Český prezident Miloš Zeman v hledišti při zápase Ligy mistrů Slavia - Inter Milán. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zeman po čase na veřejnosti. Z lóže sledoval porážku Slavie v Lize mistrů

  • 289
Prezident Miloš Zeman se po delší době opět ukázal na veřejnosti. Ve středu večer z čestné lóže sledoval v Edenu zápase Slavie s Interem Milán v Lize mistrů. Prezidenta na zápas pozvali hráči Slavie, se kterými se Zeman nedávno setkal na Hradě.

„Pan prezident se nedávno setkal na Hradě s hráči Slavie a při té příležitosti od nich obdržel pozvání na zápas, který se konal včera. Velmi rád pozvání přijal,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.

Fotogalerie

Na dotaz, zda je prezident Zeman osobně fanouškem Slavie, neodpověděl.

„Po mači pan prezident hovořil přátelsky s některými hráči a také konstatoval, že Slavia má opravdu skvělé fanoušky. Vytvořili na stadionu v Edenu výbornou atmosféru,“ dodal mluvčí prezidenta. 

Zápas nakonec skončil prohrou českého mistra 1:3. Slávisté tak prohráli i třetí domácí zápas v Lize mistrů a na jaře v evropských pohárech pokračovat nebudou.

Kromě prezidenta se na zápase objevila také jeho dcera Kateřina. Vedle Zemana seděl také šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou. V jejich přítomnosti se objevil také předseda představenstva Slavie, někdejší ministr obrany za ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Slavia – vzor úspěšné čínské investice

Zeman se ke Slavii v posledních letech opakovaně vyjadřuje. Klub, který vlastní Číňané, dává za příklad úspěšných čínských investic v Česku.

Například v říjnu pražská rada rozhodla o vypovězení partnerské smlouvy mezi metropolemi obou zemí, načež Peking reagoval oznámením o vypovězení sesterského partnerství své strany. Čínský velvyslanec kvůli tomu Prahu silně kritizoval.

„Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha,“ prohlásil tehdy prezident v pořadu Týden s prezidentem.

„Slavia byla nejúspěšnější čínská investice v republice. Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem však obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy,“ pokračoval Zeman ve vysílání.

27.listopadu 2019 v 21:12, příspěvek archivován: 28.listopadu 2019 v 10:47

Liga mistrů, zápas Slavia Praha - Inter Milán, stadion Eden, právě teď! Pan prezident s dcerou Kateřinou fandí na tribuně Slavii! https://t.co/FeQWVaJM0R

Předtím se naposledy objevil prezident na veřejnosti na Slovensku. V sobotu 16. listopadu v Bratislavě spolu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou slavnostně otevřel Český dům. Výročí událostí 17. listopadu si pak připomněl tichou vzpomínkou. Neukázal se tak na Národní třídě. Toto výročí prezident promlčel také minulý rok.

Prezident se neukázal na veřejnosti ani v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy, tedy 21. srpna. Tehdy naopak na zámku v Lánek přijal šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. V říjnu naopak prezident přišel do Poslanecké sněmovně, kde promlouval k poslancům kvůli rozpočtu.