Milost dostal muž s roztroušenou sklerózou. Ve vězení byl za podvody

  9:00aktualizováno  9:00
Prezident Miloš Zeman udělil svou vůbec první milost. Sám uvedl, že tento krok učiní pouze v těch nejnaléhavějších případech. Omilostněný živnostník Pavel Mareš z Pelhřimovska údajně trpí roztroušenou sklerózou. V minulosti si podvody začal opatřovat peníze, protože se mu přestalo dařit v podnikání.

Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pavel Mareš začal podnikat v roce 2006. Pronajal si dílny v budově firmy Auto Pacov, nabízel stavební a truhlářské práce. Dařilo se mu, práce přibývalo, a tak přijal dva zaměstnance.

Jenže někteří zákazníci mu neplatili a do firmy se nevracely peníze. Větší problémy přišly v roce 2009, kdy mu leasingová firma sebrala automobil, protože nesplatil dvě měsíční splátky, a podnikání – respektive chybějící peníze – začal „lepit“ z dalších a dalších záloh na práci, kterou lidem nasliboval. Tím začal kolotoč problémů, na jejichž konci byl tříletý trest vězení.

Mimo to ani nevedl přesné účetnictví o tom, jak si firma stojí. „Nevedl účetní knihy, zápisy nebo jiné doklady sloužící k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole, ač je k tomu podle zákona povinen,“ píše ve zdůvodnění rozsudku soudkyně Jitka Papežová.

Před soudem Mareš hájil chybějící účetní evidenci tím, že měl účetní firmu, ale s tou z finančních důvodů spolupráci ukončil a od roku 2008 si účetnictví zpracovával sám.

Škodu způsobil čtyřiatřicetiletý živnostník především firmám z Pelhřimovska, kde podnikal, ale i společnostem z Jihočeského i Západočeského kraje. Celkově pak Zemanem osvobozený řemeslník spáchal škodu za téměř tři miliony korun. „Polehčující okolnost byla shledána v dosavadní bezúhonnosti obžalovaného a přitěžující pak v počtu poškozených a výši způsobené škody,“ dodala soudkyně v rozsudku.

MF DNES se snažila muže kontaktovat, avšak telefonní čísla, která měl napsána na sebe, ale za která neplatil v minulosti poplatky, dnes patří lidem, kteří jeho jméno slyšeli poprvé. „Vůbec toho člověka neznám a toto telefonní číslo mám už roky,“ divil se například jeden z majitelů čísla, které dříve patřilo Marešovi.

Vypátrat, kde dnes bydlí a jak je nemocný, což byl hlavní argument pro udělení milosti, se prozatím nepodařilo. Hrad zveřejnil pouze iniciály živnostníka bez bližších podrobností, ačkoliv za prezidentů Václava Klause a Václava Havla byla jména omilostněných veřejná. „My jsme zvolili jiný přístup, dbáme na ochranu osobních údajů,“ komentoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dále řekl, že nejprve byl Zeman kritizován za to, že neuděluje milosti, a nyní, že ji udělil.

Jednomu ano, jiné ne

Mluvčí tak naráží mimo jiné na reakce úředníků z ministerstva spravedlnosti, kteří mimo záznam říkají, že zcela nepochopili klíč, podle kterého Zeman milosti uděluje. „Na Hrad jsou z ministerstva automaticky odeslány žádosti o milost, kde jsou závažné zdravotní důvody. Neposuzujeme, jestli jde o krádež, nebo o vraždu,“ uvedl zdroj redakce z resortu.

Dodal, že na Hrad zamířila souběžně s žádostí Pavla Mareše ještě další, velmi podobná té jeho. „Lišily se jen výší způsobené škody. Jde o paní, která má onkologický problém, a rovněž jí kvůli tomu soud dvakrát přerušil trest,“ uvedl zdroj MF DNES.

Zeman udělení své první milosti za tři roky v úřadu zdůvodnil právě tím, že muž si část trestu odseděl a poté byl podmíněně propuštěn do nemocničního ošetřování. Trpí roztroušenou sklerózou, která se už u něj – podle jeho advokáta – rozvinula do takové míry, že jej ohrožuje na životě.

„V jeho případě je to velmi závažné,“ řekl advokát Pavel Rameš, který žádost o milost podával a sám byl překvapen, že u prezidenta uspěl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Co hrozí kardiakům během léta? V Rozstřelu odpoví primář Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

Mezi gratulanty byl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou. (19. června...

Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz