S čističem graffiti se potkám, trest za vraždy si odpykal, řekl primátor Hřib

  12:55aktualizováno  12:55
Pražský primátor Zdeněk Hřib trvá na setkání s čističem graffiti z Karlova mostu. Miloslav Černý se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřil, že před lety spáchal dvojnásobnou vraždu. Trest si odpykal a chce být užitečný, vysvětlil primátor, proč se pro něj odhalením minulosti nic nemění.

Pražský primátor Zdeněk Hřib a čistič graffiti Miloslav Černý, který se přiznal, že před 19 lety spáchal dvojnásobnou vraždu | foto: MAFRA

„Pan Černý si svůj trest odpykal a v současné době přináší společnosti užitek. Stále platí i to, že musíme zlepšit procesy města tak, aby byly rychlejší a občané nebyli motivování k takovýmto partyzánským akcím, které mají svá rizika,“ sdělil iDNES.cz primátor Zdeněk Hřib.

Nechci gloriolu, vraždil jsem a byl ve vězení

Zpověď čističe z Karlova mostu

Miloslav Černý se proslavil jako čistič graffiti z Karlova mostu, které odstranil nečekaně přes noc, byť památkáři a technické služby práce odhadovali na daleko delší dobu.

O své minulosti, kdy spáchal dvojnásobnou vraždu a dostal výjimečný trest 17 let vězení, z něhož si nakonec odpykal jedenáct a půl roku, Černý promluvil, protože nechce být brán jako celebrita.

Za bryskní odstranění graffiti ho pochválil právě i primátor Hřib, který si s Černým na pondělí naplánoval workshop. Na Dvořákově nábřeží budou na takzvaném limnigrafu Na Františku zkoušet moderní metody odstraňování graffiti.

„Kromě pana Černeho budou na workshopu ještě další dvě firmy. Ukážou své metody čištění, které budeme moci porovnat. Jedna z nich je čištění laserem,“ upřesnil pražský primátor.

Fotogalerie

Černého přiznání podle primátora přináší i jiný rozměr. „Náprava a návrat odsouzených do společnosti je důležitým aspektem funkčního a bezpečného státu. Pan Černý by mohl svůj příběh spojit například s projektem yellowribbon.cz, který se věnuje tématu zaměstnávání bývalých vězňů,“ poznamenal Hřib.

Yellow Ribbon Run neboli Běh se žlutou stužkou je projekt, který chce bořit předsudky proti lidem po výkonu trestu. Myšlenkou je ukázat, že i tito lidé mají dostat šanci na plnohodnotný život a při hledání práce by neměli být znevýhodňováni. Yellow Ribbon Run se v Česku poprvé běžel v roce 2016. Žlutá stužka je symbolem návratu z vězení na svobodu a úspěšného začlenění do společnosti.

Primátor již ve čtvrtek navrhl, aby bylo Černému za jeho pomoc zaplaceno. Podle Hřiba totiž ještě před tím, než graffiti z mostu zmizelo, oslovila magistrát firma, která nabízela odstranění za použití laseru zdarma. Jenže tenhle postup neschválili magistrátní pamákáři.

„Potěšilo mě, že jsem byl kontaktován panem primátorem, abychom jim pomohli a zúčastnili se workshopu o moderním odstraňování graffiti. Co jste viděli v souvislosti s Karlovým mostem, je jen určitá výseč antigraffiti programu,“ řekl Černý v rozhovoru pro iDNES.cz.

Černého čin vyvolal obšírné reakce veřejnosti. Sám podotýká, že po obdivu a děkovných vyjádřeních netouží. „Už nechci dostávat děkovné dopisy, nechci, aby mě někdo navrhoval na státní vyznamenání a podobně. Já se dnes nejen snažím nešířit kolem sebe zlo, ale i někomu pomáhat. A jestli je to člověk, nebo Karlův most, to už nehraje roli,“ prohlásil.

Čistič graffiti Miloslav Černý promluvil o své minulosti před kamerou


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz