„Od pondělí bude povinnost nosit FFP2 nebo KN95, N95, nanoroušku, případně dvakrát roušku v místech, která budou přesně definována,“ řekl doslova Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády.
Za posledních několik dnů totiž podle něj došlo k dalšímu zhoršení v České republice. Ministerstvo zdravotnictví k tomu ještě v pondělí specifikuje, kterých všech míst se to týká. Později po jednání vlády řekl, že to bude platit pravděpodobně od půlnoci z pondělí na úterý.
Je to podle Blatného míněno jako opatření nutné pro veřejně přístupná místa s velkou koncentrací lidí. Dvě chirurgické roušky místo jedné jsou podle něj řešení pro lidi, kteří respirátor neseženou.
Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 registrovat kromě lidí nad 70 let také pracovníci ve školství. Aplikovat vakcínu začnou více také praktičtí lékaři. Do Karlovarského a Královéhradeckého kraje, v nichž je situace s covid-19 podle počtu nakažených nejsložitější, pošle stát více vakcín.
Je to negativní příklad, kritizoval Blatný Prymulu
Ministr zdravotnictví také kritizoval počínání svého předchůdce Romana Prymuly a zástupce hlavní hygieničky, ředitele odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví Jana Marounka, kteří se ve čtvrtek večer vypravili na fotbalové utkání Evropské ligy Slavia - Leicester v pražském Edenu.
„Lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí po národu, aby zůstávali doma, nebo dokonce hovoří o nutnosti tvrdých lockdownů, tak by měli jít sami příkladem,“ uvedl Blatný.
Dal podnět státnímu tajemníkovi, aby to s Marounkem řešil. „Není vhodné, aby pan ředitel šel na zápas, kterému sám dal výjimku,“ řekl Blatný. Premiér Andrej Babiš už ukončil spolupráci s Prymulou, který byl dosud jeho poradcem.
Havlíček chce dál usilovat o otevření obchodů
Vicepremiér Havlíček se své myšlenky otevírat další obchody nevzdává. „Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ uvedl na Twitteru.
Mnozí ministři mají ale s jeho plánem zásadní problém. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že prioritou je návrat maturantů do škol od začátku března a s otevřením obchodů by se mělo počkat. Také ministři za ČSSD jsou proti otevření obchodů kvůli velkému počtu hospitalizovaných. Vláda tak o otevření obchodů v pátek ani nehlasovala. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek řekl, že rozvolňování podle něj v aktuální situaci epidemie není dobrý nápad.
Blatný bude prosazovat, aby maximum lidí muselo nosit respirátory FFP2 |
Havlíček tvrdil, že by se obchody mohly otevřít za splnění více podmínek. Pro zaměstnance obchodů by byly povinně respirátory, všude by platil limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka a povinné by bylo dodržování dvoumetrových rozestupů.
„Otevření maloobchodů je výrazný posun. Je to velký psychologický zlom. Lidé po delší době uvidí světlo na konci tunelu, pouštíme to pozvolna a pokud to zvládneme, je to velký signál, že budeme moci pokračovat. Jsem přesvědčen, že to společně zvládneme,“ uvedl v úterý Havlíček. Odvolával se na, že i ministr Blatný souhlasí. V pátek se ukázalo, že to není pravda.
Blatný povinné respirátory FFP2 avizoval už dřív
Ministr zdravotnictví Blatný už totiž ve středu ve Sněmovně avizoval, že bude ve vládě prosazovat, aby co nejvíce lidí kvůli šíření britské mutace koronaviru muselo nosit respirátory FFP2 . „Toto by mělo poměrně zásadní význam,“ řekl při jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně.
„Budu se snažit zapůsobit, aby maximum lidí muselo nosit respirátory,“ uvedl ministr zdravotnictví. „Jedna z věcí, kterou je potřeba nyní při změně stávající epidemické situace, je standardizace ochrany, a proto víme a budeme dělat všechno pro to, aby co nejvíce lidí užívalo FFP2 respirátor a tam, kde to z nějakého důvodu není možné, tak chirurgickou roušku, i třeba dvě přes sebe,“ řekl Blatný i po jednání výboru. V pátek dodal, že budou možné i varianty KN95 nebo N95.