Nový lék může utlumit trýznivé migrény. Doktoři je zlehčují, tvrdí ženy

  19:00aktualizováno  19:00
Lidé sužovaní velmi silnými bolestmi hlavy budou mít k dispozici nový lék. Injekce Erenumab snižuje četnost migrén, v Česku bude v prodeji na konci roku. Vědci letos zjistili, že ženy trpí migrénami třikrát častěji než muži. Pacientky, které pro iDNES popsaly své potíže, upozornily, že někteří lékaři je neberou dostatečně vážně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Injekce Erenumab, o které informovala BBC, blokuje mozkové receptory, jež migrénu spouští. Lék se jednou za měsíc vpichuje pod kůži, 17. května jej k využívání schválil americký lékový úřad Food and Drug Administration.

Co je migréna

Chronické onemocnění, které je charakteristické silnými bolestmi hlavy, které doprovázejí další příznaky, jako je světloplachost, zvracení nebo nevolnost. 

„Po 15 letech tu máme specifický lék na migrénu. Je unikátní v tom, že  zabrání spuštění migrenozní ataky. Ostatní léky migrénu dokážou jen potlačit,“ uvedl Tomáš Moravec z české pobočky farmaceutické společnosti Novartis, která lék vyvinula a prodává.  

Vědci lék testovali 24 týdnů na 955 lidech. Pacienty rozdělili do tří skupin – dvěma z nich pravidelně dávali určitou dávku přípravku, jedna skupina dostávala placebo. U pacientů s vyššími dávkami Erenumabu se průměrný počet dnů s migrénou snížil z více než osmi na necelé čtyři za měsíc.

Lék s obchodním názvem Aimovig stojí v USA pro lidi bez zdravotního pojištění měsíčně necelých 600 dolarů. Podle Moravce jej schválila i Evropská komise. 

V Česku budou protimigrénové injekce v omezeném režimu dostupné od konce letošního roku, příští rok jej už zřejmě budou moci běžně předepisovat lékaři. Zatím není jasné, kolik budou stát, ani to, zda jej budou hradit pojišťovny.

Peklo jménem migréna

Pro některé nemocné jsou migrénové záchvaty velmi vyčerpávající. „Migréna. Mrazí mě v zádech, jen když slyším to slovo. Migréna je pro mě peklem. Z každého záchvatu mám strach. Bojím se té bolesti a bezmoci. Mám dvě děti a bez pomoci manžela bych se o ně nezvládla postarat,“ svěřila se iDNES.cz Martina Žáčková, která trpí migrénami od 14 let.

„Záchvat začíná vždycky stejně. Začnu špatně vidět, špatně mluvím, nerozumím tomu, co mi kdo říká. Brní mi jazyk a vím, že začíná peklo na několik hodin. Zvracím a musím ležet v posteli v tichu a tmě. Snažím se tu bolest zaspat a doufám, že to nebude trvat dlouho,“ doplnila Žáčková.

Deset příznaků, které vám napoví, že se blíží migréna

Vědci z University of Arizona díky výzkumu krys publikovaném v dubnu zjistili, že ženy trpí migrénami třikrát častěji než muži. Důvody jsou nejasné.

„Častější výskyt migrén u žen si můžeme dát do souvislosti s ženským pohlavním hormonem estrogenem. Migrénou můžou trpět ve spojení s jejich menstruačním cyklem. Na vině může být také užívání hormonální antikoncepce,“ vysvětluje neuroložka Blanka Kykalová z pražské Nemocnice Na Homolce.

„Na základě našich zjištění se domníváme, že ženy jsou náchylnější k migréně, protože větší výkyvy pohlavních hormonů vedou ke změnám v hladině látky NHE1,“ vysvětlila pro BBC výzkumná pracovnice Emily Gallowayová.

Porucha žen z nižších tříd, mysleli si v 19. století

Podle serveru BBC mají někteří lékaři tendenci ženskou bolest zlehčovat. V 19. století věřili, že je migréna poruchou žen z nižších tříd. Bolesti hlavy přisuzovali každodenní péči o domácnost, nedostatku spánku, kojení a podvýživě. Ženy s migrénami často čelily posměškům a byly označovány za hysterické a neurotické.

Když vám praská hlava: co se děje při migréně

„Lékař v nemocnici mi řekl: ‚Jste žena, musíte něco vydržet. Pokud nezvládnete ani bolest hlavičky, radši ani nechoďte rodit‘,“ popsala pro iDNES.cz Klára Svobodová. Dodala, že se setkala i s nepochopením od spolužáků, učitelů ve škole a dokonce i od pracovníků záchranky. „Řekli mi, že jsem hypochondr a že zbytečně vyvádím,“ uvedla.

Americký neurolog Harold Wolff popsal výrazný rozdíl ve vnímání žen a mužů s migrénou. Když měl muž migrénu, lidé jej často označovali za ctižádostivého a úspěšného. U ženy zmiňovali nepřijetí její ženské úlohy a problémy se sexem.

Myšlenky na sebevraždu

BBC upozornila na několik studií, podle kterých se migrény mohou pojit s psychiatrickými nemocemi včetně bipolární poruchy. Lidé s migrénami mají 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne úzkostná porucha. U pacientů s depresí je třikrát vyšší riziko, že někdy prodělají migrénový záchvat.

Podle Kykalové však není souvislost migrén a duševních onemocnění častá, ani významná. „Migréna se však sdružuje s úzkostí, stresem, napětím a ty mohou být vyvolávací příčinou migrény,“ doplnila neuroložka.

Migrénu často spustí špatné jídlo. Zapomeňte na alkohol i čokoládu

Jeden z šesti pacientů s migrénou podle BBC někdy přemýšlí na sebevraždu. „Při migréně jsem schopná jenom ležet, protože každý pohyb je utrpení. V tichu a tmě. S obkladem na hlavě. A čekám a čekám, až to skončí. Bolestí pláču a v tu chvíli chci tlouct hlavou do zdi. Strašně to bolí,“ popsala své zážitky migrenička Lucie Gabrielová.

„Bojím se, že pokud budu mít záchvaty častěji, tak přijdu o práci, rodinu nebo přátele. Jsem závislá na svém okolí a mám strach, že je s těmi migrénami přestanu bavit, prostě jim polezu na nervy. Kompletně mi to překopalo život. Nedokončila jsem školu kvůli absencím, vyhodili mě z práce a přestalo se se mnou bavit hodně přátel, protože nemůžu kvůli migréně pít alkohol nebo chodit na festivaly,“ doplnila Svobodová.

Migréna zůstává jednou z nejhůře financovaných nemocí na světě, přestože jsou na její léčbu potřeba vysoké náklady. „Nejeví se jako závažná nemoc, neohrožuje pacienty na životě. Není tedy v popředí zájmu. Migrénou však trpí 10 procent populace, kterou ničí. Tristní je také počet dní, kdy jsou pacienti mimo pracovní proces,“ vysvětlil Josef Bednařík, přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Pulzující bolest hlavy patří k nejstarším onemocněním lidské rasy. Podle BBC jsou v Egyptě zdokumentovány už ve 12. století před naším letopočtem. Skutečný objev migrény se však připisuje až řeckému lékaři Aretaeovi z Kappadokie, který ve druhém století přesně popsal jejich symptomy. Někteří lékaři v historii doporučovali k léčbě migrény vrtání otvorů do lebky, aby z ní unikli zlí duchové.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Vražda i prodej rohu nosorožce. Nový šéf GIBS dokončuje „úklid“ policie

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v loňském roce vyšetřovala téměř 500 případů, ve kterých figurovali...

Najdete na iDNES.cz