Pepa Nos prosí o milost pro Staníka. Takto se nechovali ani bolševici, říká

  12:48aktualizováno  12:48
Písničkář Pepa Nos žádá u prezidenta Miloše Zemana milost pro bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Podle něj je celý proces vykonstruovaný a jediným jeho účelem bylo odradit potencionální voliče strany Tomia Okamury. Staník byl na začátku letošního dubna odsouzen za své výroky vůči homosexuálům a židům. Proti rozsudku se odvolal.

Kandidát do Senátu a známý písničkář Pepa Nos přichází do volebního štábu SPD, kde zástupci hnutí sledovali sčítání výsledků komunálních a senátních voleb. (6. října 2018) | foto: Ondřej DemlČTK

„Vážený pane prezidente, jste jediný, kdo v momentě, kdy zdravý rozum dostává – nejen v naší zemi – na frak, může v rámci trestního řízení v ČR udělit milost, tedy zastat se zdravého rozumu,“ otevírá dopis prezidentovi Nos, jehož písně byly před revolucí známé kritikou vůči vládnoucímu režimu.

Soud se Staníkem

Rozhodnutí pražského soudu doposud nenabylo právní moci, protože se Staněk proti rozsudku odvolal. Podle svých slov zapíjel večer ve sněmovní restauraci volební úspěch své strany. Bavil se s ostatními politiky také o menšinách, ale nehaněl je. Kauzu dlouhodobě označuje jako vykonstruovanou, motivem je podle něj snaha poškodit SPD a Tomia Okamuru. 

Ve své žádosti o milost, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici, chce pardon pro Jaroslava Staníka, nad kterým na začátku dubna Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl rozsudek. Soud uložil bývalému tajemníkovi SPD za nenávistné výroky vůči homosexuálům, Romům a židům na půdě Sněmovny v roce 2017 roční podmíněný trest odložený na zkušební dobu dvou let a také peněžitý trest ve výši 70 tisíc korun

Staník o podpoře Nose ví. „Děkuji mu za pomoc a podporu, na druhou stranu milost nežádám,“ okomentoval. Chtěl by, kdyby soud vyslechl nezaujaté svědky a vyhověl žádosti o rekonstrukci. „Stačilo by, kdyby soud nebyl pod mediálním tlakem a rozhodoval na základě faktu,“ doplnil. 

Podle Nose je celý proces vykonstruovaný. „Proces byl vycucaný z prstu. Úplně stejně jako 1984. Připomnělo mi to bolševické doby. Byl jsem na tom stání, kde se profilovali idioti s křivými výpovědmi. Měl jsem dvacet soudů za totáče, dvacet soudů nyní - mám na to nos,“ uvedl v telefonickém rozhovoru pro iDNES.cz.

„Mám za to, že věc, která je obžalovanému kladena za vinu, dosahuje, a to v nejmenším nenadsazuji, absurdních rozměrů známých z tvorby Jaroslava Haška. Tedy je zřejmě nejen neústavní, ale i v ní dostává pořádně na frak právě Vámi vzývaný zdravý rozum,“ píše ve své žádosti o milost písničkář. 

Důvody pro podání žádosti podrobně rozvádí. Podle něj v případě Staníka došlo k extrémnímu výkladu zákona a celá věc se „stala věcí politické objednávky“. „A to zřejmě pod heslem, které bylo vysloveno již v lipském procesu v roce 1933 s údajnými žháři obviněnými ze zapálení říšského sněmu. S opozicí se nediskutuje, opozice se likviduje,“ doplnil. V případě Staníka byl potlačen rozum a logika, tvrdí. Přednost údajně dostal „aktivismus v rytmu dobových tanců“.

Vyjádření Jaroslava Staníka po vyhlášení rozsudku (9. 4. 2019):

Cíl: poškodit SPD

V milosti zároveň zmiňuje jména bývalého poslance Marka Černocha, který svědčil u soudu, a kterého označuje za „neúspěšného pučistu z hnutí Úsvit“. Písničkář také naráží na jméno Jana Cempera, který na Staníka podal trestní oznámení. Toho označuje jako „udavače“. „Kdyby soudci a prokuratura byli důslední, tak strčí za katr lidi, co křivě povídali u soudu,“ řekl pro iDNES.cz. 

V závěru milosti shrnuje, že ve věci Staníka existuje společenská objednávka, která míří nejen na bývalého tajemníka SPD, ale také na celou tuto stranu v čele s Tomio Okamurou. Proces měl podle jeho slov za cíl odradit potencionální voliče SPD. 

„Žádným důkazem nebylo prokázáno, že by pan Staník zpochybňoval, schvaloval nebo se snažil ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo nacistické, komunistické nebo jiné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny nebo zločiny proti míru. To je naprostá konstrukce,“ uvádí. 

Zda prezident nakonec rozhodne ve prospěch Staníka je podle písničkáře zřejmě vedlejší. Podle něj je důležité upozornit na celý případ. „Takhle se totiž nechoval ani bolševický režim vůči mně,“ dodal pro iDNES.cz. 

Bývalý disident kandidoval v letošních volbách do Evropského parlamentu jako nestraník na kandidátce SPD, zvolen ovšem nebyl. Získal 3 346 hlasů a skončil na 7. místě (za SPD byli do europarlamentu zvolení Hynek Blaško a Ivan David). Loni na podzim kandidoval do Senátu za SPD. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Agentka 007, tragédie v lunaparku a špehující aplikace

Novým agentem 007 bude žena. Hrát ji bude Lashana Lynchová.

Přinášíme souhrn toho, na co se diváci iDNES.tv dívali v posledních sedmi dnech nejvíce. Rekordy trhala samozřejmě nová...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz