Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Stroje jedou pořád, část je velmi poruchová, hájí kauzu tiskáren šéfka Cermatu

  9:58aktualizováno  10:34
Podle zjištění iDNES.cz je jedním z hlavních témat na ministrestvu školství fungování Cermatu, správci státních maturit a přijímacích testů na střední školy. Ministru Petru Gazdíkovi a jeho náměstkům se nezdají zakázky, které organizace uzavírá a v čem by ráda pokračovala. Ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová ale smlouvy hájí. Říká, že za vysoké ceny mimo jiné mohou i poruchové stroje.

Šéfka Cermatu Michaela Kleňhová | foto: ČTK

V pondělí vyšel článek na iDNES.cz a v MF DNES o předražených zakázkách a nespokojenosti ministerstva školství s prací Cermatu. Kontaktoval vás někdo z ministerstva?
(přemýšlí) Ne.

Odvolání ředitelky Cermatu

Rozhovor s ředitelkou Cermatu Michaelou Kleňhovou redakce iDNES.cz pořídila ještě před jejím úterním odvoláním.

V článku jsme například informovali o dvoumilionové ceně servisu strojů, které se pořídily za čtyři miliony. V čem tato údržba spočívá?
Nejedná se pouze o servis strojů. Systém tiskového produkčního a kompletačního centra zajišťuje přípravu personalizované dokumentace, což je převážně softwarová záležitost.

Je tam kompletační a produkční linka (TPKC), která zajišťuje kompletaci dokumentace pro jednotlivé žáky, učebny (takzvané žákozkoušky), pro jednotlivá zkušební místa pro školy. Opravdu nejde jen o servis tiskových zařízení, ale o údržbu kompletační linky, dodávku papíru a tonerů a veškerého spotřebního materiálu a podobně.

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu. Je dlouhodobě nespokojený s fungováním

Podle smlouvy se toner platí v několikahaléřové položce za průjezd papíru tiskárnou, papír se pak platí úplně zvlášť. Tiskárny jedou čtyři měsíce v roce a zhruba stejný čas jedou i samotné kompletační linky. Přesto se platí dva miliony měsíčně celý rok. To je přeci hodně.
V tom servisu je započtena částka i na grafické softwary, na tiskárny a na všechny další softwarové komponenty, které tam jsou. Navíc linky nejedou jenom čtyři měsíce, ale na tiskárnách probíhá před každým tiskem ještě předtisková příprava, která je zhruba měsíc.

Tisknou se i podklady pro takzvané pretesty pro pilotáže. Není pravda, že by tiskárny jely jenom v době, kdy se tisknout maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Ale v té platbě je započítána skutečnost, že můžete zavolat na help desk, a to ve standardní době od půl osmé do dvaadvaceti, jak je uvedeno ve smlouvě...
(přerušuje) No my máme 24/7.

Jenže ve smlouvě je to uvedeno jinak.
Ale co se týče servisu, ten máme celodenní. Máme to opravdu servisované tak, abychom v době, kdy se tisknou maturity, měli zajištěný okamžitý servis, protože jednodenní zpoždění by nám způsobilo velké problémy.

Gazdík poslal audit na Cermat. Platí miliony za tiskárny, i když netisknou

Jak často jezdí z Konicy Minolty, dodavatele techniky i služeb, servisní technik?
V období tisku jsou tady prakticky denně nebo obden. Jakmile se tiskne, jsou tady skoro pořád, aby se zabránilo v případě problému prodlevám.

Takže dané stroje jsou nekvalitní a jsou to vyhozené peníze, nebo...
(přerušuje) Víte co, uvědomte si, že tiskneme deset milionů tiskových stran ročně. Ve chvíli, kdy se vyrábí maturity a přijímací zkoušky, je potřeba, aby opravdu obě linky byly bezproblémové.

Takhle vysoký poplatek ale není potřeba platit v době, kdy se netiskne a tudíž na místě není tak často technik.
Říkala jsem vám, že v těch poplatcích jsou i maintenance (údržba technických systémů, pozn. red.) které jsou rozpočteny na dvanáct měsíců, že to nejsou jednorázové platby. V období mezi tiskem maturit a přijímaček se dělá kompletní údržba linky.

Obě kompletační linky jsou z roku 2009, takže v tuhle chvíli jsou technologicky a morálně zastaralé a jsou velmi poruchové a potřebujeme je pro další období řešit, abychom je měli bezporuchové a aby kompletace probíhala v pořádku. Školy potřebují dostat dokumentaci nabalíkovanou až na jednotlivé učebny a bezchybně.

Zmínila jste, že v období, kdy se tiskne, je tam neustále někdo z Konicy. Znamená to, že máte ještě další domluvu, že když budete tisknout, bude technik na místě, nebo jezdí na vyžádání, když nastane problém?
V tu dobu, kdy se tiskne, tak je na telefonu a prakticky okamžitě přijede, když potřebujeme.

Cermat si dělá, co chce, přijímačky ještě ztížil, stěžuje si EDUin

Jak často se stává, že by někdo jezdil?
J
e tady prakticky denně nebo obden, hlavně kvůli kompletační lince, protože je za hranicí životnosti.

Existují o servise záznamy?
Pochopitelně.

Můžeme je vidět?
V tuhle chvíli vám na to nejsem schopná odpovědět, vzhledem k tomu, že celé TPKC běží v bezpečnostním režimu, protože se tisknou informace veřejně nepřístupné. Musím prověřit, do jaké míry vám tyto informace můžeme poskytnout.

Když jsme na téma drahého servisu kontaktovali vašeho mluvčího, argumentoval tím, že Konica pomáhá dodržet bezpečnostní standardy. Jak?
Tiskárny jsou přímo napojeny na kompletační linku, takže tiskaři nevidí, co tisknou. V případě, kdy dojde k záseku a je potřeba vytáhnout zaseklé papíry, jsou u toho dva lidé, kteří se u toho vzájemně kontrolují, aby se zaseklé papíry skartovaly.

Nad krizovými místy, kde může dojít k záseku, jsou kamery, abychom zabránili tomu, že se nějakým způsobem dokumentace nevynese. V tiskárně se nesmí používat mobily a i technici, kteří jezdí, mají podepsané sliby mlčenlivosti a musí nám podepsat prohlášení, že nemají v dané době žádného příbuzného, který by maturoval nebo dělal přijímačky na střední školu.

To platí i pro naše pracovníky. Z kompletační linky vyjíždí balíčky, do kterých není vidět. Tiskařům se dostávají do ruky jenom zabalené balíky.

Mluvčí potvrdil, že původním záměrem Cermatu na novou smlouvu bylo jít cestou jednacího řízení bez uveřejnění. Nakonec to bude otevřená soutěž. Máme informace, že i v tomto případě je dodávací dokumentace napsaná tak, že působí, jako by byla napsaná pro jediného dodavatele.
Dokumentace je napsaná tak, aby splnila to, co v danou chvíli potřebujeme. Potřebujeme revitalizovat kompletační linky. Je to napsané tak, aby bylo možné vyrábět dokumentaci v tomto režimu, rozhodně to není psané pro jednoho dodavatele. Do té soutěže se může opravdu může přihlásit kdokoliv, kdo je schopný potřebnou technologii vyvinout a dodat.

Ministr školství Plaga odvolal kvůli chybám v testech šéfa Cermatu Zíku

Zmínil jsem několik bodů, podle nichž není ministerstvo školství spokojeno s prací Cermatu. Necítíte tlak na přehodnocení svého působení ve vedoucí pozici společnosti?
K tomu se nebudu vyjadřovat.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Začátek týdne přinese tropické třicítky, ve druhé polovině se výrazně ochladí

Na počátku týdne můžeme očekávat teploty blížící se k tropické třicítce. Z důvodu studené fronty však s velkou...

Pašování migrantů, byznys chudých. Gangy najímají v sociálně slabých lokalitách

Premium Převaděčské gangy najímají řidiče aut a další spolupracovníky na nižších stupních hierarchie mezi sociálně slabými....

Novinka měla být cestou k drahým lékům, pacienti ale dál musí prosit pojišťovny

Premium Od ledna platí novela zákona o zdravotním pojištění, která má pomoci pacientům se vzácnými onemocněními. Právě ta měla...

Karel Janeček zamíří za voliči na Sněžku i Milešovku, s neúspěchem nepočítá

Prezidentský kandidát Karel Janeček v Karlových Varech oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Počítá s tím, že...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...