Hudbu k šlágru „Paráda“ z roku 1983 složil zpěvák Karel Zich, slova napsal textař Michal Bukovič, který zemřel v lednu 2008. O dva roky později přišla společnost Vitana s reklamou na svoje přírodní omáčky.
Použila v ní Zichovu hudbu, za kterou zpěvákovým dědicům zaplatila 18 tisíc korun. Firma ji pro účely reklamního spotu opatřila vlastním textem. Podobný je pouze úplný začátek refrénu. Z původního „je to paráda“ se změnil na „je to parádní“ (obě verze můžete porovnat ve videu).
Michalu Bukovičovi, synovi zesnulého textaře a dědici autorských práv, se nelíbilo, jakým způsobem Vitana k textu jeho otce přistoupila, navíc bez svolení. Firmu zažaloval a žádal vydání bezdůvodného obohacení. Svůj nárok vyčíslil na 420 tisíc korun.
Bukovič vs VitanaParáda (text: Michal Bukovič): Je to paráda Je to parádní (text: Vitana): Je to parádní |
Vitana trvala na tom, že autorská práva nemohou zahrnovat jediný verš (řádek básnického díla), podle ní slovní spojení „je to paráda“ samo o sobě nesplňuje znaky autorského díla, navíc se mezi lidmi běžně používá. Firma také zdůrazňovala, že v reklamě použila jiné slovo – „parádní“.
Poprvé ve sporu uspěla v říjnu 2013, kdy Krajský soud v Praze žalobu Michala Bukoviče zamítl. Rozhodnutí o rok později potvrdila i nadřízená instance, jenže Nejvyšší soud zrušil verdikt s tím, že postrádá právní posouzení věci a otázka, zda došlo k neoprávněnému zásahu do autorských práv, „vyžaduje i odborné posouzení, k němuž sám soud není povolán.“
Krajský soud proto nechal vypracovat znalecký posudek. Podle závěrů osloveného experta Jiřího Matznera se v roce 1983, kdy Supraphon Zichovu a Bukovičovu píseň vydal, objevovalo slovní spojení „je to paráda“ i v jiných písních. Textař nebyl prvním, kdo ho použil, nebo vymyslel. Znalec připomněl, že nejde o tvůrčí slovní spojení, ale běžně používaná slova vyjadřující pocit.
Soud žalobu Bukoviče mladšího znovu zamítl. Že jde o správné rozhodnutí, nyní potvrdila odvolací instance. „Použitím spojení ‚je to parádní‘ nebylo zasaženo do majetkových autorských práv. Tento závěr soudu prvního stupně máme za věcně správný,“ uvedl v pondělí předseda senátu Vrchního soudu v Praze Jiří Čurda.
Vymyslel to Zich, přiznal už dříve textař
Zajímavá je v té souvislosti skutečnost, která ve sporu zřejmě zůstala utajena. Textař Michal Bukovič v roce 2004 v pořadu České televize „Kam zmizel ten starý song“ řekl, že s nápadem použít v písni sousloví „je to paráda“ přišel zpěvák Karel Zich. „Dal mi demosnímek (pracovní verzi písně), tam už zpíval „je to paráda“ a potom lalalala. Já už jsem si musel domyslet, co je paráda a proč je to paráda,“ vysvětloval Bukovič (podrobněji ve videu).
Nyní projednávaný spor nebyl prvním svého druhu. Například v roce 2005 zažaloval textař Zdeněk Svěrák společnost Bauhaus, která na velkoplošné venkovní reklamě propagovala míchačky stavebních hmot a použila k tomu slovní spojení „Upeč... třeba zeď“.
Soudy, které si také musely vzít na pomoc znalecký posudek, nakonec rozhodly, že se jedná o neoprávněné užití autorského díla, konkrétně části textu z písně „Dej cihlu k cihle“ (známé i jako „Dělání, dělání“). Společnost Bauhaus se musela Zdeňku Svěrákovi omluvit a odškodnit ho částkou 200 tisíc korun.