Patnáct tisíc měsíčně pro OSVČ kvůli koronaviru, oznámila Schillerová

  • 1513
Patnáct tisíc korun měsíčně budou dostávat OSVČ po dobu omezení jejich podnikání kvůli koronaviru, oznámila ministryně financí Alena Schillerová. Připraví návrh zákona, který vláda schválí v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

„Podpoříme částku 15 000 korun měsíčně osoby samostatně výdělečně činné, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání,“ uvedla po jednání vlády Schillerová.

Na částku dosáhnou ti, kdo mají příjmy jenom ze živnosti.„Nedokážeme odhadnout, kdo všechno se přihlásí o tuto podporu,“ uvedla ministryně.  Měsíčně to podle jejího odhadu bude stát 7 miliard korun. 

Částka vyplácena osobám samostatně výdělečně činným nebude daněná. Aby ji stát mohl začít prostřednictvím sítě finančních úřadů proplácet, potřebuje ještě souhlas parlamentu. Schillerová řekla, že vláda počítá s tím, že jednání Sněmovny bude 7. dubna, o den později zasedne Senát. Peníze by se mohly začít vyplácet o týden později, tedy zhruba v polovině dubna.

Chystá se i změna zákona kvůli odložení splácení úvěrů

Koronavirus v Česku

Úřady práce nebudou pro druhé čtvrtletí plošně přehodnocovat výši vyplácených příspěvků na bydlení a přídavků na dítě či zvýšení příspěvků na péči.

Lidé by dávky měli dál dostávat bez toho, aby museli úředníkům dokládat své příjmy či vynaložené náklady za poslední čtvrtletí. Musí to ještě podle Schillerové potvrdit parlament. Chce připravit i zákon o spotřebitelském úvěru, který by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek.

Zástupci malých podnikatelů návrh ministerstva financí uvítali. „Patnáct tisíc je částka, která odpovídá zhruba minimální mzdě a nebude se dále danit. Otázkou je, jak dlouho na ni budou živnostníci odkázáni, to dnes není schopen nikdo říci. Pro osobní spotřebu to velkým sebezapřením a úsporami musí stačit, nevztahuje se však na řešení dalších souvisejících nákladů OSVČ, jako je nájemné, platby za energie, případně na řešení rozmáhající se druhotné platební neschopnosti,“ uvedla Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Znovu se vláda zabývala i ošetřovným pro OSVČ. Havlíček řekl, že ho budou dostávat stejně jako  zaměstnanci ve výši 424 korun za den po dobu uzavření škol, maximální měsíční částka bude 13 144 korun.

Parlament už také schválil první první balíček zákonů s odpuštěním minimálních odvodů OSVČ na sociální a pojištění na dobu půl roku a ve čtvrtek ho podepsal i prezident Miloš Zeman.

Zámečnictví i myčky automobilů se otevřou

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6 hodin nebude vztahovat na zámečnictví či servis strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů.

Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, ministerstvo zdravotnictví změnilo.

Vyplývá to z aktualizovaných mimořádných opatření, která ve čtvrtek na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. A po jednání vlády to potvrdili vicepremiér Havlíček i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda také podle vicepremiéra Karla Havlíčka uvolnila 3,3 miliardy korun na udržení potravinové soběstačnosti České republiky.

Tesco v pražských Vršovicích připravilo pro své zákazníky jednorázové rukavice. (26. března 2020)

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo také režim pro hotely a penziony. Mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci.

„Chystáme se, že budeme snižovat represivní opatření,“ řekl šéf Ústředního krizového štábu a náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. Podmínkou podle něj je, aby lidé skutečně dodržovali opatření, které mají bránit většímu šíření koronaviru. „Pokud ta opatření zrušíme předčasně, budeme riskovat změnu lineárně se vyvíjecí křivky onemocnění v exponenciální,“ řekl Prymula.

Celkový počet nakažených koronavirem je podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví aktuálně 1 775. Zemřelo 6 lidí. 

„Prosím všechny, aby dodržovali veškerá opatření a zejména nenavštěvovali příbuzné v seniorském věku,“ zopakoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podepsal mimořádné opatření, podle nějž je možné pobýval na veřejných místech nově nejvýše v počtu 2 osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání či pohřbů.

Od čtvrtka platí nová pravidla pro Čechy dojíždějící za prací do Rakouska a Německa. Nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní. Pokud nechtějí s prací v Německu a Rakousku skončit, musí si tam najít ubytování a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa. Netýká se to lidí, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách.

Pro pendlery jezdící na Slovensko a do Polska se pravidla nemění. Nadále se na ně vztahuje požadavek, že dojíždět musí minimálně třikrát týdně v jednom směru a místo výkonu práce musí být do 100 kilometrů od hranice. Rovněž platí, že pendler u sebe musí mít potvrzení od zaměstnavatele a knížku přeshraničního pracovníka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video