Zbrojař Smrž neuspěl s žádostí o milionové odškodnění kvůli kauze tater

  11:43aktualizováno  11:43
Stát nemusí zbrojaři Smržovi vyplatit odškodné, které žádal za trestní stíhání v korupční kauze nákupu tater. Rozhodl o tom odvolací soud. Smrž, který byl v kauze osvobozen, chtěl po státu odškodnění 31 milionů korun. Stát mu již dříve za čtyřleté stíhání přiznal omluvu a finanční zadostiučinění ve výši 180 tisíc korun. Rozsudek soudu je pravomocný.

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž před soudním jednáním s lobbistou Markem Dalíkem, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. (21. srpna 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

O miliony se přel se státem Smrž už letos v březnu, Obvodní soud pro Prahu 2 jeho žalobu ovšem zamítl. Pražský městský soud jeho rozsudek ve čtvrtek potvrdil. 

Smrž v žalobě na stát rozdělil požadované odškodné do několika bodů. Nejvíc peněz, 22,6 milionu korun, chtěl vysoudit za podíl ze zisku ve společnostech, kde nemohl během trestním stíhání působit. Další peníze žádal za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby, škody vzniklé zablokováním bankovního účtu a za nemajetkovou újmu.

Podle soudu však Smrž neprokázal, že by mu společnosti vyplácely jako společníkovi uváděný zisk, a že kvůli trestnímu stíhání o peníze přišel. „Zisk mu nebyl vyplácen ani před trestním stíháním, ani po něm,“ uvedl odvolací senát ve čtvrtek v odůvodnění.

Zástupce zbrojaře před městským soudem mluvil i o Martinu Bartákovi, bývalém ministru obrany, který v kauze tatrovek také figuroval. Narážel na to, že dříve přiznané odškodnění za nemajetkovou újmu ve výši 180 tisíc a omluva od ministerstva spravedlnosti Bartákovi možná stačí, ale Smržovi ne. „Jemu to skutečně nestačí,“ hájil svého klienta právník.

Trestní stíhání Smržovi podle zástupce způsobilo také zdravotní problémy, problémy v rodině a mezi přáteli a v podnikání. „Pohyboval se v době, kdy bylo zahájeno trestí stíhání, v mnohem širších kruzích než doktor Barták. Nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. A tu svoji újmu způsobenou trestním stíhám nesl velmi špatně,“ dodal.

Zbrojař už v roce 2014 poukázal na to, že mu kvůli trestnímu stíhání vznikla v souvislosti s jeho podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. Po pravomocném zprošťujícím verdiktu ale řekl, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří mu ublížili.

Kauza tatrovek

Exministr Barták, který v kauze také figuroval, v minulosti na stát podal rovněž žalobu a žádal 200 tisíc korun. Později ji však stáhl. Úřad jim oběma v březnu 2016 přiznal za zhruba čtyřleté stíhání písemnou omluvu a 180 tisíc korun.

Barták i Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. Soudy nakonec rozhodly, že se ani jeden z mužů nedopustil trestného činu. Pravomocně je osvobodil v prosinci 2014

Obžaloba původně tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý v roce 2008 při návštěvě amerického Centreville, kam odjel jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka, neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. 

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu však měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Přírodní antibiotikum? Peří ptáků ukrývá speciální imunitní systém

Své svěřence si sokolníci doslova hýčkají.

Ptáci mají v peří svoji vlastní armádu, která je brání před přemnožením nebezpečných bakterií. Okolo čtvrtiny druhů...

Letní kino za 50 korun je zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Letní kino v Českých Budějovicích navštívilo za červenec přes tři tisíce lidí.

Lístek za padesát korun a film každý den. Tak budou vypadat prázdniny v českobudějovickém letním kině Háječek, které...

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz