Občasný politik Michael Kocáb opět žije hudbou

  1:30aktualizováno  1:30
Michael Kocáb je mužem, který proslul řadou aktivit. V současnosti se opět věnuje převážně hudbě, která je jeho původní profesí. Skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a někdejší podnikatel Kocáb se narodil 28. července 1954.

Michael Kocáb | foto: Petr MazanecČTK

„V muzice se mi asi nejvíc povedl Pražský výběr, v politice odsun sovětské armády, v osobním životě tři děti,“ hodnotil svůj dosavadní život před deseti lety. Od té doby Kocáb mimo jiné stihl být ministrem, vydat novou desku i začít nový vztah, ve kterém se mu narodilo čtvrté dítě.

Absolvent oboru varhany a skladba na pražské konzervatoři hrál ve druhé polovině 70. let jazz. Pak potkal kytaristu Michala Pavlíčka nadšeného pro přímočarý rock a ze spolupráce muzikantů s širokým hudebním obzorem se začal rodit převratný repertoár. 

Jejich skupina Pražský výběr působila v tehdejších časech jako zjevení. Novovlnná, odvázaná hudba s temnými a ironickými texty i neobvyklá pódiová prezentace lákaly davy fanoušků.

V roce 1982 natočil Pražský výběr své první a nejslavnější album Straka v hrsti, které se šířilo pouze na kazetách, protože nonkonformní skupina byla krátce po natočení desky zakázána. Pro komunistický režim se stala odstrašujícím příkladem v jeho kampani proti punkovým a novovlnným kapelám. Kocáb stejně jako ostatní členové kapely si musel hledat jiné uplatnění. Pomohli mu v Krátkém filmu a později na Barrandově, kde se prosadil jako úspěšný autor filmové a divadelní hudby.

Pražský výběr se vrátil na pódia v roce 1988 (nejprve pod zkráceným názvem Výběr), vydal další desky a absolvoval mimo jiné velké turné k odchodu sovětských vojsk. Své nejslavnější období z počátku 80. let ale již nepřekonal. Další comeback kapela připravila na rok 2012 a vyšel jí více než dobře.

Přerod Michaela Kocába z muzikanta v politika začal v létě 1989 na hudebním festivalu Děčínská kotva. V přímém televizním přenosu pronesl větu: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.“ Posléze založil s textařem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která chtěla připravit setkání předsedy komunistické vlády Ladislava Adamce s opozicí. Události byly rychlejší, přišel listopad 1989, po němž byli Kocáb i Horáček u jednání mezi zástupci komunistické moci a Občanského fóra (OF).

Necelé dva roky pak byl Kocáb za OF poslancem Federálního shromáždění. Jako předseda parlamentní komise se věnoval především odsunu sovětských vojsk. Po splnění tohoto úkolu se poslaneckého mandátu vzdal. Když se stal Václav Havel prezidentem, přivedl si ho na Hrad v roli externího poradce.

Na začátku 90. let stál Kocáb spolu s dalším hudebníkem Martinem Kratochvílem u zrodu úspěšného investičního fondu Trend. Poté, co jej zakladatelé prodali, noví majitelé fond vytunelovali. Kocáb jakoukoli odpovědnost odmítl, v kauze figuroval jako svědek. Kocáb s Kratochvílem stáli v roce 1989 také u zrodu mediální společnosti Bonton, byl i zakladatelem produkční agentury Art Production K.

K politice se Kocáb vrátil v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu. V lednu 2009 se stal jako nestraník za Stranu zelených ministrem pro lidská práva v kabinetu e vládě Mirka Topolánka, ve funkci zůstal i po jmenování vlády Jana Fischera v květnu 2009. Na funkci rezignoval v březnu 2010 poté, co deník Blesk napsal, že má poměr s mluvčí Lejlou Abbásovou a Kocáb začal řešit rozvod. Krátce po rezignaci se stal vládním zmocněncem pro lidská práva, po pěti měsících byl odvolán.

Po odchodu z politických funkcí se syn populárního pražského evangelického faráře a psycholožky začal opět věnovat hudbě. Dělal hudbu pro balet Sándor Márai v divadle v Košicích, nedávno představil projekt Aftershocks s řadou zahraničních hudebníků, spoustu času věnoval přípravě kompilace svých nahrávek na trojalbu Povídali, že mu hráli/Zlatá kolekce. „Rozhodně ale působení v politice nepovažuji za uzavřenou záležitost,“ řekl letos v únoru časopisu Týden.

Kocáb má s bývalou manželkou Marshou, původem Američankou, dvě dcery a jednoho syna. Od prosince 2011, kdy mu nová partnerka Lejla Abbásová porodila syna Davida, je už čtyřnásobným otcem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Babiš se setkal se Zemanem v Lánech, řešili spolu V4 i Kosovo

Premiér Andrej Babiš dorazil do zámku v Lánech na pravidelnou schůzku s...

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer dorazil do zámku v Lánech na pravidelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem....

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz