Zbrojař Smrž neuspěl s žádostí o milionové odškodnění kvůli kauze tater

  11:43aktualizováno  11:43
Stát nemusí zbrojaři Smržovi vyplatit odškodné, které žádal za trestní stíhání v korupční kauze nákupu tater. Rozhodl o tom odvolací soud. Smrž, který byl v kauze osvobozen, chtěl po státu odškodnění 31 milionů korun. Stát mu již dříve za čtyřleté stíhání přiznal omluvu a finanční zadostiučinění ve výši 180 tisíc korun. Rozsudek soudu je pravomocný.

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž před soudním jednáním s lobbistou Markem Dalíkem, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. (21. srpna 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

O miliony se přel se státem Smrž už letos v březnu, Obvodní soud pro Prahu 2 jeho žalobu ovšem zamítl. Pražský městský soud jeho rozsudek ve čtvrtek potvrdil. 

Smrž v žalobě na stát rozdělil požadované odškodné do několika bodů. Nejvíc peněz, 22,6 milionu korun, chtěl vysoudit za podíl ze zisku ve společnostech, kde nemohl během trestním stíhání působit. Další peníze žádal za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby, škody vzniklé zablokováním bankovního účtu a za nemajetkovou újmu.

Podle soudu však Smrž neprokázal, že by mu společnosti vyplácely jako společníkovi uváděný zisk, a že kvůli trestnímu stíhání o peníze přišel. „Zisk mu nebyl vyplácen ani před trestním stíháním, ani po něm,“ uvedl odvolací senát ve čtvrtek v odůvodnění.

Zástupce zbrojaře před městským soudem mluvil i o Martinu Bartákovi, bývalém ministru obrany, který v kauze tatrovek také figuroval. Narážel na to, že dříve přiznané odškodnění za nemajetkovou újmu ve výši 180 tisíc a omluva od ministerstva spravedlnosti Bartákovi možná stačí, ale Smržovi ne. „Jemu to skutečně nestačí,“ hájil svého klienta právník.

Trestní stíhání Smržovi podle zástupce způsobilo také zdravotní problémy, problémy v rodině a mezi přáteli a v podnikání. „Pohyboval se v době, kdy bylo zahájeno trestí stíhání, v mnohem širších kruzích než doktor Barták. Nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. A tu svoji újmu způsobenou trestním stíhám nesl velmi špatně,“ dodal.

Zbrojař už v roce 2014 poukázal na to, že mu kvůli trestnímu stíhání vznikla v souvislosti s jeho podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. Po pravomocném zprošťujícím verdiktu ale řekl, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří mu ublížili.

Kauza tatrovek

Exministr Barták, který v kauze také figuroval, v minulosti na stát podal rovněž žalobu a žádal 200 tisíc korun. Později ji však stáhl. Úřad jim oběma v březnu 2016 přiznal za zhruba čtyřleté stíhání písemnou omluvu a 180 tisíc korun.

Barták i Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. Soudy nakonec rozhodly, že se ani jeden z mužů nedopustil trestného činu. Pravomocně je osvobodil v prosinci 2014

Obžaloba původně tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý v roce 2008 při návštěvě amerického Centreville, kam odjel jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka, neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. 

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu však měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Lidé režimu nevěřili, že jsou v ulicích protistátní živly, říká historik

Historik Pavel Mücke (10. ledna 2019)

Na demonstrace Palachova týdne je třeba se dívat v kontextu událostí konce komunismu. „Tenkrát nikdo nemohl vědět, kdy...

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Dan Ťok se Zbyňkem Stanjurou v Partii

Ministr dopravy Ťok hájil před exministrem Zbyňkem Stanjurou pomalé opravy dálnice D1. „Zkolabovala nám tam firma,...

S rakovinou je třeba rozmlouvat, radí onkoložka. Lékař nesmí brát naději

Onkoložka a psychoterapeutka Olga Dostálová

V moderní době se zhoubný nádor objeví u každého čtvrtého člověka. S nádorem by lidé měli umět rozmlouvat a velmi...

Najdete na iDNES.cz