Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl
21:07
Děkujeme za pozornost. On-line reportáž z jednání Sněmovny končí.
21:05
Redaktor iDNES.cz ve Sněmovně si všiml, že někteří poslanci schválně vyjmuli své karty z hlasovacích zařízení. Pro hlasování bylo třeba 66 poslanců. Počet přítomných podle hlasovacího zařízení se pohyboval mezi 62 až 65. V jednom okamžiku se objevilo i 66 přítomných, okamžitě se ale několik poslanců odhlásilo.
21:02
Schůze byla ukončena, protože se nesešel dostatečný počet poslanců, aby mohli hlasovat o tom, že Sněmovna bude jednat i po 21:00.
20:58
Miroslava Němcová uvedla, že je hanbou koalice, když tvrdí, o jak důležitý bod jde, že si nezajistí mezi svými poslanci, aby u tohoto bodu většina byla přítomna.
20:56
Poslanec Vladimír Koníček tvrdil, že návrh poslance Fiedlera je nehlasovatelný. Ten proto upřesnil, že jde o návrh Úsvitu a ODS.
20:55
Poslanci měli o návrhu hlasovat, ale v sále je málo přítomných a Sněmovna zatím není usnášeníschopná.
20:52
Fidler na závěr navrhl, aby Sněmovna jednala i po 21:00.
20:46
Podle Fiedlera s problematikou migrace souvisí i návrh zákona o církvích.
20:46
„Je jedno, jestli my ty kvóty přijmeme, nebo nepřijmeme. Ti imigranti, jak bylo řečeno nájezdníci, prostě přijdou,“ tvrdí Fiedler.
20:36
Prvním řádně přihlášeným do rozpravy je Karel Fiedler z Úsvitu. Na počátku řekl, že je zklamán z vystoupení premiéra. Podle něj mluvil o tématu, ale postrádal nějaká navrhovaná řešení.
20:33
Miroslava Němcová tvrdí, že ODS debatu nechce zneužívat k nějakému získávání politických bodů. Z dosavadního průběhu je přesvědčená, že je šance dospět k nějaké shodě.
20:31
Poslanec Pavel Plzák má také faktickou poznámku k Janě Černochové. Zároveň se jí ale omluvil za pískání při jejím projevu.
20:29
Poslanec Martin Kolovratník pochválil ministra Chovance za uvedení konkrétních kroků. Souhlasil i s premiérem a kolegou Gazdíkem. Poslankyni Černochové vytkl, že debatu využívá k politické reklamě.
20:25
Bohuslav Chalupa vystoupil s faktickou poznámkou. „Neslyšel jsem nic tak nového, aby mě to donutilo k novému zamyšlení,“ uvedl. Podle něj si řada poslanců neuvědomuje svou odpovědnost a snaží se získat politické body.
20:24
Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že z diskuze vnímá soulad, který bylo dobré udržet co nejdéle. Připomněl mimo jiné, že pomoc na místě je dobrá myšlenka, ale v praxi velmi obtížně realizovatelná.
20:20
„Máme morální povinost pomáhat uprchlíkům ze zemí postižených válkou,“ řekl Petr Gazdík. Zároveň však uvedl, že takovou povinnost nemáme u těch, kteří přichází kvůli ekonomickým podmínkám a štědrým sociálním systémům. Ptá se co konkrétně česká vláda udělala, aby byla situace řešena přímo tam, odkud běženci odchází.
20:06
Znovu mluví Marek Černoch z Úsvitu. Pochválil ministra Chovance, premiérův projev podle něj byl dlouhý a místy ho bylo těžké pochopit. Opět hrozí zhroucením systému. „Ti lidé mají nemoce, na které nejsme připravení,“ tvrdí. Premiéra a ministra Chovance se ptá, jak a jestli vůbec jsme schopni se tomuto bránit. Mluví dokonce o možnosti dočasného uzavření hranic.
20:00
Závěr projevu Jany Černochové poznamenalo pískání. „Jsem ze staré školy, já jsem se za pískáním neotáčela, ani když mi bylo sedmnáct,“ uvedla poslankyně.
19:59
Poslankyně Jana Černochová uvedla, že téměř se vším až na předcházející příspěvek, může souhlasit. Poté informuje o článku z internetu, podle nějž lze na webu najít manuál pro migranty.
19:50
Premiéra a ministry vystřídal Karel Schwarzenberg, který využil přednostního práva. Podle něj to z médií vypadá tak, že migranti jsou už u Kaplice a jinde v Česku. Poprosil o zachování střízlivého postupu v této vážné situaci a nepropadání strachu. „Strach je nejhorší rádce,“ tvrdí. Ve srovnání s dalšími evropskými státy jsme na tom s migrací podle něj velmi dobře. Podle něj chybí česká migrační strategie. „Nemysleme si, že všechna řešení můžeme odsunout na Evropu,“ uvedl.