Miloslav Ransdorf odpověděl na dotazy čtenářů iDNES

  16:51aktualizováno  16:51
- Komunistická strana je podle průzkumu IVVM nejsilnější politickou stranou, i to vás možná vyprovokovalo k poslání otázky pro místopředsedu této strany Miloslava Ransdorfa, otázek přišlo opravdu mnoho. Nejvíce jste se zajímali jak se KSČM vyrovnala se svou minulostí a co od ní můžeme čekat v případě volebního vítězství.
Odpovědi na otázky najdete odpověď uvnitř článku.

Miloslav Ransdorf

Narodil se 15. února 1953 v Rakovníku. Po absolvování gymnázia se věnoval studiu filosofie a dějepisu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1972-1977). Na katedře filozofie absolvoval vědeckou aspiranturu a vyučoval jako odborný asistent dějiny filozofie (antika a středověk) do roku 1984. Později přešel na nově zřízený Kabinet prognóz ČSAV, který se časem změnil na Prognostický ústav ČSAV a kde pracoval až do jeho zrušení.

Rigorózní zkoušku složil v r.1978 (PhDr.). V r. 1982 obhájil kandidátskou disertaci a získal titul CSc.. Podílel se na vypracování Souhrnné prognózy vývoje Československa do roku 2010. V roce 1990 a 1992 byl v parlamentních volbách zvolen do Federálního shromáždění, jehož členem byl až do rozpadu federace. Ve volbách 1996 se stal poslancem Poslanecké sněmovny za Severomoravský kraj. Pracuje v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny. Poslancem byl zvolen také v předčasných volbách v roce 1998, kde vykonává funkci místopředsedy zahraničního výboru.

Je ženatý a má jednu dceru.

V publikační činnosti převládají studie z dějin reformace (knižní publikace Kapitoly z geneze husitské ideologie, Praha 1989, Mistr Jan Hus, Praha 1993, Muž velké touhy, Komenský proti proudu dějin, Praha 1995) a práce věnované vývoji marxismu (např. Zdeněk Nejedlý, Praha 1988, zejména však zatím nejrozsáhlejší dílo Nové čtení Marxe, I.díl, Praha 1996 - jde o mezioborovou studii zasahující do filosofie, sociologie, ekonomie i historie). V r.1989 spolu s V.Dvořákovou vydal knihu o vzniku americké ústavy (The Roots of American Political Culture, Praha 1989). V současné době čeká na vydání několik jeho knih z dějin antické a středověké filozofie, obsáhlý spis "Hledali spravedlivější svět" - o prvních evropských a amerických revolucích, stejně jako druhý díl "Nového čtení Marxe". Z politické publicistiky stojí za zmínku "Anatomie parlamentu I-III" (Praha 1992) a "Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách (Praha, 1992, spolu s V.Dvořákovou a J.Kuncem). V poslední době vyšly např. jeho práce Bezpečný domov, otevřený svět nebo Muž svědomí (Ernesto Che" Guevara).

Vyrovnání se s minulostí
Jasan:Pane Ransdorfe, mam jediny dotaz: Opravdu se nestydite za to, co jste nam vsem udelali? Uvedomujete si, ze jste zabijeli lidi a ty, ktere jste nechali prezit, tak v tech jste ubijeli ducha? To nesmazete tim, ze se budete tvarit jako Karel Gott, ta vina tam je a my jsme nezapomneli. Jsem krestan a donedavna jsem si myslel, ze dobry. Vira ale uci odpustit a dokonce najit silu nepritele milovat. Ve vasem pripade to proste nejde. Z jednoho prosteho duvodu - odpusteni musi predchazet pokani. (Jste dozajista zaryty ateista, tak Vam to prelozim: kat se znamena uznat chybu a omluvit se za ni). Na rozdil od nas, kteri jsme vladu vasi statostrany zazili a pamatujeme se na ni velmi dobre, tak mate jeste moznost bez problemu emigrovat do jedine zeme, ktera socialismus jeste zdarne buduje, tedy na Kubu. Ale udelejte to rychle, nez nam kvuli ciganum daji viza.

Odpověď: Omluva slušným lidem byla adresována mnohokrát, nevidím důvod, proč zatěžovat diskusi o současném marasmu a cestě z něho tím, co jsme už opakovaně udělali a vracet se k tomu, co pro mladou generaci je stejně vzdálené jako první republika nebo František Josef I. A z minulosti je lépe se poučit a nespokojovat se pouhým morálním odsudkem. Jsem sice ateista, ale o křesťanské tradici vím jako medievista hodně. Myslím si, že křesťansko-marxistický dialog byl a je zajímavý tím, že obě hnutí přišla na svět s myšlenkou boje proti zlu, ale přitom také zlo dokázala způsobit. Oba myšlenkové proudy by si měly zamést před vlastním prahem. My jsme to se stalinismem udělali. Uděláte to vy také s inkvizicí, křížovými výpravami a podobně?

Pane Ransdorfe, myslite si, ze se muze opakovat unor 1948?

Odpověď: Únor 48 opakovat nehodláme. Bylo tehdy ostatně velmi chladno.

baraba:Nestydíte se ??????????????????????????????

Odpověď: Nemám důvod. A co vy?

pivko:pane mistopredsedo, muzete skutecne klidne spat, i kdyz se vase strana hlasi k myslenkovemu proudu, jehoz jmenem zahynulo nekolik desitek milionu lidi a muze se tedy bez obav srovnavat s rezimem fasistickym???

Odpověď: Vidím, že Vaším oblíbencem byl Václav Benda. Ale nemyslím si, že jeho obzor byl nejširší a že jeho politické recepty byly ty nejsprávnější. Komunisté nikdy nelikvidovali rasy a národy a přes mnohé hříchy stalinismu se nikdy nezřekli původních humanistických cílů Marxova myšlení. Křesťané mají svého Torquemadu a podobné výtečníky, kteří podrobili genocidě celé národy, my se musíme vypořádat s duchem Josifa Džugašviliho. Myslím si, že se o to poctivě snažíme.

JKUL :Stale jeste verite ve vitezstvi proletariatu + kdo je Vas nejvetsi idol (Lenin, Stalin, Breznev, Hitler)? Co si myslite o zlocinech komunismu?

Odpověď: Především věřím v lidský rozum. Myslím si, že je koneckonců na straně obyčejných lidí. Nemám idoly, mám pouze inspiraci. A Hus, Komenský nebo Marx jsou silnou inspirací. A pokud jde o zločiny, jsou to zločiny konkrétních lidí, chyby historicky vzniklého a historicky omezeného systému, nikoli myšlenek.

elis:Pane místopředsedo, jeďte se mrknout do Jáchymova na ty "zbytky" těch lágrů, které stihla vybudovat a posléze zbourat Vaše strana. Teď tam bude obzvlášť frišno. Moje další otázka zní : Víte co to je svědomí ?

Odpověď: Co je svědomí, vím, a to nejenom teoreticky.

elis :Mám tu pro Vás dotaz za jednoho 69 letého pána : Řekl jste, že politické procesy, které byly v 50. letech inscenovány u nás, zapříčinila studená válka. Mohl by jste mi prosím vysvětlit, jak mohla studená válka justičně zavraždit minimálně 8 funkcionářů KSČ, zatímco v záp. Evropě v zemích NATO nebyl v té době justičně zavražděn ani jeden kom. funkcionář ?? A já se ptám : Kde berete tu drzost po 40 letech vraždění a věznění lidí vůbec ještě jako strana existovat ?

Odpověď: Váš dotaz není ani chytrý ani originální. Pro námět k úvaze: Opravdu jste neslyšel například o tom, jak americká a britská vojska utopila řeckou levici v krvi? Neznáte například jméno Nikose Belojanise? A pokud jde o politické procesy, nikdy jsem je neobhajoval, a to ani studenou válkou. Jenom jsem podotkl, že kolektivní šílenství studené války na obou stranách vedlo k podobným výsledkům.

M@F:Vážený (tfuj,že mě huba nebolí) předsedo,ve Vašem programu nadřazujete státní vlastnictví soukromému. Co to znamená pro majitele většího (300 zaměst.) strojírenského podniku? Jaký zaujímáte postoj k období 48-89,hlavně k protiprávním aktům tehdejšího režimu? Věříte tomu co prosazujete?

Odpověď: Věřím tomu, co prosazuji. Ale není to to, co mi podkládáte. Nadřazování žádné vlastnické formy neprovozujeme. A jsme proti politickému rasisimu a monopolu politické moci, ať byl před listopadem nebo po něm.

Psilo:NEvazeny pane Ransdorfe, chtel bych se vas zeptat, kde berete tu nestydatost a drzost se vubec verejne hlasit ke komunismu a KSC. Naivni nejste, neinteligentni take ne, takze jedina moznost je ze JSTE ZLY CLOVEK a LHAR. Doufam, ze NIKDY nebudete ve vlade. Bezte do Beloruska, Vietnamu nebo do Ciny, tam si muzete zit ve vasem "komunismu". Lituji obyvatele techto zemi, ze jim vladnou lide jako jste vy.

Odpověď: Myslím, že logika dialektická i formální jsou vám velmi cizí. Postup vašich úvah naprosto nechápu. Ale díky alespoň za to, že mi neupíráte inteligenci. Soudě podle vaší otázky, ve vašem případě si úplně jistý být nemohu.


Co by následovalo po vyhraných volbách
Nonazdar :Doufám, že volby nevyhrajete. Ale kdybyste je přece jenom vyhráli, jaké byste učinili první kroky, co byste změnili.

Odpověď: První opatření by se týkala rozpočtových pravidel a daňové reformy.

turbo :Ještě jeden dotaz, důležitý pro můj klidný spánek: za jak dlouho po převzetí moci uzavřete hranice?

Odpověď: Nechystáme se zavírat hranice, pokud bychom něco zavírali, pak jedině nenapravitelné ekonomické podvodníky a zloděje.

JanaM :1) Myslite, ze pripadne volebni vitezstvi KSCM by se dalo charakterizovat jako "NAROD SOBE"? 2) Vaclav Klaus nepotkava volice KSCM. Bodejt by je potkaval, na squashovych a tenisovych turnajich, na banketech spravnich rad ci v Davosu. Ze vy toho Klause strategicky hlidate, aby se nedostal mezi lidi?

Odpověď: Za prvé, jestli to tak chcete nazvat, nebráním se tomu. Je to poměrně přesné. Za druhé, Václava Klause nejlépe charakterizuje jeho výrok: Ani v přestávce mezi tenisem a golfem nezapomínám na problémy svých ostravských horníků a hutníků." Že to zní monarchicky?

01234567890:Jenom bych vam rad oznamil, ze pokud vase totalitni strana zvitezi, tato republika bude mit o obyvatele mene. To uz nebudou emigrovat jenom romove, ale i ja.

Odpověď: Nepospíchejte s tím. Myslím, že jste docela zvědavý člověk a neochuzujte se o nevšední zážitky.

Vyhrajete-li volby, jaké budou první politické kroky Vaší strany a s kým by jste případně mohli uzavřít koalici? Dekuji, Kosmas

Odpověď: Naše první kroky po volbách by směřovaly do ekonomické oblasti. Zastavit rozklad průmyslu, uskutečnit změnu rozpočtových pravidel a nastartovat daňovou reformu – to by byla naše priorita. Cesta ke koaličním jednáním vede přes otevřený a poctivý vztah k veřejnosti. Pro nás je volič klíčem ke změně stanoviska grémií politických stran.

elis:Jaké by byly vaše první kroky , kdybyste ( NEDEJ BOŽE) zvítězili ve volbách? Kolektivizace, návrat k JZD, zestátnění či co ? Já abych případně věděla, co mám bránit teď a co potom.

Odpověď: Nikdo nemůže vstoupit dvakrát do téže řeky a jestli chcete něco opravdu bránit, braňte zdravý rozum. Teď i potom.

Hlava:Díky vaší straně jsem toho pochopil už docela dost, ale jedno mi pořád není jasný. I když mi to "vaši" učitelé usilovně vtloukali do hlavy více než deset let. A proto vítám příležitost zeptat se jednoho z nejvzdělanějších a nejpovolanějších představitelů větší než velké strany - jak to uděláte, aby se všichni měli dobře a všechno bylo ZADARMO ??? Předem děkuji za bravurní a filosofické "utření mě"

Odpověď: Zadarmo už bylo. Už se nikdy nevrátí. Teď nás všechny bohužel čeká doba poklausovské transformace ekonomiky, aby se opět něco vyrábělo a vyváželo.

JanaM:KSCM nyni pronajima cast (mozna vetsinu) svych clenu jinym stranam, hlavne ODS a CSSD. Pokud se KSCM stane opet stranou nejmocnejsi, tito clenove jiste prozri ze sve docasne pobloudilosti, uvedomi si, ze v srdci byli vzdycky komunisty, a pohrnou se do KSCM zpatky. Jak se k nim zachovate? Znarodnite jim nakradene miliardy?

Nehodláme být uzavřenou sektou, ani pohodlným výtahem ke kariérám. Pokud byly majetky nakradeny, rozhodnou o tom nezávislé soudy.

kfe:Pane Ransdorfe, myslite si, ze vase strana je dost revolucni na to, aby dokazala uvest do souladu onen rozpor mezi vyrobnimi silami a vyrobnimi vztahy? Neobavate se, ze potom co se dostane vase strana k moci, budete muset uvolnit funkce uvedomelejsim, revolucnejsim soudruhum?

Neobávám se, že by eventuální revoluce opět požírala své děti. Tuto vymoženost, pokud jde o mezilidské vztahy, ponecháváme pánům na pravici.

 Lumo:Vedel jsi uz v roce 1989, ze poblouzneni ceskeho naroda demokracii je jen docasne a ze za 10 let tento dav zavrhne Klause a poprosi bolseviky znovu o spasu? Az se dostanete k moci, bude hlavnim spojencem Ceske socialisticke republiky Kuba, Severni Korea, Jugoslavska federace nebo Irak? Mate uz prichystany pridavky pro lidi, kteri Vam k vlade pomohou, a sibenice pro lidi, kteri si stejne jako ja mysli, ze jste hniloba civilizace? ;-) Mate v umyslu nejprve znarodnovat a pak popravovat, nebo naopak?

Odpověď: Myslím si, že tyto otázky se míjí časem, osobou i tématem.

Stanly:Velice by mne zajimalo, pokud byste jako strana dostali ve volbach nadpolovicni vetsinu hlasu, co by byl prvni krok, ktery byste jako vysoky predstavitel KSCM prosazoval v Parlamentu.

Odpověď: Na tuto otázku jsem již odpověděl.

Michal:Chystáte opět nějaké Vítězné měsíce, politické procesy, zvýšení výroby ostnatého drátu pro ohrady koncentráků a hranic, eventuelně některé další slasti, kterými jste oblažovali obyvatele tohoto území 40 let?

Odpověď: Jedinou slastí", kterou chystáme, je to, že se bude vyplácet dobře a kvalitně pracovat.

Dnešní KSČM
pumpa :Pane Ransdorfe, existují uvnitř KSČM nějaké proudy či názorově rozdílné frakce, a čím se liší?

Odpověď: V KSČM existuje názorová pluralita, např. jsou tu i evangeličtí a katoličtí křesťané, ale pluralismus není institucionalizovaný.

Koník:Pane Ransdorfe, pokud se nyni strany spojí do velké vládní koalice, aby bojovaly proti "komunistickému nebezpečí" v souvislosti s růstem Vašich preferencí, je pravděpodobné, že příští volby vyhrajete, jelikož se současný establishment nevyhnutelně zdiskredituje. Tak alespoň logicky argumentují Britské Listy. Současná podoba programu KSČM, uplatněná ve vládní praxi, nebude schopna zaručit ekonomický růst a integraci do EU. Přikládáte tedy těmto bodům stále nízkou prioritu, nebo uvažujete o změně směru vaší politiky?

Odpověď: Nepodceňoval bych odborný potenciál KSČM v ekonomické oblasti. Máme od ledna tohoto roku protikrizový program, který se diskutuje, v současné době jsme připravili daňovou reformu, máme zpracovány dílčí politiky pro jednotlivé ekonomické úseky. Naše politika je od r. 1992 výrazně proevropská. Ekonomický růst jsme schopni zajistit, ale předpokládá to nastartování skutečně otevřené veřejné diskuse. Žádná strana není schopna uspět bez toho, že veřejnost pozná skutečný stav české země a ztotožní se s možnými východisky z krize.

kfe:Pane Ransdorfe, jaky ekonomicky model je vam blizsi? Znarodnovani, nebo naopak peclive dokoncenii privatizace, s tim aby byl posilen ekonomicky vliv tech, co to mysli se statem nejlepe, tedy samozrejme privrzencu KSC? Dovedete si predstavit, ze v predsednictvu vasi strany by byl clovek, jehoz majetek by se pocital v mld. Kc?

Odpověď: Myslím si, že jakýkoli princip čistoty je neproduktivní. Je třeba kombinovat různé přístupy k nejlepšímu výsledku. Pro prosperitu podniku není rozhodující forma vlastnictví, ale kvalita řízení a motivace lidí. Skutečně úspěšný podnikatel by klidně mohl být v naší straně a i mezi funkcionáři úspěšní podnikatelé jsou.

kfe :Pane Ransdorfe, smi byt komunista podnikatelem? Pokud ano a pokud je majitelem tovarny, kolik zamestnancu smi maximalne mit takova tovarna?

Tímto způsobem neuvažujeme. V KSČM je velké množství podnikatelů a forma vlastnictví pro nás není rozhodující. Důležité je, zda podnik nabízí pracovní příležitosti lidem a zda vyrábí dobrou produkci.

apokalypsa:Pane Ransdorfe, proc si myslite, ze vase fasisticka strana je nejen tolerovana, ale ziskava stale vetsi podporu ? Jak je mozne, ze vase zlocinecka strana je podle jednoho pruzkumu nejsilnejsi stranou ?

Odpověď: Možná právě proto, že se snažíme pracovat pro budoucnost, zatímco jiní, jako vy, se snaží soudit minulost. Ale máte právo si ponechat své předsudky.

Tomík:Pane Ransdorfe, tvrdíte, že na vládnutí máte dost odborníků. Znamená to, že spousta předních manažerů a ekonomů a jiných špiček vám projevuje svoje sympatie a stydí se za to? Není to spíše tak, že věkový průměr vaší vlády by byl daleko vyšší, než je průměr současné vlády? Pokud byste ihned nazačali budovat tady socialismus, jak ho známe z dřívějška, nemyslíte, že se od vás odvrátí dost voličů? To chcete ihned zase zlevnit rohlíky na 30 hal. a mléko na 2 Kč? Když to neuděláte, zklamete spoustu lidí. Zkrátka si myslím, že vaše vláda by byl propadák. Vy samozřejmě řeknete, že ne, ale to říká každý...

Odpověď: Těžko trumfneme věkový průměr současné vlády. Přiznávám ale, že nechceme riskovat existenci našich lidí na významných postech do té doby, než přijde čas jejich uplatnění. Jestli ale něco je příspěvkem politickému humoru v naší zemi, je to především Klausův stínový kabinet. Počítáme samozřejmě i s účastí nestranických odborníků. Pro nás je důležitá kvalifikace, nikoli stranická legitimace.

anonym:Proč se neodpoutáte od názvu Komunistická strana ? Říká se, že nelze dvakrát vstoupit do téže řeky. V tomto případě do řeky vskutku krvavé ...

Odpověď: Pan Renčín říká: Můj dvojitý Kalousův zákon zní – dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Ale do stejných straček počet vstupů není omezen." To se stalo i naší zemi. Ale vážně. Komunistická společnost je Marxem chápána jako samosprávná a solidární společnost. A o ni nám jde.

luda2:Behem bombardovani Srbska, se vase strana jednoznacne postavila na stranu rezimu Slobodana Milosevice a jeho ruskych "spojencu". Zajimalo by me, jak dnes hodnotite bombardovani ruske armady v Cecensku a brutalni zasahy srbske policie proti opozicnim demonstrantum (Srbum) a jestli take,... jako tehdy, hodlate organizovat vypravy dobrovolniku, at uz jako "lidskych stitu" do Grozneho, nebo jako demonstrantu prvnich rad do Belehradu. Pokud vim, tak se vase strana dnes jiz hlasi k svobode slova a vyjadrovani. Jan Ludvik

Odpověď: Nemáte správné informace. Nepostavili jsme se za Slobodana Miloševiče, ale za dodržování mezinárodního práva. Pokud jde o Čečensko, tento konflikt je produktem Jelcinova režimu, a mezi Jelcinem a Dudajevem či Maschadovem velký rozdíl není. Jedno ale je třeba dodat – My jsme pro vládu občanského principu, pro respekt vůči lidským právům, a s tím se šaría, tedy islámské právo, příliš nesrovnává.

JanaM:1) Kdo jsou volici KSCM? Co je pritahuje ke KSCM? Co Vy osobne povazujete za hlavni pritazlive body politickeho programu KSCM ted a v budoucnosti? 2) Jaky je vztah KSCM k minulosti komunistickeho hnuti v Ceske republice, tedy ke ctyricatym, padesatym, sedesatym, sedmdesatym atd. letum? 3) Domivate se, ze KSCM, bude-li u moci, bude respektovat lidska prava? (Napriklad pravo na nazor, svobodu projevu, majetkova prava atd.) 4) Bude-li KSCM u moci, jak zajisti ekonomicky a myslenkovy rozvoj zeme a svobodny kontakt se svetem, jak pripadne zabrani "uniku mozku"? 5) (Osobni otazka) Budou mit emigranti moznost podivat se obcas domu na navstevu?

Odpověď: 1. Voliči jdou napříč celým sociálním spektrem, ke KSČM je přitahuje špatná práce těch druhých a naše snaha neopakovat jejich chyby. 2. Snažíme se z minulosti poučit, aby se její špatné stránky nikdy nemohly opakovat. 3. Nepochybně. 4. Tím, že se bude starat o dobré fungování zpětných vazeb. Hlavní poučení z minulosti je to, že systém, který potlačuje své zpětné vazby, degeneruje. 5. Nepočítáme s jakýmikoli omezeními.

bobby :Vážený pane čím se liší program a cíle Vaší strany od předlistopadové KSČ.

Odpověď: Máme jiný program, jinou organizační strukturu a jinou politickou strategii. Náš program si můžete přečíst na webové stránce KSČM.

anonym: Co z vaseho programu, podle Vas, presvedcilo tech 23% volicu, aby vam dali sve preference? Mate udaje o demografickem a sociologickem rozlozeni vasich volicu? Kolik procent tvori podnikatele, inzenyri, lekari. Jaky podil maji duchodci a nezamestnani? Jaky je podil lidi z mest a z venkova? Jaky je vas "typicky" volic? Vase strana je postavena na ideologii marxismu-leninismu, podle ktere vzdelana a bohata elita utlacuje delniky a rolniky. Da se predpokladat, ze spousta vzdelanych lidi, kteri vas nebudou volit, po vasem pripadnem vitezstvi hromadne opusti republiku, aby predesla pripadnym perzekucim. Nastane i odliv kapitalu. Jak tomu chcete zabranit?

Odpověď: Nemyslím si, že vidíte věci, tak jak jsou. Naše podpora jde napříč všemi věkovými a společenskými skupinami. Prostě lidé touží po jistotě a důstojném životě beze strachu o zítřek. O příliv solidního kapitálu máme zájem a vytvoříme při něj průhlednější a kvalitnější prostředí než dosavadní vlády. A pokud jde o bohaté a chudé – je normální, že i bohatý člověk může být levičák. Ale chudý volič pravice je projevem dočasného nebo trvalého poblouznění.

martinn:Pane mistopredsedo, tvrdite, ze mate dostatek kvalitnich odborniku. Muzete uvest, kteri to jsou a v jakych oblastech pusobi? Ja naopak tvrdim, ze dnesni odbornici odesli do zahranici, prip. soukrome podnikaji. Rozhodne to nejsou lide, kteri podporuji vasi (komunistickou) filozofii sediveho prumeru. Odbornici jsou vzdy lide, kteri se snazi vyniknout nad prumer a tudiz podporuji svobodu jedince. Vy naopak slibujete, ze vsechno lidem zaridite a lide se nebudou muset o nic starat. Prosim, zkuste mi ma tvrzeni vyvratit.

Odpověď: Nic lidem neslibujeme, kromě toho, že talent a práce budou znamenat více než spekulování. Nebudu riskovat osud řady odborníků v akademických ústavech, na vysokých školách, v institucích i podnicích. Až přijde čas, jejich jména se dozvíte. Dosud trvá politický rasismus. A pokud jde o odborníky kteří odešli do zahraničí – to myslíte například Viktora Koženého?

Šťoural:Mám dvě otázky: 1) marxismus byl univerzalistickou a humanistickou myšlenkovou soustavou. Domníváte se, že se dnešní nacionalistický program KSČM dá označit za marxistický? 2) jak by případná vláda KSČM transformovala vlastnické vztahy? O nepovedené privatizaci se toho napsalo hodně, ale dost by se toho dalo napsat i o neúspěšné propagaci samosprávy (sám jsem se jí na počátku 90. let účastnil). Lidé si navzájem nevěří: jak chcete, aby spolupracovali v kolektivně vlastněných podnicích? Nemá to být zástěrka v jugoslávském stylu (stranou schválený kandidát...)? Děkuji za odpověď.

Odpověď: 1. Náš program není nacionalistický a má univerzalistický přesah. Zdá se nám však předčasné opouštět národní hodnoty a vrhat se do mlžin globalistické ideologie. 2. Jsme pro pluralismus vlastnických forem a za rozhodující faktor prosperity podniku pokládáme kvalitu řízení a motivaci lidí. Pokud jde o družstva, 6é miliónů západoevropanů pracuje v podnicích s družstevní formou. I u nás, navzdory politickému tlaku družstva přežila. Není to důkaz jejich životaschopnosti? K úvaze na závěr: nejdynamičtější struktura dneška je internet. Nevím o tom, že by měl vlastníka nebo prošel privatizací.

Richard :Všem je jasné, že nikdy nemůžete sestavit vládu, protože koalici s vámi nikdo další neutvoří. Proč raději nezrušíte svou stranu, která je postavená na falešných základech ( nemožnost komunistické společnosti - dnes je jasné že je to naprostý nesmysl a proto taky je vaše strana extrémistická ) a nevěnujete své schopnosti straně jiné ?

Odpověď: Vidím, že máte malou politickou představivost. Právě pozdní kapitalismus dává marxismu větší šanci na uplatnění, než měl v 19. a 20. století.

maoam:Vážený pane místopředsedo, mohl byste vyjmenovat par věcí z vašeho volebního programu, které podle vás voliče lákají? Vy si opravdu myslíte, že jste deset let po pádu komunismu tou nejlepší možnou alternativou? Nejsou to jen plané žvásty?

Odpověď: myslím, že jsme reálnou alternativou. A myslí si to údajně každý čtvrtý Čech. To, co lidi asi nevíc přitahuje, je spojení principů výkonu, kvalifikace, sociálních jistot a občanské solidarity. Ale chcete-li se dozvědět o mých názorech více, na webových stránkách KSČM najdete moje Nové čtení Marxe.

střízlík :Opravdu se domníváte, že je vaše strana schopna vyhrát předčasné parlamentní volby? Uveďte jednu hmatatelnou věc, kterou vaše strana udělala pro voliče a na základě které vám rostou volební preference. Nemyslíte si, že by vaše případná vláda měla ještě větší věkový průměr než ta současná?Kolik let má váš nejmladší politik, který se výrazně podílí na ovlvňování současné politické scény?

Odpověď: Naše strana přesně viděla dopady transformace s několikaletým předstihem. A není spojena s žádným svinstvem, ve kterém si své čumáčky omočily jak strany liberálně konzervativní koalice, tak i dnešní Zemanův kabinet. Zabránili jsme například daňové diskriminaci pracujících důchodců, u Ústavního soudu jsme obhájili bezplatné zdravotnictví a školství. Jsme klubem s největším množstvím legislativních iniciativ. Na úrovni obcí se mnohé povedlo při záchraně občanské vybavenosti. Na věkový průměr vlády ČSSD těžko budeme stačit. Nejmladší politici v rámci naší strany (na úrovni okresů i ÚV KSČM) mají něco přes 20 let.


Ostatní
Renda:Soudruhu Ransdorfe, mužete zveřejnit svůj roční příjem? To jen, aby věděli ti co Vas tak podporují jaké budou mít platy až se dostanete k moci.

Odpověď: Můj měsíční příjem je 33 700 korun poslaneckého platu plus poslanecké náhrady. Část z toto plyne na úhradu volebních nákladů.

turbo :S. Ransdorfe, mimo zveřejnění svého příjmu byste nám mohl sdělit, co si my, obyčejní plebsové, budeme moci za takové peníze po Vašem uchopení moci koupit (prosil bych ne latinsky).

Rozhodně bude kupní síla koruny vyšší než v současné době.

kfe:Pane Ransdorfe, ktera strana na politickem spektru USA je vasi strane nejblizsi? Pokud byste jel na oficialni navstevu USA, s kterym politikem byste se chtel setkat?

Nemám žádné předsudky. Strany ve Spojených státech vypadají jinak než v Evropě a jsou jakýmsi volným sdružení různých proudů. To, co je na USA sympatické, je otevřenost experimentům a nekonvenčním myšlenkám. Asi nejblíže by mi z etablovaných politiků byli lidé z duhové koalice (Rainbow coalition). Zajímavé názory nacházím také mezi lidmi kolem Cato institute.

VvW:Skutečně hodláte zastavit privatizaci KB a ČS ? Jak si představujete, že by tyto státní banky měly za Vaší vlády fungovat ? Počítáte s tím, že by se Vámi zestátněné podniky opět úvěrovaly na základě toho, že to mají v plánu ? Hodláte zrušit směnitelnost koruny, zmrazit devizová konta a zavést opět devizové přísliby ?

Odpověď: Podobnými chimérami se nezabýváme. Pokud jde o banky, domníváme se, že minimálně jednu velkou komerční banku by měl stát přímo či nepřímo kontrolovat. Obáváme se totiž, že eventuální zahraniční investor se soustředí na lukrativní klienty a většina drobných zájemců o úvěrování bude mimo hru.

voce:Pane místopředsedo, někde jsem četl, či slyšel, že jste před r. 1989 obdržel od Vladimíra Dlouhého stranickou důtku. Proto se ptám, je to pravda? A jestli ano, za co a proč to bylo?

Odpověď: Důtka to nebyla. Šlo o napomenutí za ztrátu legitimace, která mi byla ukradena. V. Dlouhý to měl jakožto člen stranického výboru takříkajíc v referátu. Ale choval se velmi slušně.

obs:Pozadal jiz soudruh Kraus o vraceni clenstvi v KSC ? Pokud ano na ktery post s nim pocitate?

Odpověď: Nevím o tom, ale uzavřenou organizací nejsme.

Oswald:...vidím hloupé snahy různých politiků omezit legálně držené zbraně. Omezení legálních zbraní vedlo v jiných státech k růstu kriminality a příklad Švýcarska, kde jsou povoleny i automatické vojenské zbraně a přitom poloviční kriminalita oproti nám svědčí blbosti odpůrců legálních zbraní ... co vy na právo legálně držet zbraň?

Odpověď: Právo legálně držet zbraň je upraveno zákonem o zbraních a střelivu. Uvedený rámec je myslím dostatečně široký.

anonym:Co takhle nižší platy volených politiků,vlády a dalších státních uředníků(poradci)?Vždyť by to měla být čest reprezentovat naši republiku a občany, kteří onoho činitele volili- ty hlavně.Třeba platy o 25% vyšší než je průměrná mzda v zemi(aspoň pro poslance) a proplacení nezbytných a řádně podložených výloh spojených s vykonáváním své funkce?Myslíte si, že byste i za těchto podmínek byl ještě v politice?A proč?

Odpověď: Byl jsem v politice i za mnohem a mnohem nižších platových podmínek. A pokud jde o platy ústavních činitelů, šlo nám o to, aby se odvíjely od násobků průměrné mzdy, nikoli od násobků platů státních úředníků. Tak by byli ústavní činitelé zainteresováni na tom, aby byl průměrný plat na slušné úrovni.

stas:chtěl jsem se zeptat proč,jako správný demokrat neodsuzujete ostudné kličkování pana Grebeníčka seniora před spravedlností. Je přeci jasné, že od všech revanšistických pomluv ho může očistit pouze on. Nebo bylo všechno jinak...?

Odpověď: Bylo všechno jinak, ale ne tak, jak se domníváte vy. Grebeníček starší v době, kdy byl poměrně zdráv, usiloval o urychlení procesu. Tehdy to druhá strana zdržovala. Dnes je jeho zdravotní stav kritický a protistrana toho využívá. Kromě toho bych vám mohl vyprávět o záměně osob stejného jména a o slabé, nebo spíš neexistující důkazní základně.

nefrolog:Nejsem priznivec komunistu, ba spise naopak, presto mi odpovezte na otazku, jak chcete resit krizovou situaci naseho zdravotnictvi? Co rikate platum zdravotniku?

Odpověď: Nejsou uspokojivé. Je nenormální, když operace prezidenta přinesla operatérům méně, než oprava automobilu. Jsme pro systém podobný skandinávskému nebo britskému modelu, kdy státní garance zdravotní péče nevylučuje soukromé praxe.

bukanyr:O komunismu pred listopadem toho moc nevim bylo m trinact a tak sem nemel hlavu ale zajimalo by mne kde KSC vezme na stavbu bytu ktere nabizi ve svem programu zdarma. ovluvte ceraky a hacky pisi ze zamori kam sem nemusel odejit ale Zeman mne uz drtil, myslite ze budete leps ???

Odpověď: Lepší musíme být v každém případě. Pokud jde o byty, nenabízíme je zadarmo, ale uděláme vše pro jejich dostupnost. Je normální, aby v případě hypotéky byl zárukou samotný budovaný byt. Jako zajímavý vzor pro inspiraci se nám jeví rakouský model s vícezdrojovým financováním bytové výstavby.

anonym:Vážený pane Ransdorfe, zajímalo by mne, zda poslanci KSČM skutečně reprezentují své voliče. Mám totiž takový pocit, že mezi vašimi voliči lze nalézt jak tzv. "skalní komunisty", tak velkou část nespokojenců (i chronických), většinou "odpadlých" od ČSSD (ale i ODS a dalších) a rovněž i novou generaci sympatizantů. Co však mají tyto voliče spojuje je (dle mého soudu) určitá forma nenávisti (ačkoliv např. populistická předvolební kampaň ČSSD tuto vlastnost rozhodně také nepostrádala). Boj a nenávist jde ostatně ruku v ruce s komunismem po celou jeho historii. Ostatně na třídním boji je vlastně komunismus postaven. To je teorie. A praxe? Ještě jsem neslyšel o mírumilovné zemi s komunistickou vládou, kde by nebylo pácháno (byť skrytě) bezpráví. Pokud tedy reprezentujete voliče s jejich radikální nespokojeností a zároveň jste věrni komunistickým ideím, tak z toho pro mne vyplývá, že vaše strana je skutečně stranou založenou na permanentní nenávisti, boji a netoleranci. Zkuste mi to vyvrátit. Osobně však doufám, že bude vždy dost tolerantních lidí, kteří sice dovolí stranám jako je vaše existovat (ale neškodit), nikdy vás však nebudou volit. Ondřej Kolář

Odpověď: Myšlenka třídního boje se poprvé objevila u konzervativních historiků francouzské revoluce. A jestli někdo ji dnes uvádí do praxe, jsou to vládnoucí elity. Občané se pouze brání a nezastírám, že jsme na jejich straně. Nenávist necítím, nemyslím si, že tato země si může dovolit periodické opakování čistek, a pokud bychom měli podíl na moci, uděláme všechno pro to, aby rozhodoval princip výkonu a kvalifikace.

nic.nereknu:Pane místopředsero, řekněte mi - hodlám si po ňůjíru koupit počítač. Mám si pořídit raději místo desktopu notebook, abych ho v případě potřeby mohl rychleji šoupnout do baťůžku a zmizet, dokud je čas?

Odpověď: Na vašem místě bych se neunáhloval. Česká republika bude rozhodně zajímavým místem pro každého, kdo něco umí.

elis :Už vím : Trošku si Vás přezkoušíme pane místopředsedo. Kdo to byla Naděžda Konstantinovna Krupská, Čuryla Plenkovič nebo Džerdžinskij ???

Odpověď: Čurila Plenkovič, pokud vím, zbavil Rus loupeživého ptáka. Že by už tenkrát neměli rádi ODS?

 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Najdete na iDNES.cz