtěte zde).

Jako hlavní český vakcinolog totiž Prymula rozhoduje mimo jiné o tom, která vakcína bude hrazena z veřejného pojištění, a která ne. Zároveň radí státu jaké vakcíny nakoupit pro případ krize. Vedle toho však na Prymulu navázaný Biovomed inkasuje peníze od farmaceutických firem za klinické studie.

Firma pod stejným názvem v minulosti fungovala jako občanské sdružení a Prymula byl jeho předsedou. „Toto sdružení podporuje získávání nových poznatků o očkování včetně organizace klinických studií a šíření osvěty o očkování,“ řekl Prymula již dříve iDNES.cz. Společnost byla podle něj nezisková a zisky tedy nepřerozdělovala.

Biovomed byl podle Prymuly založen několik let před jeho vstupem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, takže s ní nijak není propojen. „Z hlediska spektra činností není také propojena ani s FN ani s již neexistující Vojenskou lékařskou akademií, protože se zabývá organizací výzkumu a klinického hodnocení očkovacích látek výlučně v ordinacích praktických pediatrů,“ argumentoval v roce 2012 Prymula.

„Vlastní klinické studie hradí farmaceutické firmy plně v souladu s platnou legislativou. Kromě klinických studií nemá sdružení od farmaceutických žádné příjmy,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue