Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava
19:46
Podle Zaorálka se rozpadla ochrana vnější hranice. Například i tím, že absolutně nefunguje návratová politika těch, kteří neuspějí s žádostmi o azyl.
19:44
Za subsaharskou větví migrace je podle Zaorálka více faktorů, například postupující poušť. Na rozdíl od popisu situace na Blízkém východě byl ministr zahraničí velmi stručný.
19:44
Migrace z jihu má podle Zaorálka dvě větve. Jedna z nich je ze Sýrie a okolí, a druhá subsaharská. Za první větví je podle ministra zahraničí dlouholetý spor mezi sunnity a šiíty. Situaci podle Zaoráílka zhoršila invaze do Iráku v roce 2003.
19:33
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek připomíná, že migrace hrozí i z Ukrajiny, kde je 1,5 milionu možných vysídlenců.
19:28
Chovanec uvedl, že po dohodě s policejním prezidentem policisté zvýšili intenzitu kontrol ve vlacích z Maďarska a na některých silnicích. „Nebudu uvádět na kterých, abych nedával návod,“ řekl Chovanec.
19:27
Migranti, kteří nesplňují podmínky pro udělení azylu, musí podle Chovance dostat jasný vzkaz, že se nemají žádnou šanci uspět.
19:24
Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že jsme ve střetu s mafií, která sem za úplatu pašuje lidi. Jednoznačným vzkazem podle něj musí být, že jim budeme potápět lodě a pátrat po jejich finančních tocích.
19:20
Vláda podle Sobotky připravuje novou strategii migrační politiky, která bude předmětem široké diskuze. Chce zůstat v kontaktu s parlamentem.
19:19
Sítě převaděčů už nejsou podle premiéra jen v Africe, ale zasáhly i Itálii a další země. Podle Sobotky je třeba bojovat proti těm, kdo si „z migrace vytvořil velmi výnosný a jednoduchý odchod.“
19:13
I Sobotka se staví za zachování volného pohybu v rámci schengenského prostoru. V Řecku a Itaálie se však podle něj bohužel zhroutila ochrana hranic. To je podle něj nepřijatelné.
19:12
Dalším bodem, o kterém premiér mluví, jsou azylová pravidla. Připomíná, že to jsou pravidla, která jsme si sami stanovili. Připomíná, že stoupá počet žadatelů o politický azyl.
19:10
Premiér vyjmenovává solidární a humanitární aktivity Česka. Například přijetí patnácti rodin s dětmi ze Sýrie nebo vysílání lékařských týmů do zemí, kde jsou problémy s migrací.
19:09
Sobotka se nebrání dohodám s Itáli, Řeckem, Německem nebo Rakouskem, ale jen pokud to bude naše vlastní rozhodnutí.
19:08
Kvóty jsou podl Sobotky pro Českou republiku neakceptovatelné. Nebrání se přijímání běženců, ale na principu dobrovolnosti. „Trváme na tom, že to musí být národní vlády, které budou kontrolovat migrační toky do svých zemí,“ řekl Sobotka.
18:57
Sobotka připomíná statistiky. Přes centrální Středomoří loni přišlo do Evropy 170 tisíc migrantů a letos už 47 tisíc. Západobalkánskou trasu využilo loni 37 tisíc běženců, ale letos už přes 50 tisíc. Cestu přes východní Středomoří loni využilo 50 tisíc migrantů, letos už 47 tisíc.
18:51
Migrační krize je podle premiéra otázkou několika let, možná i řady let.
18:46
Migrační krize je podle Sobotky stejně vážná a možná i vážnější než situace na Ukrajině.
18:46
Premiér Bohuslav Sobotka přednáší zprávu o řešení problému nelegální imigrace. Evropa je podle něj znovu na osudové křižovatce. Krizi nemůže vyřešit žádná země samostatně, ale musí jít o společné řešení.
18:39
„Evropa nedrží otěže těchto událostí ve svých rukou,“ tvrdí Černoch. Podle něj tak nastal čas, aby se v parlamentu začaly věci nazývat pravými jmény. Podle Černocha se jedná o invazi.
18:36
Marek Černoch z hnutí Úsvit vypočítává, jak se do Evropy dostávají statisíce uprchlíků. Hrozí, že pokud nenajdeme „rozumné řešení“ problémy čekají i Česko. Vláda podle něj zaspala.