Milionové škody: bouřky zatopily nemocnici ve Znojmě i muzeum v Brně

  8:20aktualizováno  18:54
Noční bouřky, které se od pátku ženou Českem, zaměstnaly v noci na sobotu hasiče. Na jihu Moravy a na Vysočině zaplavovaly sklepy, ve Znojmě museli hasiči čerpat vodu z nemocnice. Zaplaven byl i úsek dálnice D1. Na Plzeňsku byla zatopena policejní služebna. Silný vítr také lámal stromy.

Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Do dnešních 18:00 zasahovali hasiči na jihu Moravy osmdesátkrát. U Troubska na Brněnsku museli odčerpat vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Voda se dostala také do brněnského muzea Anthropos, kde zatopila technickou místnost, a do znojemské nemocnice.

"Přibližně o půlnoci se rozvodnil Kohoutovický potok a bohužel již podruhé toto léto materiál, který potok nesl, ucpal mostek a utvořil hráz. Voda tak přetekla a natekla do suterénu. Nebyly poškozeny exponáty ale technika, škoda je statisícová až milionová," shrnul vedoucí pavilonu Anthropos Petr Kostrhun.

Podle večerního prohlášení mluvčí Moravského zemského muzea Evy Pánkové způsobil v Anthroposu déšť ještě větší škody než bouřka před několika týdny. Tehdy šla přitom škoda do několika milionů korun.

BOUŘKY NA JIŽNÍ MORAVĚ

Voda zaplavila Anthropos i znojemskou nemocnici

Voda vyplavila i suterénní výstavní sál, kde dosahovala asi čtyřiceti centimetrů. V sálu žádné expozice naštěstí nebyly. Pracovníci Anthroposu jej ale nedávno vymalovali.

Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře (Na snímku ředitel Petr Kostrhun u zničeného mostku za Antroposem)

Auto uvízlo pod mostem

Bouřky rozvodnily řeku Blanici na Prachaticku, v Blanickém Mlýně a v Podedvorech dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Podle meteorologů by během sobotního odpoledne měla pomalu klesat.

Na silnici v Popovicích na Brněnsku uvízlo ve vodě pod mostem auto. Déšť zatopil také hernu v Brněnské Pionýrské ulici. Vodu pomocí čerpadel dostávali hasiči z desítek sklepů, přízemí rodinných domů, výtahových šachet i garáží.

Na několika místech kraje také rozřezávali a odstraňovali z cest popadané stromy.

HLADINY ŘEK

"Nejvýraznější srážky napadly v severní části středních Čech, na Šluknovsku, na Znojemsku, Brněnsku, v oblasti Jeseníků a jejich podhůří. Během rána byl krátkodobě dosažen druhý stupeň povodňové aktivity na Vidnavce ve Vidnavě, ojediněle se objevilo i několik prvních stupňů," uvádí hydrometeorologové.
Momentálně je druhý stupeň povodňové aktivity dosažen na Smědé v Bílém potoce a v Předláncích. "Srážková činnost zde ale neustává, proto na dolním toku Smědé očekáváme další vzestupy, nelze vyloučit ani krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity," stojí ve zprávě.
Se slábnoucím deštěm by měla hladina v horních úsecích toků klesnout, naopak v dolních úsecích se bude vlivem dotoku hladina ještě zvyšovat.

Silný vítr shodil strom také na Vysočině. Doprava mezi Hranicemi a Chotěboří na Havlíčkobrodsku se tak na nějakou dobu zcela zastavila. Hasiči strom ze silnice odstranili pomocí motorové pily.

"Celkem osmkrát pak museli hasiči vyjet k odčerpávání vody na Třebíčsku, v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Moravských Budějovicích. Ve všech případech šlo o zatopené sklepy, všechny zásahy se obešly bez zranění," shrnula mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová.

Voda zatekla do sklepů a garáží také na Plzeňsku a Tachovsku. V Kralovicích ji hasiči čerpali z policejní služebny.

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně na Pardubicku, například v Přelouči, Řečanech a Trnávce, celkem v sedmi případech. Deště zaplavily sklepy a nízko položené prostory.

V Královéhradeckém kraji museli hasiči čerpat vodu například v Nepolisech, Novém Bydžově a Třebechovicích na Hradecku. "Lidé si nevyčistí kanál u domu, a pak jim voda vjezdem vnikne do garáže nebo do sklepa," uvedl operační důstojník hradeckých hasičů. Po dešti se také sesula půda na dálnici D11, doprava omezena nebyla.

Zlínští hasiči ráno vyjeli do Liptálu na Vsetínsku, kde měli z místního potoka zachránit ženu. Po příjezdu však zjistili, že pětatřicetiletá žena je již utonulá a není jí možné pomoci. Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové měla žena tržnou ránu nad spánkem. Žena se vracela z oslavy narozenin a zemřela zřejmě nešťastnou náhodou. Okolnosti vyšetřují vsetínští kriminalisté.

Kvůli vodě evakuovali tábor

Hladiny toků se zvýšily například na Bruntálsku a Opavsku, kde ráno platil první povodňový stupeň na čtyřech místech. Na většině z nich však už voda klesá.

Rozvodněný potok ve Šluknově na Děčínsku vynutil evakuaci dětského tábora. Tři táborové vedoucí a devatenáct dětí odvezli hasiči do bezpečí kolem 2:00 hodiny. Podle mluvčího ústeckých hasičů Milana Rudolfa o evakuaci požádali sami táboroví vedoucí, když viděli, jak kolem nich stoupá voda.

Říčka Smědá na Liberecku se během rána zvedla na druhý stupeň povodňové aktivity, zatímco na horní části toku začala během dne voda opadat, na dolní části voda odpoledne dosáhla třetího povodňovéhé stupně. Možnost rozlití toků zatím vodohospodáři vyloučili.

Několik řek v kraji dosáhlo už v pátek prvního stupně povodňové aktivity, a nejvíce vzedmutá Bílina se dokonce na několika místech vyvalila ze svého koryta. Na řece ale stále zasahují hasiči, kteří v Mostě odchytávají únik ropných látek, pravděpodobně z litvínovské rafinérie. Stav bdělosti ráno byl i na Kamenici v Hřensku a na Mandavě ve Varnsdorfu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Situace se během soboty nad Českou republikou uklidní. Kolem tlakové níže nad Polskem k nám bude od severozápadu proudit chladný a vlhký vzduch. Podle meteorologů má tedy být nadále převážně zataženo, občas se objeví déšť. Srážky však budou odpoledne na jihozápadu ČR slábnout. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem 16 až 20 stupňů Celsia.

V noci bude ještě na východu země pršet, jinde už zaprší jen ojediněle. Teploty klesnou k 14 až 10 stupňům.

I neděle bude podmračená. "Čekáme zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na východě srážky na většině území. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 15 až 19 stupni," uvádí na svých stránkách Česky hydrometeorologický ústav.

VÝSTRAHA PŘED SRÁŽKAMI A POVODNĚMI

Meteorologové k sobotnímu ránu aktualizovali výstrahy před velmi vydatným deštěm a povodněmi.

POVODŇOVÉ OHROŽENÍ platí pro kraje Plzeňský a Jihočeský do sobotních 18:00 hodin.
POVODŇOVOU BDĚLOST meteorologové vyhlásili pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočinu, Jihomoravský a Zlínský. Tato výstraha prozatím platí do nedělních 8:00 hodin.
VELMI VYDATNÝ DÉŠŤ podle meteorologů hrozí v krajích Praha, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický a Vysočina. Výstraha končí v sobotu v 10:00 hodin.
VYDATNÝ DÉŠŤ může zkomplikovat život lidem v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji do sobotního poledne.

Nadále platí rady meteorologů, aby si lidé před silným nárazovým větrem zajistili okna, dveře a odstranili nebo upevnili volně položené předměty, jakými jsou například zahradní nábytek nebo slunečníky. Řidiči by při silném dešti měli dostatečně snížit rychlost a nevjíždět na zatopené silnice.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Na Václavském náměstí si lidé připomínají výročí okupace, půjdou na Hrad

Na Václavském náměstí v Praze se vzpomíná na potlačení demonstrací před...

Několik stovek lidí se po šesté hodině večer sešlo na Václavském náměstí. Později se vydají na pochod Prahou, půjdou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz