Oba prezidenti společnou jízdou oslavili letošní stoleté výročí vzniku Československa. Do slovenského městečka v Nitranském kraji jeli přesně 95 let poté, co tam Masaryk přijel poprvé. Pak bylo řadu let jeho oblíbeným letním sídlem.
Fotogalerie |
Zeman zopakoval, že je zastáncem první republiky. „Neustále ji dávám za příklad,“ uvedl. Podle Kisky bylo období první republiky plné naděje a optimismu z budování nového státu a demokracie v nové Evropě.
Oba prezidenti si pochvalovali nevšední cestu vlakem a vedle světlých momentů společné historie připomněli i ty temné. „Smutných období bylo více, nejsmutnější bylo rozdělení a existence Slovenského státu,“ řekl Kiska. Připomenul, stejně jako Zeman, že smutné období bylo po roce 1948 a po roce 1968. „Prožili jsme toho spoustu a hodně a neznám dva státy, které by měly na světě tak blízko,“ dodal.
Vlak do Topoľčianek táhla parní lokomotiva a pro prezidenty v něm byl zařazený salonní vůz z roku 1930, který vyrobila Ringhofferova továrna v Praze v roce 1930 pro Masaryka. Vzhledem k tomu, že komunistický režim cíleně odstraňoval vše, co s Masarykem souviselo, měl zaniknout i vagon. Pouze díky již zesnulému Jiřímu Sedláčkovi přežil vagon do roku 1989 ukrytý před zraky mocných v železničních opravnách v Českých Velenicích. Poté mohl být postupně opraven a dnes je v majetku Českých drah.
Vzácný Masarykův salonní vůz se měl stát pojízdným socialistickým kulturákem |
Z Hodonína vyrazil vlak v 11:55 a do cíle dorazil o čtyři hodiny později. Na místním nádraží, kam již osobní vlaky nejezdí, vítali Zemana i Kisku potleskem desítky lidí, mnozí měli v rukou české a slovenské vlaječky. Po příjezdu historické soupravy s parní lokomotivou a krátkém přivítání hlav obou států prezidenti nastoupili do kočáru. Ten je přepravil do zámku, na jehož nádvoří se uskutečnil uvítací ceremoniál se státními hymnami.
Zeman vyznamená někdejšího premiéra Švehlu
Zeman poté oznámil, že při příležitosti stého výročí vzniku Československa (ČSR) vyznamená někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu (1873-1933). „Náš milovaný Senát a neméně milovaná Poslanecká sněmovna čistě z roztržitosti Antonína Švehlu mezi svůj návrh na vyznamenání nedaly, ale naštěstí se objevil mezi návrhy od veřejnosti. Já jsem tomuto návrhu velmi rád vyhověl, protože bych považoval za ostudu, kdyby právě při stoletém výročí nezávislého Československa byl jeden z tvůrců československé státnosti opomenut,“ řekl Zeman novinářům na společné tiskové konferenci s Kiskou.
Slovenský prezident Kiska zase ocenil Masaryka i dalšího spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. „Můžeme poděkovat zakladatelům Československa za to, co v daném období udělali. To období nebylo jednoduché,“ řekl Kiska.
Zámek v Topoľčiankách se stal letním sídlem československých prezidentů v 20. letech minulého století. Posledním z hlav států, jenž zámek využíval, byl podle dostupných informací Antonín Zápotocký (hlavou státu 1953-57). Stavba obklopená parkem je národní kulturní památkou. Její součástí je hotel, jakož i muzeum s expozicí nábytku, bytových doplňků a zbraní. Zámecká knihovna má více než 14000 svazků.
V Topoľčiankách vznikaly mimo jiné Čapkovy Rozhovory s T. G. M. Od roku 1957 spravovalo zámek Revoluční odborové hnutí a sloužil k výběrové rekreaci. Dnes jsou některé místnosti uvedeny do stavu, v jakém je používal Masaryk a jsou přístupné veřejnosti.
Zeman se ve Vysokých Tatrách sešel s Andrejem Kiskou (duben 2018):
5. dubna 2018 |