Miliardářova „Otevřená brána“ přivítala první studenty

  1:00aktualizováno  1:00
"Přeji vám co nejvíc výjimečných zážitků, a abyste se odrazili k životu, který strávíte jako dobří lidé." Podobná slova ve čtvrtek zazněla v mnoha školách po celém Česku. Avšak v novém, soukromém gymnáziu Open Gate (Otevřená brána) měla věta zvláštní symboliku.

Škola Petra Kellnera Open Gate otevřela v Babicích - Nový školní rok začal i ve soukromé škole Open Gate, kterou v Babicích otevřel vlastník PPF Petr Kellner. (1. září 2005) | foto: Michal SváčekMF DNES

Gymnázium sídlí v Babicích u Říčan a platí se zde nejvyšší školné v Česku: 47 tisíc měsíčně.

Díky zakladatelům gymnázia, nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi a jeho manželce Renátě, však mohou na špičkové škole studovat i děti ze sociálně slabých rodin a dětských domovů.

Společně s nimi v uzavřeném areálu bydlí a studují i ratolesti velmi bohatých rodičů. "Plné školné platí asi jedna desetina studentů z bohatých rodin," říká ředitelka školy Alena Kiliánová. Ostatním dětem studium hradí nadace finančníka Kellnera, a to buď celé, nebo velmi významnou část.

Bazén, koně i kulečník
Žáci, kteří ve čtvrtek "fasovali" učebnice, si nové prostředí pochvalují. "Je tu bezvadná parta, rozhodně žádná šikana," směje se patnáctiletý Ivo. "Líbí se mi individuální přístup k nám a máme hrozně hodnou učitelku," doplňuje jeho spolužačka Zuzana.

Gymnázium studuje 110 dětí, počet chlapců a dívek je stejný. Škola nabízí individuální přístup a výuku některých předmětů v cizím jazyce. V každé třídě je nejvíce šestnáct dětí, které mají k dispozici nejmodernější výbavu a učí je i několik zahraničních lektorů.

Začátek nového života je přesto pro studenty v tomto "vzdělávacím ráji" psychicky náročný. Open Gate je totiž první internátní škola v Česku, kde děti bydlí už od jedenácti let. Za rodiči mohou jezdit jen na víkendy.

Ve škole jsou už od pondělí, aby si na sebe zvykly. "Několika mladším dětem se v prvních dnech dost stýskalo, ale myslím, že nejdéle do šesti týdnů tyto problémy zmizí," říká psycholožka Hana Halfarová, za kterou mohou studenti kdykoli přijít.

Atrakcí je v areálu o rozloze sedm hektarů dost a dost. Jen namátkou: krytý bazén, multifunkční společenský sál, hřiště s atletickou dráhou, keramická dílna nebo třeba kulečník. K tomu se budou děti starat o koně, ovce a kozy.

A jak vypadá běžný den v Open Gate? Budíček v 6.45. Škola začíná v osm patnáct a končí přibližně o půl třetí. Přichází druhá fáze dne: volné aktivity, při kterých mohou děti "shodit" školní uniformu a obléknout se podle svého. Vychovatelé povedou zájmové kroužky. "Studenti budou třeba vydávat vlastní časopis, hrát v kapele nebo sportovat na hřištích," říká Kiliánová.

Opustit areál školy, který hlídá bezpečnostní agentura i kamery, mladší studenti sami nesmějí. "U starších studentů to bude možné s písemným souhlasem rodičů," tvrdí Kiliánová. Večerka je v deset večer, pro nižší ročníky ještě o půl hodiny dříve. V pokojích bydlí studenti po dvou.

Celý moderní, architektonicky pozoruhodný areál Open Gate vyrostl na zelené louce za rok a půl. Stavba gymnázia i zařízení přišla na čtvrt miliardy korun.

Škola se důsledně vyhýbá debatám o různém sociálním původu svých studentů. "Chceme, aby studenti byli jedna parta," říká ředitelka. Potlačit sociální rozdíl je také jedním z důvodů jednotných školních uniforem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz