Zeman chce, aby poslanci neschválili dvě výroční zprávy ČT a vyměnili radu

  14:15aktualizováno  14:15
K radikálnímu kroku, který by vedl ke změně vedení veřejnoprávní České televize, vybídl prezident Miloš Zeman poslance ve svém pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov. Ve Sněmovně leží hned několik výročních zpráv buď o činnosti, nebo o hospodaření ČT, o nichž zatím poslanci nerozhodli.

„Já jsem několikrát řekl svůj názor, ale nemohu to bohužel přímo ovlivnit, že by bylo vhodné, kdyby parlament tyto zprávy projednal a zamítl a to dvakrát za sebou. V takovém případě má parlament právo volit novou Radu České televize,“ řekl Zeman ve čtvrtek večer v televizi Barrandov.

Rada České televize má v rukou volbu šéfa veřejnoprávní televize, kterou přitom Zeman nezřídka kritizuje. V pořadu odpovídal také na otázku týkající se možného spojení ČT a Českého rozhlasu. „Nic proti tomu, pokud to někdo navrhne a pokud se to prosadí, mě bude zajímat jenom to, jestli to sníží náklady na činnost těchto institucí, nic víc a nic méně,“ prohlásil prezident.

Na programu červnové schůze Sněmovny, která pokračuje příští týden v úterý, jsou celkem čtyři zprávy, které se týkají ČT - a to jak dvě výroční zprávy o činnosti veřejnoprávní televize za roky 2016 a 2017, tak dvě výroční zprávy o hospodaření také za roky 2016 a 2017.

Poslankyně ANO Kořanová i z ČSSD Dolínek pro schválení zpráv

„Nechci úplně komentovat výroky pana prezidenta, to je jeho subjektivní názor, ale dle mého názoru, když jsem ty zprávy četla, tak já nevidím důvod, proč by se neschválily a tuším, že i náš pan předseda klubu i pan premiér se vyjádřili, že poslanci ANO budou určitě pro jejich schválení,“ řekla iDNES.cz poslankyně ve Sněmovně nejsilnějšího hnutí ANO Barbora Kořanová, členka volebního výboru Sněmovny, který se výročními zprávami ČT zabýval a podpořil je.

„Já osobně bych se velmi ráda zasadila o to, aby to na program jednání bylo zařazeno co nejdříve, protože mi to přijde tristní, že tam leží zprávy za rok 2016,“ uvedla pro iDNES.cz Kořanová. Nemyslí si ale, že se to povede příští týden, protože Sněmovna bude hlasovat o zákonech vrácených ze Senátu a je také možné, že bude chtít opozice hlasovat o nedůvěře vládě.

Poslanec za druhou vládní stranu ČSSD, místopředseda volebního výboru Petr Dolínek, se také obává, že ani příští týden se poslanci ke schvalování výročních zpráv o činnosti a hospodaření ČT nedostanou. „My jsme jednoznačně pro schválení zpráv a pro jejich brzké projednání,“ řekl iDNES.cz Dolínek. Odmítl Zemanovu pobídku, aby poslanci výroční zprávy neschválili. „Já s tím názorem nemohu souhlasit. Je to politická hrátka, je to politický tlak na Českou televizi. Myslím si, že by se měli všichni ústavní činitele zdržet toho vytvářet tlak na média veřejné služby,“ řekl Dolínek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz