Miliony jsem k matce odklonil já, odejít nehodlám, kroutil se Kocourek

  15:15aktualizováno  15:15
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek tvrdil, že dosud nevysvětlené matčiny miliony jsou jeho a rodiny. Jedná se o peníze z podnikání a rodinných úspor, "odkloněné" kvůli rozvodu, vysvětloval nervózně Kocourek. O kauze později jednal s premiérem Petrem Nečasem.

"Veškeré prostředky jsou moje, rodinné nebo historické. Svěřil jsem je do správy Key Investments jen proto, abych je odklonil od případných problémů s mou složitou situací v roce 2008," řekl Martin Kocourek s tím, že má čisté svědomí.

Kocourek odmítl, že peníze získal díky vazbám na ČEZ či na hazardní průmysl. S exmanželkou se ministr prý již vyrovnal, uvedl bez bližších podrobností.

Kocourek na brífinku vysvětloval kauzu značně neurčitě, konkrétněji se vyjádřil až na opakované dotazy novinářů. Dokola se hájil, že se jednalo o nešťastnou osobní situaci.

DOKUMENT: Kocourek vysvětluje svou kauzu

Na některé otázky ministr odpovídal po výrazných odmlkách, s rozpačitým výrazem. Když mu jeden z reportérů položil více otázek najednou, nervózní Kocourek si je nebyl schopen zapamatovat.

"Budu odpovídat raději v obráceném pořadí, abych nezapomněl, na co jste se ptal... no, vidíte, a teď jsem to zapomněl," uvedl hned u první odpovědi a zmateně očima lovil nápovědu u mluvčího ministerstva Pavla Vlčka, který seděl vedle něj.

Kocourek je na odpis

Ještě dnes by se Kocourek měl potkat s ministerským předsedou Nečasem. Ve vzduchu visí jeho odchod z kabinetu. "Bylo by naprosto nevkusné, kdyby se kterýkoli z ministrů vyjádřil dříve než předseda vlády," řekl iDNES.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Fotogalerie

Jeho stranický kolega a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík si ovšem servítky nebral. "Na místě pana premiéra bych ministra vyměnil," reagoval rezolutně na Kocourkovo vysvětlování.

Také u další vládní strany nemá ministr zastání. "Je to špatné," komentoval s úsměvem Kocourkovo chování předseda Věcí veřejných Radek John.

Kocourkův pád požaduje i ČSSD. "Pan Kocourek by měl ihned rezignovat, je jediná rozumná reakce na situaci, do které se dostal," řekl iDNES.cz šéf strany Bohuslav Sobotka. Místopředseda Jiří Dienstbier považuje ministrovo chování za morálně pochybné.

Podle komunistů by měla odejít celá vláda, nejen Kocourek. "Všech těch afér v řadách vlády bylo již tolik, že ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti. Vyzýváme vládu, aby udělala to, co si přejí i občané, a aby okamžitě odstoupila," řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Advokát: Ministr jednal nemorálně

Postup ministra Kocourka, kterým obešel svou dnes již bývalou ženu, používají rozvádějící se manželé velmi často, řekla iDNES.cz advokátka Drahomíra Janebová Kubisová. Podle ní je klíčové, jestli v době "odklonění" peněz měli Kocourkovi pravomocně vypořádané společné jmění manželů. Obnovit řízení by ale prý bylo složité. Advokát Petr Juráň předpokládá, že Kocourkova exmanželka na část peněz měla nárok. "Nepovažuji to za morální," řekl iDNES.cz k ministrovu jednání. Zda Kocourek porušil zákon, není jasné.

Situaci kolem svého ministra řešilo v úterý grémium ODS, co nejrychlejší věrohodné vysvětlení požadovali po Kocourkovi i koaliční partneři (více zde). Případem se v pondělí začala zabývat protikorupční policie (viz předcházející článek).

Kocourkova matka vydělala miliony před třemi lety

Jindřiška Kocourková dostala na účet v březnu 2008, tedy v době, kdy její syn působil jako šéf dozorčí rady společnosti ČEZ, cenné papíry od neprůhledné firmy Eton Ventures v Novém Mexiku.

Dluhopisy po třech měsících prodala za 16 milionů korun. Na transakci se podílela finanční společnost Key Investments, jež získávala od ČEZ milionové zakázky.Na případ upozornila MF DNES.

Ministr už v pátek 4. listopadu iDNES.cz řekl, že pokud bude tato událost poškozovat jméno ODS, je ochotný na vládní post rezignovat. 

Během necelého roku a půl Nečasovy vlády zatím skončili v kabinetu dva občanští demokraté. Loni v prosinci to byl ministr životního prostředí Pavel Drobil, letos v říjnu šéf resortu zemědělství Ivan Fuksa. Další změny se týkaly Věcí veřejných. Vládní tým už opustil ministr vnitra Radek John, ministr dopravy Vít Bárta i jeho nástupce Radek Šmerda.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Najdete na iDNES.cz